• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2018 / 12 / 15

چگونه تيم كاري خود را متعهد سازيم

انجام پروژه زودتر از موعد مقرر همراه با رضايت مشتري و بدون هزينه هاي اضافي و سودآوري مناسب از روياهاي رهبر هر تيمي است. اما هر مدير دانا و با تجربه به خوبي مي داند كه اين رويا زماني به حقيقت مي پيوندد كه هر عضوي، گروه خود را كاملاً درگير كار كند و نسبت به هدف تيم، خود را متعهد بداند. اما راز داشتن چنين افرادي چيست؟

چگونه تيم كاري خود را متعهد سازيم

آيا من واقعاً مي توانم افرادم را نسبت به اجراي پروژه متعهد سازم…؟

مشكل اين جاست كه به نظر مي رسد افراد به اين موضوع اهميت زيادي نمي دهند كه اگر در كارها مسئولانه شركت كنند نتيجه بهتري مي گيرند يا خير…؟

شما نمي توانيد افراد را مجبور كنيد براي مدت زيادي سخت كار كنند…؟

اين ها صحبت هايي است كه در وهله اول به ذهن خطور مي كند ولي هميشه براي هر كسي راهي وجود دارد.

رهبر هر تيمي مي خواهد تيمش نسبت به كار و وظايف، فعال و متعهد باشد. چرا؟ واضح است چون در اين صورت است كه معجزه رخ مي دهد. پروژه شما جلوتر از برنامه پيش مي رود. مشتريان شما راضي هستند و دچار كمبود بودجه نمي شويد دلگرمي افزايش، حجم كارها كاهش و خلاقيت و بالندگي افزايش مي يابد. اين به راستي يك معجزه است اين طور نيست؟

شايد فكر كنيد اين صحبت ها رويايي است ولي مي دانيد كليد موفقيت، تعهد افراد تيم است بنابراين مي توانيد از همه ابزارها، فنون و عقايد براي افزايش ميزان تعهد استفاده كنيد. در حقيقت هيچ ابزار، فن و فرآيند مشخصي براي اين منظور وجود ندارد و اصلاً شما نمي توانيد تعهد تيم را به ميزان 100% برسانيد اما مي توانيد به افراد كمك كنيد تعهد خود را بالا ببرند.

معناي اين سخن اين است كه شما مي توانيد تعهد و شركت پذيري هر فرد را به طور شخصي بالا ببريد ولي نمي توانيد تعهد كل تيم را به همان ميزان بالا ببريد پس اگر ميزان تعهد هر فرد تيم را بالا ببريد در حقيقت تعهد به كار كل تيم را افزايش داده ايد.

نكته: بر روي تعهد تيم كار نكنيد بلكه بر روي تعهد اشخاص كار كنيد.

افزايش تعهد افراد

خبر خوب اينست كه شما هم يك فرد هستيد بنابراين هر چيزي كه سبب افزايش تعهد شما مي شود مي تواند سبب افزايش تعهد ديگران هم بشود.

اجازه دهيد كمي بيشتر روي موضوع بحث كنيم. براي ايجاد تعهد و مشاركت سه پيش نياز مهم وجود دارد:

ــ فهميدن

ــ مال خود دانستن

ــ اعتقاد پيدا كردن

 فهميدن

چگونه مي توانيد ميزان مشاركت افرادي را كه از كار خود اطلاعات درستي ندارند افزایش دهيد؟! چند نفر از افراد تيم شما از وظايف و نقش خود در تيم و از همه مهم تر هدف كار خود به خوبي مطلع هستند. ارتباط شما با آن ها براي بيان اين موضوع چقدر موفق بوده است.

امروزه نقش اين ارتباط در سازمان ها ناديده گرفته مي شود. بدون ايجاد شفافيت در نقش افراد در تيم، رسيدن به روياهاي گفته شده غير ممكن است.

نكته: ارتباط برقرار كنيد، ارتباط برقرار كنيد، ارتباط برقرار كنيد. به افراد كمك كنيد وظايف و اهداف كار خود را درك كنند.

مال خود دانستن

زماني كه چيزي مال شما مي شود چه احساسي در مورد آن داريد؟ از داشتن آن راضي و خشنود هستيد و تمايل به نگه داشتن و مراقبت از آن داريد؟ وقتي احساس مالكيت نسبت به چيزي داريد سطح تعهد شما نسبت به آن چقدر تغيير مي كند.

براي اين كه افراد در كار و حرفه خود تعهد بيشتري داشته باشند، بايد به آن ها اين اجازه را بدهيد تا احساس كنند اين كار متعلق به آنهاست.

براي ايجاد تعهد در بين كاركنان بايد به آن ها اجازه دهيد در كار و وظيفه خود احساس مالكيت كنند.

نكته: براي ايجاد تعهد اجازه دهيد افراد، صاحب آن كار شوند.

اعتقاد داشتن

آيا شما نسبت به كاري كه اعتقادي به انجام آن نداريد احساس تعلق مي كنيد؟ آيا اعضاي تيم شما در كاري كه به آن اعتقادي ندارند مشاركت فعال دارند.

غير ممكن است كه افراد با تمام جزئيات طرح و كاري كه بايد انجام شوند موافق باشند. مردم مي توانند روش های مختلف را قبول كنند، اگر به دلايل و اهداف كاري كه انجام مي دهند معتقد باشند.

با كمك به افراد تيم به ديدن يك تصوير كلان از كاري كه انجام مي دهند در آن ها احساس تعهد را افزايش مي دهيد. چگونه مي توان به انسان ها خدمت كرد؟ چگونه مي توان دنياي بهتري ساخت؟ و چگونه كار افراد تيم در چنين فرايندي مؤثر است؟ به آن ها كمك كنيد پاسخ اين سؤال را بدهند. اين سبب مي شود به كار خود اعتقاد بيشتري پيدا كنند.

نكته: به افراد كمك كنيد تا به كار خود اعتقاد پيدا كنند. به آن ها كمك كنيد نقش مهمي كه در مقياس كلان براي سازمان و جامعه خود دارند را ببينند و با عزم بيشتري ايفاي نقش كنند.

چگونه بفهميد آيا تعهد كامل داريد يا خير.

چندي پيش يكي از دوستان به من گفت اگر نسبت به كار كاملاً متعهد باشي ديگر جايي براي تصميم گرفتن باقي نمي ماند كه اين كار را انجام دهی يا نه و بدون درنگ آن را انجام مي دهي ولي اگر هر بار از خود مي پرسي كه اين كار را انجام دهم يا خير؟ پس هنوز كاملاً متعهد به سازمان نيستي.

يك تيم كاملاً متعهد ممكن است براي چيزهاي مختلف با يكديگر بحث هاي طولاني داشته باشند ولي براي رسيدن به هدف، هرگز با يكديگر بحث نمي كنند، بلكه آن ها درباره بهترين راه رسيدن به هدف بحث مي كنند.

اين سه مرحله منجر به مشاركت و تعهد فردي مي شود. به هر عضو تيم خود كمك كنيد وظيفه خود را درك كند، نسبت به كار خود احساس مالكيت و اعتقاد داشته باشد. اين كار ساده به نظر مي رسد ولي به همين سادگي ها هم نيست. انسان ها پيچيده هستند و تيم ها به مراتب پيچيده تر. به كار بردن اين سه مرحله به شما كمك مي كند هدايت اين پيچيدگي ها را در دست بگيريد و تيم را به سمت مشاركت فعال و در نتيجه راندمان بيشتر رهبري كنيد.

علی یزدی مقدم

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید
بستن تبلیغات

تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کامصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید