• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ / ۱۰ / ۱۸

به صورت تیمی عمل کنیم یا نه؟

مدیران بخوانند

در زندگی حرفه ای و کاری همین طور در گروه های مذهبی یا محلی، افراد، علاقه به تشکیل یک تیم دارند تا بر روی یک پروژه یا هدف خاص کار کنند. اما آیا همه کارها به صورت تیمی بهتر انجام می گیرند یا کارهایی هستند که اگر آنها را شخصاً انجام دهیم بهتر است.

تیمی کار کنیم یا نه

هر کسی می داند که یک تیم کاری چیز خوبی است. مدیران، علاقه به تشکیل تیم دارند و همه ی ما ارزش و هدف یک تیم را می دانیم:

شعار معروف «همه ما از تک تک ما باهوش تریم» یا عبارت دیگر 3=1+1 در یک تیم کاری قابل انجام است را حتماً شنیده اید. ما مسلمان ها عقیده داریم دست خدا با جماعت است و ….

همه این عبارات نشان از این دارد که چقدر به یک تیم کاری سازنده عقیده داریم و برای این عقاید هم توجیهات فراوان داریم. اما بعضی مواقع پیش می آید که در یک فعالیت مذهبی یا شغلی و … کارها به صورت فردی بهتر پیش می رود. یعنی مواردی وجود دارد که انجام امور به صورت فردی بهتر انجام می گیرد. برای بررسی بیشتر ابتدا به توضیح انواع تیم های موجود می پردازیم.

دو گونه پایه برای تیم ها

برای سهولت بحث ابتدا همه تیم ها را به دو گروه پایه تقسیم می کنیم: تیم های بسکتبالی و تیم های دو و میدانی.

تیم های بسکتبالی

تیم های بسکتبالی (می توانستیم آن را تیم های فوتبالی، والیبالی و … هم بنامیم.) تیم هایی هستند که ماهیت آنها ایجاب می کند هر کسی به عنوان واحد به وظیفه خود عمل کند. در تیم های بسکتبال یا تیم هایی از این قبیل بازیکنان به یکدیگر وابسته اند. در هر لحظه از مسابقه، برای رسیدن به موفقیت باید کل تیم با نظم و هارمونی نسبت به هم عمل کنند.

نقش هر بازیکن با موقعیتی که برای او در نظر گرفته شده است تعیین می شود که البته این موقعیت با توجه با توانایی های ذاتی بازیکن و مهارت های او تعیین می شود. هر چند در حین بازی ممکن است شرایطی پیش آید که یک بازیکن نقش دیگری را هم به عهده گیرد. در یک تیم خوب، این نوع بازیکنان انعطاف پذیری لازم را برای ایفای نقش دیگران را نیز دارند. زیرا آنها می دانند بدون کار کردن با یکدیگر به هدف خود یعنی پیروزی نمی رسند. ماهیت مسابقه یا فعالیت است که انعطاف وابستگی بین اعضای تیم را تحمیل می کند.

تیم های دو و میدانی

در مقابل، تیم های دو و میدانی هستند که به جز چند رشته محدود، شرکت کنندگان به طور مستقل عمل می کنند.

کار پرتاب کننده نیزه با کار یک دونده کاملاً غیر مرتبط هستند و به یکدیگر بستگی ندارند، یا یک پرنده ارتفاع کاری با دونده دو استقامت ارتباطی ندارد. به عبارت دیگر اگر دونده ما خوب یا بد عمل کند تأثیری روی عملکرد پرنده ارتفاع ندارد. ولی در پایان رقابت ها اگر امتیازات و مدال ها به اندازه کافی خوب باشند این تیم برده است. این گونه تیم ها در شرایطی موفق هستند که هر کدام به تنهایی بتوانند کار خود را به درستی انجام دهند ولی همه آنها یک هدف مشترک دارند و آن، بردن تیم است.

آن ها می توانند احساس تعلق به تیم داشته باشند و می توانند به عضویت در این گروه افتخار کنند. آن ها می دانند که می توانند بیش از این موفق باشند اگر هر کس به تنهایی بیشتر سعی کند و موفق تر باشد.

 می توانند یک هدف مشترک داشته باشند. اما اساس رابطه آن ها نمی تواند مانند یک تیم بسکتبالی باشد.

این حرف ها چه معنایی دارند.

در سازمان ها احتمالاً هر دو نوع تیم مورد بحث در بالا وجود دارد. ما تیم هایی داریم که عملکرد هر یک از آن ها در عملکرد دیگری وابسته است به طوری که عملکرد یک فرد مستقیماً بر عملکرد دیگری در همان سیستم تأثیر می گذارد و کارها و افراد به شدت به یکدیگر وابسته اند.

ما هم چنین تیم هایی داریم که مانند تیم های دو و میدانی عمل می کنند. در این حالت افراد به سمت یک هدف و مأموریت مشترک پیش می روند. اما اعمال آن ها به آن شدت تیم های بسکتبالی به یکدیگر وابسته نیست.

اما تجربه نشان داده است که ما تمایل داریم همه تیم ها را از نوع بسکتبالی بدانیم.

اما چه باید کرد؟

اگر شما رهبر یک گروه یا تیم یا فقط عضوی از آن هستید باید بتوانید این تفاوت را تشخیص دهید. مشخص کنید تیم شما (یا تیمی که در آینده تشکیل خواهید داد) چه نوع تیمی است.

هر گاه مشخص شد که تیم شما چه نوع تیمی است آن گاه می توانید انتظارات از هر شخص و وظایف او و خود را تعیین کنید. شما می توانید برنامه های مناسب آموزشی برای ساخت و توسعه تیم طرح ریزی کنید.

دانستن این که چه نوع تیم یا گروهی هستید اولین قدم برای کمک به افراد برای ساختن یک تیم موفق است.

اما شاید در عمل این گونه نباشد، شاید به تیم احتیاجی نباشد، شاید تیم شما مخلوطی از این دو نوع تیم باشد. نظر شما چیست؟

علی یزدی مقدم 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

طراحی سایت
وقت سفارت انگلیس
ویزای تحصیلی کانادا
تور کوش آداسیصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید