• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ / ۱۰ / ۱۳

معنای بعد پنجم در فیلم اینتراستلر (بین ستاره ای) چیست؟

چگونه معنای فیلم را از میان قوانین پیچیده فیزیک درک کنیم؟

قبل از هر چیز توصیه می کنم اگر این فیلم را ندیده اید حتما آنرا تهیه کنید و از تماشای یک فیلم مفهومی و زیبا لذت ببرید!

درک مفهوم فیلم میان ستاره

اگر در دانشگاه با فیزیک کوانتوم برخورد نکرده اید یا حداقل چند شبی را با بی خوابی به سر نبرده باشید، ممکن است درک مفهوم آخرین فیلم کریستوفر نولان یعنی اینتراستلر  کمی سخت باشد. برای بیشتر افراد عدم درک مفاهیم فیزیکی که بارها توسط هنرپیشه ها تکرار می شود سبب نمی شود که از این فیلم لذت نبرند و نولان با توانایی های منحصر به فرد خود جذابیت داستان را حفظ می کند. ولی آن وقتی که متیو مک کانهی درباره نیروهای گرانشی فریاد می زند تا جایی که خود را به جای او قرار می دهید همه چیز خوب به نظر می رسد. اما یک مفهموم است که برای درک آن تماشاگر باید تلاش بیشتری انجام دهد: و آن بعد پنجم است.

فیلم میان ستاره ای علمی تخیلی

Interstellar8

 

 

 

در قسمت های مختلف فیلم اینتراستلر از وجود بعد پنجم صحبت می شود که در فیلم از ماورا با خدمه سفینه فضایی – شامل مک کانهی، آن هاتاوی، دیوید جایسی و وس بنتلی- ارتباط برقرار می کند، آنها را ترغیب می کند تا به ماموریت خود ادامه دهند و سیاره زمین را نجات دهند. در نهایت در پایان فیلم تماشاگر با یک سفر در سیاه چاله ای فضایی تلنگری می خورد و در آنجاست که بسیاری جواب خود را می گیرند آن موجوداتی که در کتابخانه بودند در حقیقت بیگانگانی از سیارات دیگر یا اجنه نبوده اند بلکه خود متیو مک کانهی بوده است که توانسته است بعد پنجم را بپیماید. ابتدا سعی دارد با ارسال پیامی به گذشته دخترش خودش را از رفتن به فضا باز دارد و البته موفق هم می شود این پیام را به کمک دایرهالمعارفی که در کتابخانه هست انجام دهد اما کمی بعد متوجه می شود ماموریت او بیهوده نبوده است و تلاش می کند اطلاعاتی را که در سیاه چاله به کمک تارس جمع آوری کرده اند برای او ارسال کنند اما این اطلاعات از توان درک یک دختر بچه بسیار بالاتر است پس این اطلاعات را در زمانی که دخترش دانشمندی شده است ارسال می کند.

فیلم میان ستاره ای

Interstellar4

در سکانسی که مک کانهی با رباتی به نام تارس در حال برقراری ارتباط از طریق بلوتوث است همه چیز به اوج خود می رسد و آنگاه شروع به درک واقعیت می کند او در شرایطی قرار می گیرد که بعد می تواند در بعد پنجم جابجا شود به طوری که می تواند در گذشته، حال و آینده با هم حضور داشته باشد. او در زمان های مختلف در کتابخانه خود ظاهر می شود و وقتی که دخترش دانشمندی شده است به او کمک می کند فرمول گرانش را حل کند. در کودکی دخترش حضور پیدا می کند و بار دیگر پیامی می فرستد که باید به آن ایستگاه فضایی برود.

Interstellar5

در این فیلم بیننده در مدت کوتاهی ناگهان سکانس های قبلی فیلم را به یاد می آورد و آنها را به یکدیگر متصل می کند و مفهومی فیزکی و سنگین را درک می کند که شاید به نظرش تخیلی باشد ولی این فیلم یک ریشه تئوری کاملا علمی را دنبال می کند و آنرا به زیبایی همراه با احساسات به تصویر می کشد. که در حقیقت مفهوم بعد پنجم است.

Interstellar1

این فیلم درباره کدام قانون فیزیکی صحبت می کند؟ در این مقاله سعی داریم به سادگی چهار بعد را توضیح دهیم و به کمک آن بعد پنجم را توضیح خواهیم داد.

قبل از اینکه درباره ابعاد صحبت کنیم، باید توجه داشته باشید که واحد پایه همه چیز در این دنیا یا هر دنیای دیگری نقطه است. و این مفهوم به ما کمک خواهد کرد تا بهتر ابعاد را توضیح دهیم.

بعد اول: یک خط است. خطی مستقیم که از نقطه A به نقطه B رسم می شود خطی بدون هیچ ضخامتی. این یک مفهوم مطلق است که شاید در دنیای واقعی به آسانی قابل لمس نباشد ولی کاملا قابل درک است. و اگر بخواهید به سادگی آنرا توضیح دهیم باید بگویم وقتی که یک بعد داریم فقط می توانید روی یک خط مستقیم حرکت کنید نه چپ، نه راست، نه بالا و نه پایین!

بعد دوم: یک صفحه – وقتی که به خطی ضخامت اضافه می کنید می توانید یک صفحه داشته باشید. و برای آن می توانید  مثال های مختلفی بیان کنیم کف اتاق، سطح یک میز صاف، صفحه یک تلوزیون فلت و… همه یک سیستم دو بعدی را نشان می دهند. برای درک مفهوم دقیق تر آن باید بگویم یک صفحه بدون ضخامت دو بعد را نمایش می دهد. و کسی که در فضای دو بعدی حرکت می کند در حقیقت می تواند روی این صفحه همه طرف برود به غیر از بالا و پایین.

بعد سوم: فضا – این همان چیزی است که همه ما در آن حرکت می کنیم. بعد سوم به صفحه ما عمق یا ارتفاع می دهد. وقتی دو بعد داریم یک طول و عرض داریم و وقتی که سه بعد داریم طول و عرض و ارتفاع داریم. و هر شی فیزیک را می توان با این سه بعد درک کرد. اما وقتی که بحث از بعد چهارم می شود درک آن سخت تر می شود.

بعد چهارم: زمان – خود را در این لحظه فرض کنید. حالا خود را در 5 دقیقه قبل فرض کنید – یا 5 روز قبل، یا 5 سال قبل، یا حتی 5 قرن قبل. برای درک بهتر می توانید هر کدام از این زمان های فرضی را یک نقطه بدانید و آنها را به یکدیگر متصل کنید. فرض کنید می توانید در زمان سفر کنید و بین این نقاط یا زمان ها سفر کنید در این صورت در بعد چهارم سفر کرده اید.

بعد پنجم: این بعد در سکانسی که مک کانهی از میان قفسه های کتابخانه در حال عبور کردن است رخ می دهد. در اینجا بعد دیگری به بعد زمانی چهارم اضافه می شود. برای درک بهتر مفهوم این بعد می توانید موجودیت را به عنوان یک احتمال توصیف کنید.

یک خط زمانی را در نظر بگیرید، که یک سری احتمالات در هر لحظه آن وجود دارد. یک مثال قابل لمس: با لحظه تولد خود آغاز کنید و مسیر زندگی خود را با مجموعه ای از لحظات/رخدادها که به یکدیگر متصل شده اند پیگیری کنید. حالا پا را از این هم فراتر می گذاریم و در هر لحظه همه خطوط احتمالی را در نظر می گیریم با هر احتمال قابل تصور از نقطه مبدا یا همان زمان تولد شما خط زمانی متفاوتی طی می شود و هر کدام از این خطوط یک وجه از بعد پنجم از دید شما هستند.

Interstellar6

و این همان چیزی است که مک کانهی از کتابخانه دخترش می بیند. هر چند او بر یک خط زمانی تمرکز می کند تا بر احتمالات تاثیر بگذارد و به دخترش چیزهایی را بیاموزد، ولی اگر بدانید ابعاد دیگری هم هستند بعد ششم و هفتم شاید از شنیدن آن سردرد بگیرید ولی خوشبختانه در این فیلم برادران نولان بیش از این پیش روی نکرده اند و ما هم بیش از این ادامه نمی دهیم و به مغز خود استراحت می دهیم!

نوشته: مایکل آربیر

ترجمه: علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط:

صفحه بعد >> 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها: ، ،
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

  1. با سلام و تشکر بابت مطالب زیباتون
    چرا گفته میشه بعد پنجم برای بشر در حال اغاز شدن هست و سال 2012 میانه راه نزدیک شدن بشر به ورود به این بعد بوده؟
    و اینکه بعد پنجم رو بعد عشق و لمث و درک الهیت می نامند؟

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی *تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

طراحی سایت
چاقی صورت
تور کوش آداسی
وقت سفارت انگلیس
ویزای تحصیلی کانادا
تور سنگاپور
تور کیشصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید