• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2019 / 06 / 15

10 راه کسب موفقیت در کنکور و دانشگاه

1ــ محیط، محیط، …

اگر درس خواندن شما جدی باشد مطمئن باشید که محلی دور از حواس پرتی و آرام می یابید. با هم اتاقی های خود صحبت کنید تا اوقاتی در سکوت و آرامش داشته باشید یا از کتابخانه، اتاق مطالعه و یا از یک کلاس خالی و آرام استفاده کنید.

2ــ عادت کنید که هر روز مطالعه کنید

از نشست هایی که هر شب وقتتان را پر می کند و مهمانی هایی که سعی می کنید اخبار و اطلاعات بی ثمر زیادی را به خاطر بسپارید، اجتناب کنید. هر روز زمانی را صرف مطالعه کنید و می توانید در اوج مطالعه، زمانی نیز برای شوخی داشته باشید.

3ــ به خودتان کمک کنید! در خارج از محدوده تحقیق کنید و الویت بندی تان را اصلاح کنید

چه شما دانش آموز آ و چه دانش آموز ب باشید، می توانید مهارت های یادگیری تان را تقویت کنید.  مهارتهای یادگیری خود را با مهارتهای یادگیری دانشگاهی تطبیق دهید. سعی کنید استادان و دستیاران آن ها را بشناسید. در مورد رشته تان بررسی کنید، آیا راهنمای مطالعه یا مرکزی برای کمک به انتخاب رشته وجود دارد؟ آیا وب سایتی برای موضوع رشته تان وجود دارد؟ این هم چنین روشی برای انتخاب حرفه و شغل مناسب آینده به سبک علمی است.

 10 راه کسب موفقیت در کنکور و دانشگاه

 4ــ یادداشت کردن

تاریخ های مهم را به خاطر آورید. تاریخ های معین شده برای امتحان یا مأموریت را به خاطر آورید. برنامه ریزی روزانه سبب سازماندهی زندگی می شود. یک پیشنهاد خوب این است که تقویم دیواری دارای تاریخ های مهم را داشته باشیم.

5ــ کسب انرژی با خوردن، ورزش و خواب کافی

نفهمیدید؟ به زحمت به یاد می آورید؟ فهم و حافظه تان تحت فشار استرس و خستگی است؟

زمانی که گرسنه، عصبی یا مغزتان خسته است، نمی توانید با انرژی کافی کار کنید.

درست خوردن، ورزش و خواب کافی در طی امتحان بسیار مهم است.

6ــ تیز و زیرک باشید، آماده کردن و خوب انجام دادن تکالیف درسی

به کلاس نرفتن و یا اصطلاحاً از کلاس خود زدن، عادت نکنید. نوشته های دیگری را چون محتوای خوبی دارد، بعنوان کنفرانس خود ارائه ندهید. در کلاس، به نکات مهم و مثال ها بیشتر دقت کنید. از اول تا آخر مطلب در کلاس بمانید این کار مطمئناً در زمان امتحان کمک زیادی به شما می کند. بعد از کنفرانس دیگران، سؤال کنید. ساعتی را به دفتر استادان یا دستیاران آن ها بروید و برای درک بهتر مطالب یادگرفته قبلی، کمک بخواهید. بهتر است شب قبل از امتحان به جای این که صرفاً مطالب را بخوانید از استاد خود کمک بگیرید.

7ــ کنفرانس ها و کمک درسی ها: اصطلاح تصویر بزرگ چیست؟

برخی از دانشجویان ناموفق روش «از بَر کردن مطالب» را برمی گزینند. یادگیری در دانشگاه مستلزم این است که درک کنیم چگونه کلیه اطلاعات بصورت تصویر بزرگ بهمدیگر مرتبط است. از خلاصه مطالب، جداول متن، سرفصل ها و عناوین ریزتر برای سازماندهی اطلاعات هر یک از دروس استفاده کنید. هر روز از خود سؤال کنید «هدف از خواندن جزئیات و تفاصیل چیست؟» و «جزئیات در کجای تصویر بزرگ جای دارد؟»

8ــ نکات و مطالبی را مد نظر داشته باشید تا توسط آن ها اطلاعات کلیدی و مهم را به خاطر آورید

با روشی مشخص فهم مطالب و آموزه ها را به تسخیر خود درآورید. ساختن مثال، ایجاد مقایسه های منطقی، تهیه خلاصه از متن، شناختن کلمات کلیدی، مشخص کردن موضوعهای اصلی و یا اضافه کردن اطلاعات حاشیه ای از جمله روش های به تسخیر گرفتن مطالب در حافظه و به یاد آوردن آن ها در امتحان است. خلاق باشید و منظور سؤال را آن چه فهمیده اید بیان کنید. بدانید که در سر جلسه امتحان شما هم مانند بقیه هستید و دلیلی ندارد که از آن وحشت داشته باشید.

9ــ فکر می کنید آیا نکات کلیدی را در هنگام امتحان به خاطر خواهید آورد؟ پس ثابت کنید

مهم نیست که قبل از امتحان چگونه و چه مقدار مطالبی را خوب فهمیده اید، صرف نظر از برخی مطالب که گاهی فراموش می شود، مهم این است که مطمئن باشید می توانید اطلاعات را به خوبی به یاد آورید. برای حصول اطمینان بیشتر، اگر امکان دارد از قبل امتحانی را بدون نگاه به عناوین کتاب برای خود ترتیب دهید تا امتحان دادن را تمرین کنید.

10ــ باهوش و زرنگ باشید

نمرات خوب را به خاطر اشتباهات نوشتاری مثل بد تعبیر کردن سؤال یا کم آوردن وقت امتحان از دست ندهید.از ترفندهای ویژه استفاده کنید تا از عهده انواع متفاوت امتحان برآیید. هم چنین نکات و راهنمایی های سؤالات را به دقت بخوانید، ابتدا به سراغ سؤالات ساده تر روید و برای سؤالات مشکل وقت کمتری صرف کنید تا نمره بیشتری کسب کنید و اعتماد به نفس شما کم نشود.

علی یزدی مقدم

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمتبستن تبلیغات

طراحی سایت
تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کامصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید