آشنایی با انواع کفش های فوتبال

کفش های فوتبال،چکمه ها یا تسمه (تسمه کف کفش )

برای یک بازیکن فوتبال، کفش اغلب مهم ترین جزء از تجهیزات ورزش فوتبال است که یک بازیکن مرد یا زن می تواند داشته باشد و در عین حال مشکل ترین قسمت برای انتخاب نیز هست. امکانات بی حد وحصری وجود دارد، سبک های مختلف زیاد، فناوری های مختلف، اینکه چگونه یک فرد همواره تصمیم می گیرد؟ اینکه چطور شما می توانید کفشی را که  مناسب شماست بیابید؟ و زمانی که  شما کفش مناسب و دلخواه خود را یافتید چطور آن ها را اندازه پاهایتان میکنید (از لحاظ تنگی و گشادی کفش)؟ و اینکه شما چطور باید بعد از هر بار پوشیدن کفش ها از آن ها مراقبت کنید. آنچه که در پای شما اتفاق می افتد؛ اتفاقات روی زمبن بازی را کنترل میکند. میزان راحتی کفش در پا تعیین کننده کیفیت بازی شماست.

دو بررسی عملکردی اساسی وجود دارد که باید تصمیم گیری شما را درباره کفش فوتبال شکل دهد.انتخاب کفش شما اساسا بستگی به این دو پرسش دارد: اینکه شما در چه نوع زمینی بازی میکنید و چه میزان تماس با زمین داشته باشد؟.پاسخ به این دو پرسش شما را در تعیین و تصمیم گیری برای انتخاب کفشتان یاری خواهد کرد.همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که حداکثر کارایی از کفشی بدست خواهد آمد که پاهایتان در آن بسیار راحت باشند.

زیره کفش

زیره کفش به قسمتی از کفش گفته می شود که در تماس با  زمین است. زمینی که در آن بازی می کنید باید نوع زیره ای  را که شما انتخاب می کنید را تعیین کند.

عمده ترین انواع زیره کفش عبارتند از:

 

کفش های فوتبال،چکمه ها یا تسمه (تسمه کف کفش )

  • کفش فوتبال با گل میخ های FG: این کفش ها برای زمین های طبیعی خیلی سفت ساخته شده اند .این زیره ها از گل میخ های قالبی برای فراهم آوردن اصطکاک (برای چسبیدن کفش به زمین و لیز نخوردن آن ) ، در بیشتر زمین های بازی استفاده میکنند و به مراتب رایج ترین و چندکاره ترین زیره برای زمین های طبیعی هستند.چکمه های قالبی (چکمه هایی که بین 12 تا 16 گل میخ در کف خود دارند و در زمین های خشک مورد استفاده قرار می گیرند و تعداد زیاد گل میخ ها خطرایجاد تاول در پا را کاهش میدهد) دو ویژگی گل میخ های تیغ دار و مخروطی شکل را دارند.(نوع گل میخ ها مخروطی و تیغه ای است و درنتیجه اصطکاک لازم را با زمین طبیعی فراهم می کند).

کفش های فوتبال،چکمه ها یا تسمه (تسمه کف کفش )

  • زمین  نرم  یا قابل تعویض)زیره مناسب برای زمین های نرم که به آن زیره قابل تعویض هم میگویند(: این کفش مناسب سطوح طبیعی نرم و یا مرطوب است (به عنوان مثال برای زمین های یکدست یا زمین های گلی( . به طور سنتی در این نوع زیره کفش از گل میخ های قابل تعویض بلند با فاصله مناسب کمتر، استفاده می شد. با این وجود در حال حاضر بسیاری از این کفش ها گل میخ های تیغ داری دارند که در واقع قابل کندن و تعویض نیستند .آن ها انتخاب خیلی از بازیکنان حرفه ای در پیچ های مانیکور)زمین بازی فوتبال که راه راه باشد( است. اما برای بیشتر زمین های آمریکایی به خاطر استحکام  و سفتی زمین بازی ایده آل نیست. اگر در زمین هایی که بیش از حد سفت وسخت هستند استفاده شود میتواند باعث ایجاد درد فشاری ناشی از گل میخ کفش شده و منجر به جراحت و زخم شود.

kaf3

کفش فوتبال با گل میخ های  HG یا: MG برای سطوح طبیعی سفت یا مصنوعی مثل چمن مصنوعی یا زمین های محکم ساخت بشر و زمینهای خشک شده در برابرآفتاب (زمین هایی که در معرض تابش نور آفتاب بوده و آب خود را از دست داده و سفت شده اند) ساخته شده است.تسمه این نوع زیره ، تعداد زیادی گل میخ کوچک دارد که  به طور یکنواخت در سراسر زیره توزیع شده است.آنها همچنین گزینه خوبی برای زمین های یخی ارائه میدهند.(در زمینهای یخ زده نیز کارایی دارد) و  زوج پشتیبان خوبی برای بیشتر بازیکنان است.

چمن – کفش چمن و یا چکمه های چمن معمولا از ویژگی زیره لاستیکی بسیار با دوام برخوردارند. کفش چمن اغلب از ویژگی گل میخ های لاستیکی کوچک و یا الگوهای در زیره ، جهت بهبود اصطکاک  در زمین های سخت و طبیعی و چمن مصنوعی نیز برخوردارند. چکمه های چمن نیز برای آموزش فوتبال عالی است و می تواند به عنوان یک جفت کمک کننده ی کفشها برای بازی بر روی سطوح سخت استفاده شوند.

داخل سالن – همانطور که از نامش پیداست این زیره برای زمین های ورزشی مصنوعی  خشک (غیر مرطوب) و سرپوشیده (داخل سالن) است. یک کفش فوتبال داخل سالن به طور کلی با یک زیره لاستیکی تخت چسبناک شناخته می شود.آن ها برای بازی های فوتبال داخل سالن یا فوتسال به عنوان ساخته شده اند.اما برای اوقات فراغت یا پوشیدن در خیابان نیز کارایی دارند. کفش هایی که اغلب به عنوان کفش تخت و داخل سالن اطلاق می شوند(شناخته می شوند) عموما دارای زیره لاستیکی بدون مارک هستند.

انواع اصلی روکش روی کفش عبارتند از:

به بیان ساده، رویه کفش قسمتی از کفش است که با توپ در تماس است.رویه ها از گونه های مختلفی از چرمهای طبیعی و مصنوعی ساخته شده است. هر دو نوع (چرم طبیعی و مصنوعی) طیف گسترده ای از احساس راحتی و دوام را اراِئه میدهند.چرم نرم تر، تماس بهتری به ارمغان می آورد. متاسفانه بهترین تماس اغلب به عنوان دوام کمتر تعبیر و معنی میشود.(از طرفی هر چه تماس با توپ بیشتر و بهتر باشد؛ دوام کفش کمتر خواهد بود). فاکتور دیگری که باید در نظر گرفته شود دوام در برابر آب است چرا که بیشتر چرم های نرم و طبیعی به هنگام بازی در یک زمین خیس و مرطوب، آب را جذب خود می‍‍‍‍‍‍‌‌‌‌‌کنند.

انواع پوسته ها و به تبع آن رفتارهای زیادی برای یک رویه می توان برشمرد.آن ها برای ایجاد اصطکاک برای کنترل (بازیکن(،جلوگیری از لیز خوردن وی و ایجاد چرخش و تغییر جهت توپ به هنگام ضربه خوب به توپ یا ممانعت از بقای آب درون کفش طراحی شده اند.

آشنایی با انواع کفش های فوتبال
امتیاز 3.3 از 3 رای

صفحه بعد >> 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها: ،
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

آموزش زبان آلمانی
آموزش زبان فرانسوی
اجاره کلاس
گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
مبل تالاری
دستگاه جوجه کشی ارزان
کولر گازی بانه
شیشه سکوریتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید