سنسور اکسیژن در خودرو چه کاری انجام می دهد؟

یکی از قطعات کوچک خودرو که در عملکرد آن تاثیر می گذارد سنسور اکسیژن است. این سنسور در سیستم کنترل سوخت نقشی اساسی بازی می کند. سیستم کنترل سوخت با نمونه برداری از این سنسور بازخورد می گیرد تا مقدار سوخت و دیگر عوامل را کنترل کند. سنسور اکسیژن در حقیقت مقدار اکسیژن نسوخته در اگزوز را نشان می دهد و معادل میزان اکسیژن نسوخته ولتاژی تولید می کند که در کمترین غلظت اکسیژن 0.1 ولت و در بیشترین غلظت 0.9 ولت تولید می کند. کامپیوتر خودرو از این سیگنال ولتاژی استفاده می کند تا بفهمد سوخت چگونه در سیلندر محترق شده است و پس از آن می تواند به بهترین شکل ممکن غلظت سوخت در برابر هوا را تعیین کند. به این ترتیب مصرف خودرو کم می شود و دود خروجی از اگزوز تمیزتر خواهد بود. در خودروهای پیشرفته تر امروزی که از سیستم OBD II استفاده می کنند یک سنسور اکسیژن هم بعد از کاتالیست قرار می گیرد تا راندمان این کاتالیست را مورد بررسی قرار دهد.

سنسور اکسیژن یا O2

اگر  مدار سنسور O2 یا اکسیژن باز شود (به عنوان مثال سیم آن قطع شود.)، اتصالی کند یا سنسور خراب شود و مقداری خارج از محدوده ولتاژ کاری نشان دهد، معمولا یک کد فالت تولید خواهد کرد که چراغ چک یا سرویس خودرو را روشن خواهد کرد و با متصل شدن به کامپیوتر خودرو و خواندن کد خطا می توان به خرابی سنسور اکسیژن پی برد. همچنین ممکن است سنسور اکسیژن خودروی شما ولتاژ نادرستی در خروجی تولید کند و پیام اشتباهی به سیستم کنترل سوخت ارسال نماید اما به این دلیل که عدد آن در محدوده مجاز است کامپیوتر خودرو به خرابی آن پی نبرد. به این ترتیب نه کد خطایی تولید می شود و نه چراغ چک یا سرویس خودروی شما روشن می شود. در چنین وضعیتی معمولا آلودگی تولیدی خودرو زیاد می شود و مصرف سوختش هم افزایش می یابد یا ممکن است قدرت موتور کم شود. بنابراین توجه داشته باشید که نبود آلارم یا اخطار مشخصی در خودرو به این معنا نیست که سنسور اکسیژن به خوبی کار می کند.

کارایی و راندمان سنسور اکسیژن با افزایش عمر آن کاهش می یابد و همچنین جرم و ذراتی که در طول سال ها روی این سنسور می نشینند می توانند سبب کاهش ولتاژ خروجی شوند. مواد و ذراتی که سبب خرابی سنسور اکسیژن می شوند و در اگزوز وجود دارند که از آن جمله می توان به سرب، سیلیکون، سولفور، روغن سوخته و حتی برخی افزودنی های سوخت اشاره کرد. حتی موادی که در محیط یافت می شوند مانند آب پاشیده شده، نمک و گل و لایی که روی سطح جاده وجود دارند می توانند به خرابی این سنسور سرعت ببخشند.

با پیر شدن و خرابی تدریجی سنسور اکسیژن سیستم کنترل سوخت نمی تواند واکنش سریعی از خود نشان دهد و سوخت و هوا را به نسبت دقیقی ترکیب کند تا آلودگی به حداقل برسد. با خراب شدن سنسور اکسیژن در حقیقت سیستم کنترل سوخت بازخوردی از عمل کرد خود ندارد و یک سیستم کنترل حلقه باز خواهیم داشت که معمولا ترکیب سوخت و هوا غلیظ تر از حالت عادی خواهد بود. مصرف سوخت و آلودگی خودرو بیشتر خواهد شد و ممکن است کاتالیست گرانقیمت خودروی شما صدمه ببیند.

مطالعاتی که توسط سیرا ریسرچ انجام شد نشان داد که درصد بالایی از خودرو هایی که در آزمون تست آلودگی رد می شدند، مشکل خرابی سنسور اکسیژن داشتند. درصد خرابی در خودروهای قدیمی با سنسور سرد بیشتر بود ( درصد خرابی از 60 تا 72 درصد بود). و بیشتر میزان خرابی بعد از آن مربوط به خودرو های نو با سنسور اکسیژن گرم شونده بود. (19 تا 27 درصد) و کمترین خرابی مربوط به خودرو هایی بود که از سنسورهای اکسیژن نسل جدید استفاده می کردند. (2 تا 14 درصد).

سنسور اکسیژن خودرو

بنابراین در تعمیرات و بازدید های دوره ای که انجام می دهید بهتر است سنسور اکسیژن خودروی خود را هم مورد بررسی قرار دهید. (اگر بخواهید بدانید این دوره های زمانی چه زمانی هستند می توان به عنوان مثال زمانی را که شمع ها خودرو را تعویض می کنید به عنوان یک مبنای بررسی این سنسور ها در نظر گرفت.) یا می توانید میزان آلودگی تولیدی خودرو را بررسی کنید.

در خودروهای OBDII (ممعمولاً خودروهای مدل 2000 به بالا دارای این ویژگی هستند.) می توانید به وسیله ابزارهای نرم افزاری که وجود دارد کارایی سنسور اکسیژن را مورد بررسی قرار دهید. یک سنسور خوب و سالم معمولا شکل موجی نوسانی نشان می دهد که بین کمترین مقدار 0.1 تا 0.2 ولت و ماکزیمم 0.8 تا 0.9 ولت در حال تغییر است.

وقتی که نسبت سوخت به هوا خیلی غلیظ شد، سنسور اکسیژن باید زمان پاسخ دهی سریعی در حد 100 تا 300 میلی ثانیه داشته باشد و ولتاژ خروجی آن به بیشترین مقدار یعنی 0.9 ولت برسد، تا سیستم کنترل سوخت متوجه شود و به نسبت صحیح سوخت و هوا را با هم ترکیب کند. و عکس این قضیه هم صادق است اگر ترکیب سوخت و هوا بسیار رقیق شود باید خروجی به کمترین مقدار یعنی 0.1 برسد. اگر سنسور پاسخ دهی مناسبی نداشته باشد باید تعویض گردد.

برخی کمپانی های معتبر سازنده مانند بوش توصیه می کنند سنسور اکسیژن (نسل جدید مورد استفاده در  OBDII ) بعد از 100 هزار مایل معادل 160 هزار کیلومتر تعویض گردد. که با توجه به صدماتی که به کاتالیست خودرو وارد می شود و افزایش مصرف سوخت کاری کاملا اقتصادی و معقول است. شاید فکر کنید کاتالیست من خراب شود چه اتفاقی می افتد؟ در پاسخ باید بگویم بیش از همه شما و فرزندانتان در معرض گازهای خطرناک و گاهاً سرطان زای چنین آلودگی هستید.

علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط:

سنسور اکسیژن در خودرو چه کاری انجام می دهد؟
امتیاز 5 از 1 رای 

به اشتراک بگذارید :      فیس بوک کلوب

 

برچسب ها: ، ،
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

 1. سلام لطفا تاریخ وروزدر بالای صفحه اضافه بشه حداقل متوجه بشیم تاپیک قدیمی نشده وبه سوالاتجواب دادهمیشه ممنون
  من ماشینم ریو هست ومصرف هم بالا وظاهرا تسمه تایم رو نشون دادم درست رو شاخص ها هست وصفحه کلاچ عوض شده ولی ماشینم به طور محسوسی کم جون هست یعنی من سر گاز باماشینم ۱۲۰تا نمیتونم برم باید گاز زیاد بدم که راه بره واقعا مشکل از چی میتونه باشه ؟از سنسور اکسیژن ایا؟؟؟

 2. سلام لطفا تاریخ وروزدر بالای صفحه اضافه بشه حداقل متوجه بشیم تاپیک قدیمی نشده وبه سوالاتجواب دادهمیشه ممنون

  با سلام دوست عزیز تاریخ انتشار مطلب در ستون سمت راست هست و می توانید آنرا مشاهده نمایید.

 3. سلام بله ممنون .درقسمت سمت راست تاریخ دیده میشه ،ریز بود ندیدم.
  به نظر اساتید وکارشناسای عزیز بعد از ۱۹۰۰۰۰ کیلومتر سنسور اکسیژن باید عوض بشه یا ایراد از جای دیگه هست .میترسم الکی ۲۱۰۰۰۰هزینه کنم از اون نباشه این ایراد مصرف زیاد ماشینم.

 4. درود بر شما
  ممنون بخاطر اطلاعاتی که به ما دادید

 5. با سلام
  من یک پژو پارس tu5مدل ۹۳ یورو۴بهینه دارم از سال اول که اوردم مشکل سنسور اکسیژن بالایی دارد تا حالا ۱۰ سنسور عوض کردم سیم کشی تعویض کردم وecuبرروز کردم مشکلم حل نشده خواهشمندم اگر کسی اطلاعاتی دارد بهم اعلام کنه ممنون می شوم

 6. درود ممنون بابت مقاله تون

 7. سلام ماشین مزدا وانت ۲۰۰۰ مدل ۸۵ هست .چند ماه پیش براش سیستم cng نصب کردم الان هردفعه که میخوام سوخت گاز رو به بنزین تبدیل کنم خطای سنسور اکسیژن میده (سنسور اکسیژن رو هم عوض کردم )لطفا راهنمایی کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

اجاره کلاس
گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
مبل تالاری
دستگاه جوجه کشی ارزان
کولر گازی بانه
شیشه سکوریتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید