آیا تجهیزات و مبلمان داخل خودرو مواد سمی منتشر می کنند!

 

مواد شیمیایی که از قطعات داخلی خودرو متصاعد می شوند و به «بوی خودروی نو» معروف شده اند می توانند سلامت راننده و مسافران را تهدید کنند توجه داشته باشید که این خطر جدی است.

شاید بد نباشد چند نمونه از بهترین ها و بدترین ها از این لحاط را خدمت شما معرفی کنیم. (در این تحقیق خودرو های چینی مورد آزمایش قرار نگرفتند.)

بدترین ها: نیسان ورسا، چِوی آوئو، سایون XB 5dr، کیا ریو

بهترین ها: چِوی کبالت، کرایسلر پی تی کرویزر، هوندا اودیسه، ولو وی 50

 گازهای سمی متصاعد شده در داخل خودرو

در سال 2007 مرکز بوم شناسی آن آربور اولین راهنما را در این زمینه منتشر کرد. بیش از 200 مدل از متداولترین خودروهای مدل 2006 و 2007 در ایالات متحده آمریکا مورد بررسی قرار گرفتند تا از نظر میزان انتشار گازهای سمی خطرناک برای سلامت آنالیز های لازم صورت گیرد. این گاز ها قطعات داخلی مانند فرمان، داشبورد، استراحتگاه آرنج و صندلی ها متصاعد می شدند. این مواد شیمیایی بخشی از گازهایی که وارد ریه های ما می شوند هستند و به بوی خودروی نو معروف شده اند. که در دراز مدت به یک سری مشکلات و بیماری ها منجر می شوند. در این تحقیقات مشخص شد از آنجا که هر آمریکایی به طور میانگین 1.5 ساعت در روز را در خودرو می گذراند، این گاز های سمی بزرگترین معصل آلودگی هوا برای آنهاست.

داخل ماشین

خبر خوب اینکه برخی خودرو ها از این لحاظ در شرایط بسیار بهتری قرار دارند. استفاده از مواد سمی در تولید قطعات داخل خودرو ضرورتی ندارد و برخی تولید کننده ها بزرگ و معتبر در حال جایگزنی آنها با مواد بی خطر برای سلامتی هستند. خطرناک ترین مواد سمی موجود در قطعات داخلی خودرو عبارتند از: ترکیبات حاوی برم، کلر ( که نشانه وجود پلی وینیل کلراید یا PVC و افزودنی های سازنده پلاستیک هستند.) سرب و فلزات سنگین.

این مواد شیمیایی می توانند گستره وسیعی از بیماری ها و مشکلات سلامتی ایجاد نمایند که از آن جمله می توان به حساسیت های مختلف، مشکلات مادرزادی، اختلالات یادگیری، سمی شدن کبد و سرطان اشاره کرد.

جف گرهارد رئیس کمپین خودرهای پاک مرکز بوم شناسی ایالات متحده می گوید: «تحقیقات ما نشان می دهد که نیازی به استفاده از مواد شیمیایی برای ساخت قطعات داخلی خودرو نیست. و خودرو ساز هایی که این مواد سمی خطرناک را جایگزین نمی کنند در حقیقت کاری نابخشودنی انجام می دهند و به سلامت جامعه ضربه ای مهلک می زنند که هزینه های درمانی سنگینی هم در پی خواهد داشت.»

با بررسی که به کمک اشعه ایکس انجام شد، 15 قطعه مختلف مورد بررسی قرار گرفت به کمک اشعه ایکس در کمتر از 60 ثانیه برای هر قطعه مواد تشکیل دهنده آنها مشخص گردید. این قطعات شامل: فرمان، اهرم تعویض دنده، کنسول وسط/استراحتگاه آرنج، داشبورد، روکش سقف خودرو، موکت و کف پوش خودرو، صندلی های جلو، صندلی عقب، پایه های صندلی ها، زه سخت مربوط به درب های خودرو، زه نرم مربوط به درب خودرو، لاستیک های آب بندی بدنه، سیم ها، لاستیک های آب بندی پنجره خودرو و وزنه های بالانس چرخ ها بودند. این ها قطعاتی هستند که یا خیلی لمس می شوند یا سرنشینان خودرو بیشتر در معرض خطر آنها قرار دارند.

موادی که از آنها برای ساخت این قطعات استفاده می شود بسیار متنوع و گوناگون هستند و در این میان مواد خطرناک برای محیط زیست و انسان هم کم نیستند ولی در این تحقیق فقط به مواردی که سمی بودن و خطرناک بودن آنها اثبات شده بود اشاره شده است که عبارتند از:

برم: ترکیبی از برم در ساخت قطعات پلاستیکی استفاده می شود که برای بالا بردن مقاومت قطعات در برابر آتش سوزی اضافه شده اند. اشعه UV که در نور آفتاب وجود دارد و گرما آزاد شدن آنرا در فضا سرعت می بخشند. این مواد که به آنها BFR می گویند در طول عمر خودرو در فضای داخل اتاق متصاعد می شوند و می توانند سبب مشکلاتی در تیروئید، اختلالات حافظه و تیروئید، ناباروری، تغییرات رفتاری شوند و مشکلات دیگر سلامتی ایجاد کنند.

کلر: کلر در پلی وینیل کلراید وجود دارد، PVC به وفور در صنعت و در تجهیزات و وسایل پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد. البته درباره استفاده از آن ملاحظات زیست محیطی و سلامت موجودات زنده وجود دارد که باید مورد توجه کارخانه های سازنده خودرو قرار گیرد. در PVC ترکیبات شیمیایی وجود دارد که به آنها phthalates می گویند. برخی از این ترکیبات می توانند منجر به مشکلاتی برای سلامت انسان ها شوند که از آن جمله می توان به ناباروری، زایمان زودرس، آسیب های کبدی، مشکلات بیضوی، مشکلات تیروییدی، مشکلاتی برای تخم دان ها در خانم ها، و بیماری های خونی اشاره کرد. همچنین مدارکی وجود دارد که ثابت می کند phthalate ها می توانند از طریق جفت (در زمان بارداری) و شیر مادر وارد بدن جنین/نوزاد شوند.

سرب: از سرب معمولاً به عنوان یک افزودنی یا ادیتیو در قطعات پلاستیکی خودرو استفاده می شود. قرار گرفتن در معرض سرب می تواند منجر به آسیب های بسیاری برای انسان شود که از آن جمله می توان به آسیب های مغزی، کلیوی، خونی، سیستم عصبی و سیستم تناسلی اشاره کرد. همچنین سربی که وارد بدن می شود باعث اختلالات یادگیری و مشکلات رفتاری در افراد می شود.

مواد شیمیایی خطرناک دیگر: در این تحقیقات همچنین به مواد شیمیایی دیگری اشاره شده است که در قطعات داخلی خودرو وجود داشته اند از آن جمله می توان به آنتیمون، آرسنیک، کروم، کبالت، جیوه، نیکل و قلع اشاره کرد. این مواد آلرژی زا یا سرطان زا هستند یا اینکه منجر به مشکلات دیگری برای سلامت انسان می شوند که بسته به میزان و زمانی است که فرد در معرض آنها قرار دارد خطرات متفاوتی برای سلامتی ایجاد می کنند.

و همین مشکلات وقتی که خودرو اسقاط می شود خطر آلودگی زیست محیطی وجود دارد یا وقتی که از آن برای بازیافت استفاده می شود، بیشتر قطعات پلاستیکی خرد شده و در زمین هایی بزرگ روی هم انباشته می شوند. یا اینکه در هنگام ذوب قطعات فلزی همراه با آنها می سوزند و وارد اتمسفر ما می شوند. وقتی که در فضای آزاد، رها می شوند وارد آب و خاک می شوند وآنها را آلوده می کنند.

آیا بنزنی که در قطعات پلاستیکی داخل خودرو به کار می رود خطرناک است؟

چندی پیش ایمیلی دریافت کردم که در آن درباره بنزنی که در قطعات پلاستیکی داخل خودرو وجود دارد هشدار داده شده بود. در این ایمیل توصیه شده بود که هر بار می خواهید وارد خودرو شوید پنجره ها را پایین بدهید تا هوای تازه وارد اتاق شود و تا زمانیکه از خروج بنزن از فضای داخلی اطمینان حاصل نکرده اید سیستم تهویه را وارد مدار نکنید. همچنین ادعا شده بود که خودرویی که در آفتاب قرار دارد و شیشه هایش بالاست، در داخل اتاق غلظت بخار بنزن به حد خطرناکی می رسد.

آیا این حقیقت دارد؟ بعد از این ایمیل بنده در مورد بنزن تحقیق کردم و اطلاعاتی بدست آوردم. بله درست است در برخی قطعات پلاستیکی داخل اتاق از موادی استفاده می شود که حاوی مقداری بنزن هستند. و بوی آن در خودرو به مشام می رسد. این بو در خودرو های نو 8 تا 10 برابر ییشتر از خودروهایی است که چند سالی از عمر آنها می گذرد. هر چند حتی در خودرو های نو مقدار بنزن آزاد شده در فضا آنقدر نیست که بتواند برای سلامتی انسان خطری ایجاد کند.

محققین مقدار بنزن متصاعد شده را اندازه گیری کرده اند و در تحقیقات مختلی مورد آزمایش قرار داده اند و طبق بررسی که بنده از جمع بندی آنها بدست آوردم متوجه شدم مقدار آن کسری از مقداری بوده که در ایمیل ذکر شده بود یعنی 0.013 تا 0.56 میلی گرم در متر مکعب در حالیکه در این ایمیل مقدار بنزن متصاعد شده را 400 تا 4000 میلی گرم بر فوت مربع اعلام کرده بود.

و دانش امروزی که خطر جدی ناشی از این میزان بنزن چه در خودرو های نو یا خودرو های قدیمی برای انسان یا حیوان تشخیص نداده است. لیست زیر که جدید تر است و مربوط به سال 2012 میلادی است بهترین و بدترین خودرو های بازار آمریکا را از لحاظ میزان خطر مواد سمی متصاعد شده به نمایش می گذارد:

گازهای سمی داخل خودرو

ترجمه: علی یزدی مقدم

آیا تجهیزات و مبلمان داخل خودرو مواد سمی منتشر می کنند!
به این مطلب رای دهید 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها: ،
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

اجاره کلاس
گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
دستگاه جوجه کشی ارزان
کولر گازی بانه
شیشه سکوریتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید