0 دوستدار 0 امتیاز منفی
در برق و الکترونیک توسط
برچسب گذاری دوباره توسط
چجوری امواجی که از آنتن وارد رادیو یا تلویزیون میشن(آنتن تک قطبی یا دو قطبی و...) تبدیل به صدا و تصویر میشن؟ امواج چه اثری روی آنتن ها دارن که میشه اونا رو به دیجیتال یا آنالوگ تبدیل کرد؟ و اینکه امواج عایق هم دارن؟

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط (20.7k امتیاز)
ویرایش شده توسط
آنتن  یک ابزار مخابراتی است که کار آن تبدیل سیگنال الکتریکی به امواج الکترومغناطیسی (در حالت فرستندگی)، و تبدیل امواج الکترومغناطیسی به سیگنال الکتریکی (در حالت گیرندگی) است. آنتن‌ها ساختارهای متنوعی دارند که با توجه به کاربرد، تعیین می‌شوند.

یکی از ساده‌ترین ساختارهای ممکن برای یک آنتن، آنتن‌های سیمی هستند.

هر آنتن، در یک فرکانش مشخص به تشدید درمی‌آید و ولتاژ بیشینه (در حالت گیرندگی) تولید می‌کند. اگر طول آنتن متناسب با طول‌موج دریافتی باشد، موج کاملاً در آنتن جای می‌گیرد و به اصطلاح می‌گویند «آنتن تشدید شده‌است.» یا «آنتن به تشدید درآمده‌است». یعنی آنتن، با موج دریافت‌شده هماهنگ شده‌است و در این حالت ولتاژی که در آنتن تولید شده، بیشینه است.

البته لازم نیست که طول آنتن حتماً با طول‌موج دریافت‌شده برابر باشد؛ زیرا می‌توان القاگری را همراه یک یا دو خازن به آنتن افزود تا حالت تشدید را در آنتن پدید آورند.

اگر منظور شما از عایق کردن این است که محیطی را از این امواج ایزوله کنیم بله امکان آن وجود دارد یک راه آن استفاده از دیوار های بتنی قطور است که هر چه قدرت سیگنال یا امواج بیشتر باشد و فرکانس آن بالاتر باشد نیاز به دیوار قوی تری دارید.

راه دیگر ساخت قفس الکترومغناطیسی است که یک سطح بسته فلزی است می تواند به شکل یک کره یا استوانه یا شکل دیگری باشد که امواج از سطح آن بای پس می شوند و نمی توانند به داخل راه یابند
توسط
0 0
ممنون
حالا آنتن امواج رو دریافت کرد
این امواج پالس الکتریکی تولید میکنن که میشه  اطلاعاتشون رو خوند؟
توسط (20.7k امتیاز)
0 0
بله در حقیقت امواج به سیگنال الکتریکی تبدیل می شوند که در مدارات الکترونیکی به صدا و تصوی تبدیل می شوند

سوالات مشابه

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ
سوال شده 18 فروردین 1403 در برق و الکترونیک توسط حامد رحمانی
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ
سوال شده 20 فروردین 1403 توسط بی نام
...