0 دوستدار 0 امتیاز منفی
در بهداشت توسط
برچسب گذاری دوباره توسط
با سلام و خسته نباشید در سونو غربالگری من عدد nt:1/1بود crlنشون دهنده ۱۲ هفته و سهروز ولی استخوان ران نشون دهنده ۱۱هفته و پنج روز بود آیا این اختلاف نشان دهنده ناهنجاری است؟

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط (15.5k امتیاز)

با سلام

یکی از دلایلی که FL در سه ماهه اول اندازه گیری می شود این است که قد کوتاهتر از حالت نرمال، خطر داشتن یک ناهنجاری را افزایش می دهد و نسبت BPD:FL در سن بارداری نیز در تشخیص سندروم داون  به کار می رود البته در برخی بیماران ممکن است صحیح نباشد.

تعیین سن بارداری با اندازه گیری طول استخوان ران اغلب بعد از هفته 13 بارداری قابل انجام است و قبل از آن احتمال خطا بیشتر است از طرفی تخمین سن بارداری با FL با پنج روز خطا به صورت +/-5 بیان می شود و بنابراین در مورد اختلاف سن بارداری با روشهای مختلف، تفاوت پنج روز تا یک هفته طبیعی است.

اندازه گیری crl یا طول تاج-کفل، فاصله ی بین قسمت بالایی جنین و کفل آن است. عوامل مختلفی مثل تفاوت رشد در جنین های مختلف، سن، سیگاری بودن مادر و غیره سبب می شود که همیشه سن بارداری به صورت تقریبی با در صد خطای چند روز بیان شود. تخمین سن بارداری در اوایل این دوران صحیح تر است چون تفاوت در سرعت و نرخ رشد جنین کمتر است بنابراین crl با دقت +/- 4 بیان می شود.

برای کسب اطلاعاتی مانند اندازه گیری های سونوگرافی به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

http://www.yadbegir.com/new/?p=6640

سوالات مشابه

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
...