فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو

 

بدنسازي و مكمل هاي غذايي

رازي كه آنها نمي خواهند شما بدانيد

 

تولیدکننده ها و کمپانی های سازنده ی مکمل ها در صنعت ورزش راز بزرگی دارند که نمی خواهند شما بدانید. نه! این مکمل ها معجزه آسا نيستند یا فرمولی برای قوی شدن یا برنامه ای آموزشی برای تضمین یکباره رو فرم آمدن وجود ندارد. خلاصه اینکه، در کل بزرگترین رازی که در آمادگی جسمی، سلامتی و روفرم ماندن وجود دارد همانا ساده بودن آن است. این نکته ممکن است اظهارنظری سرسری یا اغراق آميز به نظر بیاید اما در 99% موارد کاملا صحيح است.

خب منظور از واژه ی «ساده» چیست؟ به این معنیست که هم اکنون با اطلاعاتی که دارید و با هرچه در یخچالتان وجود دارد، می توانید تمرینات آمادگی جسمانی را شروع کنید. اگر کلمه ای دیگر از آمادگی یا بدن سازی را نخوانید یا اینکه هرگز مکمل نخریده باشید بازهم هر که باشید می توانید در سال 6 مرحله رشد اوليه را طي كنيد. بدن سازی و آمادگی جسمانی آنقدر ساده است که شما تقریبا به طور کاربردی هرچه را که برای داشتن یک سطح پایه و معمولی از موفقیت  نیاز دارید را می دانید. و احتياج به هيچ دارو يا مكملي نداريد. بايد به قدر كافي تمرين كنيد و به اندازه كافي استراحت كنيد.

بیایید نگاهی به حقایق بیندازیم؛ آنچه درباره ی روفرم ماندن می دانیم. قبل از هر چیز می دانیم که تكرار حرکات قدرتي در حاليكه عضلات در زير فشار وزنه هستند، به رشد عضلات ما کمک می کنند. در اين ورزش وزنه عامل مقاوم است. به طور مشابهی می توانیم با استفاده از وزن بدن خود به عنوان عامل مقاوم، پرس آپ و پول آپ را انجام داده به اثر مشابهی دست پیدا کنیم. این کار باعث پارگی فیبرهای عضلانی می شود نگران نباشيد اين فيبر ها دوباره ترميم مي شوند اما اين بار ضخیم تر می شوند. بنابرين برای روفرم آمدن ما نیاز به اجراي حرکات مقاومتی داریم. و عامل اصلي رشد عضله هم همين است.

ممکن است طی تکرار این حرکات احساس آسیب دیدگی هم داشته باشیم. اساسا هنگامیکه در پی راهی برای قوی شدن بدون سوزاندن چربی هستیم ما به خوبی می دانیم که بهترین راه برای بدست آوردن قدرت، سوزاندن هدفمند است. سپس شما منتظر می مانید تا آن درد طی یک هفته یا چندین روز( بسته به شدت آن) از بین رود تا دوباره روی آن ماهیچه فشار وارد كنيد و آنرا وادار به رشد نماييد.

همینطور می دانیم که باید میزان زیادی پروتئین مصرف کنیم تا در نتيجه آن فعالیت هاي سخت بدن بتواند عضله سازي كند. این کار اسیدهای آمینه را برای بدن تامین می کند که برای ساخت فیبرهای ماهیچه ای و ضخیم سازی آنها به کار می روند. سرانجام براي وزن کم کردن هم می دانیم كه آنچه بدن نیاز دارد انجام مداوم تمرینات اروبیک و قلبی عروقی همچون شنا و دویدن است كه باعث سوزاندن چربی می شوند. این تمرینات باعث ذخيره کالری کمتری می شوند که به معنای کسری کالریست یعنی اینکه نسبت به آنچه دریافت می شود کالری بیشتری سوزانده می شود و در نتیجه ی آن ما وزن کم می کنیم.

آمادگی جسمانی دانش موشكي نیست و چیزیست که همه ی ما كم و بيش با آن آشنایی داریم هرچند که مطمئنا اطلاعات دیگری هم هست که به ما در پیشرفت بهينه کمک کنند. به طور مثال هنگام لیفتینگ، استفاده از سیستم ست و تکرار و استراحت مابین آنها بسیار مفید است. هرچند این کار برای شروع چندان مهم نیست. ضمنا یک مکمل پروتئینی می تواند به رشد ماهیچه ای سریع شما کمک کند اما بازهم تاكيد مي كنم می توانید بدون مصرف حتی یک مکمل هم این کار را انجام دهید.

خيلي شگفت انگيز نيست اگر افرادی را بیابید که هیچ  وزنه اي را بلند نكرده اند و برنامه های تمرینی بیهوده اي را كه اين روز ها مد شده است دنبال می کنند و مدام بين تمرينات وراجي مي كنند و تمرینات و حرکات غیرعادی انجام مي دهند. تمريناتي كه به دستگاه هاي گرانقيمت وابسته است و براي پر كردن جيب سازندگان ساخته شده است آنها گمان می کنند که این کار فرم بد آنها را درست می کند و به همین خاطر آنرا دنبال می کنند و بعد از یک هفته يا بيشتر ناامید می شوند. آنها نمي دانند كه اصلا قرار نبوده به اين روش اندام مناسبي پيدا كنند بلكه هدف پرداخت هزينه بوده است بدتر از آن افرادی هستند که شروع تمرینات را تا بعد از یادگیری همه ی مسائل یا تا پیدا کردن یک برنامه ی معجزه آسا! به تعویق می اندازند. افراد دیگر بهانه هایی مثل نداشتن استطاعت خرید بسته های پروتئین یا عضو نبودن در باشگاه را می آورند. بعضی دیگر از نداشتن وقت گله دارند و با این حال وقتی که بايد به انجام تمرین اختصاص دهند صرف خواندن مجلات بدنسازي مي كنند.

در بدن سازي فقط بايد بدنبال يك چيز باشيد و آن اينست كه بدن شما چه مي خواهد و براي اين منظور بايد از وزنه هاي سبك شروع كنيد. به جاي اينكه نقاط ضعف بدن خودرا پنهان كنيد بايد آنها را تقويت كنيد. حقیقت تلخ اینست که بیشتر مردمی که بهانه می آورند یا بدون انجام تمرینات به دنبال اطلاعات هستند در واقع طفره می روند. آنها نمی خواهند سخت کوش باشند و روفرم بیایند بنابراین به دنبال یک کار روتین ساده هستند یا شروعشان را به بعد از مطالعه ی دقیق هر نکته ی ظریفی از بیولوژی، مكمل ها و اطلاعات ورای باشگاه موکول می کنند. این کار نتیجه ای برایشان ندارد و تنها آنها می مانند و سرزنش خودشان.

خب آیا می خواهید روفرم بیایید؟ بسیار خب! پس خواندن را همین الان متوقف کنید و بلند كردن وزنه ها را آغاز کنید هرچه که باشد حتی اگر ایجاد درد کند. سپس این کار را هفته ای پنج بار و براي یک سال ادامه دهيد. اینست آنچه می خواهد و همه ی آنچه می خواهد. شما به مكمل احتياج نداريد حداقل تا وقتي كه وارد مسابقات قهرماني نشده ايد پس جيب دلالان باشگاه هاي ورزشي را بيهوده پر نكنيد فریب و سرزنش خود را متوقف ساخته و تنها شروع به کار کنید.    

ترجمه: ميلاد خراسانيان

  اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است

مطالب مرتبط: