0 دوستدار 0 امتیاز منفی
در برق و الکترونیک توسط
ویرایش شده توسط
من ارمیچری می خوام بتونه وزن بلند کنه ارمیچر با چه ولتی خوبه

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط (18.3k امتیاز)
با سلام دوست عزیز شما در حقیقت می خواهید به کمک یک سیم پیچ که به درو هسته آهنی پیچیده شده است نیروی مغناطیسی ایجاد کنید که این آهنربای الکتریکی بتواند اجسام آهنی را بلند کند.

حال هر چه وزن بیشتری را بخواهید بلند کنید به نیروی مغناطیسی بیشتری نیاز دارید و این نیرو به آمپر سیم پیچ و تعداد دور این سیم پیچ وابسته است که به اصطلاح به حاصلضرب این دو آمپر دور گفته می شود وقتی آمپر دور بالایی نیاز دارید باید ولتاژ هم متناسب با آن اضافه شود. تا بتواند بر امپدانس سیم پیچ غلبه کند.

به عنوان مثال اگر سیم پیچ شما دو هزار دور داشته باشد و جریان 10 آمپر از آن عبور کند آهنربای شما حدود 5 کیلوگرم را از زمین بلند خواهد کرد. این آهنربای الکتریکی می تواند با 220 ولت ac به خوبی کار کند یا با ولتاژ پایینتر که با توجه به ولتاژ قطر سیم و گاه تعداد دور آن انتخاب می شود.

باید بدانید که سیمی که انتخاب می کنید باید متناسب با جریان عبوری از آن باشد در غیر این صورت احتمال سوختن سیم پیچ وجود دارد.
همچنین هسته شما باید به صورت ورقه ورقه و از فلز مرغوب مخصوص هسته ساخته شود تا تلفات فوکو  و مغناطیسی موجب گرم شدن هسته و سوختن آن نشود.

هر چه آمپر بالاتر می رود بهتر است طول هسته بیشتر شود تا خنک کاری آن به خوبی انجام شود.

هسته آهنی باید حتما با یک لایه عایق مقاوم در برابر حرارت نسبت به سیم پیچ عایق شود تا در بلند مدت اتصال به هسته ایجاد نشود.

سوالات مشابه

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
...