تبليغات

 تماس با ما

 

بیوگرافی مت دیمون

مت ديمون هنرپيشه پر آوازه هاليوود

ماتیو پیگ(مت دیمون) متولد 8 اکتبر 1970، بازیگر، فیلم نامه نویس خیر آمریکاییست که دوره ی حرفه ایش پس از موفقیت فیلم ویل هانتینگ نابغه(سال 1997) از سکانسی که به همراه دوستش بن افلک نوشته بود، شروع شد. این دو، جایزه ی بهترین فیلم نامه ی اسکار و گلدن گلاب را از آن خود کردند و مت دیمون برای ایفای نقش اصلی در فیلم، چندین نامزدی بهترین بازیگر مرد را از جمله اسکار به دست آورد .

دیمون همزمان با ستاره شدن در فیلم های موفقی همچون نجات سرباز رایان(سال 1998) ، سه گانه ی اقیانوس و بورن، تحسین منتقدان را برای بازی هایش در درام هایی همچون سیرایانا(سال 2005)، چوپان خوب(سال 2006) و درگذشتگان(سال 2006) برانگیخت. او در سال 1999 برای ایفای نقش اول در فیلم The Talented Mr. Ripley  نامزد گلدن گلاب و همینطور برای بهترین بازیگر نقش مکمل فیلم شکست ناپذیر در سال 2009 نامزد جایزه اسکار شد. او جز چهل بازیگر پردرآمد تمام تاریخ است.

مت ديمون هنرپيشه پر آوازه هاليوود

حرفه ی بازیگری

در اوایل دهه ی 90، دیمون و افلک فیلم نامه ای راجع به یک نابغه ی جوان ریاضی نوشتند که بعدها در هاللیوود ضبطش کردند. آنها با توجه به توصیه هایی از راب رینر، ویلیام گلدمن و دوستشان کوین اسمیث، تغییراتی را در فیلم نامه ایجاد کردند. فیلم نامه نهایتا « ویل هانتینگ نابغه» نامیده شد و 9 نامزدی جایزه ی اسکار را به همراه داشت که دیمون و افلک جایزه ی بهترین فیلم نامه را از آن خود کردند. برای همین فیلم دیمون نامزد جایزه ی بهترین بازیگر و رابین ویلیامز هم نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل شد. در حالیکه فیلم درباکس افیس سراسر جهان بیش از 225 میلیون دلار فروش کرده بود، دیمون و افلک هرکدام 500 هزار دلار دریافت کردند. بعدها آنها نقش هایشان را در فیلم Jay and Silent Bob Strike Back کوین اسمیث به نوعی تکرار  کردند.

دیمون در سال 97 در درام موفق The Rainmaker هم نقش اصلی داشت. نقشی که لس آنجلس تایمز برای آن از او به عنوان جوان با استعدادی نام برد که بسوی ستاره شدن می رود. استیون اسپیلبرگ پس از دیدن دیمون در ویل هانتینگ نابغه او را به عنوان کارکتری افتخاری در فیلم 1998 خود، نجات سرباز رایان انتخاب کرد.

 

ستاره ی هالیوود

دیمون به خاطر طیف وسیع نقش هایی که انتخاب می کند مشهور است. از پرتره ی منفی تام ریپلی در فیلم The Talented Mr. Ripley  تا فرشته ای که فرهنگ پاپ را توضیح می دهد در فیلم داگما در سال 1999. از یک دوقلوی همسان در Stuck on You در سال 2003 که نظرات مختلفی را به دنبال داشت تا فیلم کم هزینه ی Gerry که با کیسی افلک و گاس ون سنت نوشت. دیمون برای نقش ریپلی که نامزد گلدن گلاب شده بود به طور کل نظرات مثبتی را بدست آورد همانطور که ورایتی نوشت: « دیمون کارکتر خود را بسیار هنرمندانه از اشتیاق معصومانه به سمت منطق خشک برد».

مت ديمون هنرپيشه پر آوازه هاليوود

تلاش دیمون برای به تحریر درآوردن نقش های اصلی درام هایی همچون همه ی اسب های زیبا و افسانه ی باگر وانس، هم از دیدگاه منتقدان و هم از نظر گیشه ناموفق بودند. ورایتی برای کار او در فیلم همه ی اسب های زیبا می نویسد: « دیمون نه مرد جوانی به نظر می آمد که زندگیش را در مزرعه ای در تگزاس سپری کرده باشد و و نه صحبت هایش با پنه لوپه کروز به چشم می آمد». برای فیلم افسانه ی باگر رابرت ردفورد هم چندان موفق نبود.

ما بین سال های 2001 تا 2007، او در دو رای گیری سینمایی، شهرت جهانی بیشتری را بدست آورد. او در فیلم یازده یار اوشن سال 2001 اسپیلبرگ نقش لینوس کالدول دزد را به همراه جرج کلونی، براد پیت و جولیا رابرتز داشت. درامدی1 جنایی موفقی که دو دنباله در سال های 2004 و 2007 با نام های دوازده یار اوشن و 13 یار اوشن داشت.

او در سری های تریلر بورن نقش جیسون بورن قاتل را داشت. نشریه انترتین منت ویکلی، دیمون را یکی از ستاره های پایان دهه در لیست بهترین های خود قرار داد و نوشت: « سال 2002 زمانی که دیمون قرارداد را امضا کرد هیچ کس پیش بینی نمی کرد که او جز بهترین های دهه شود».

او در سال 2009 دوبلر انیمیشن Ponyo on the Cliff by the Sea هم بود که در آگست سال 2009 در آمریکا ریلیز شد. در همان سال حضوری افتخاری در ششمین فصل Entourage هم داشت.

در سال 2010، دیمون برای فیلم تریلر منطقه سبز دوباره با پل گرین گراس کارگردان همکاری کرد( که قبلا در سری های بورن هم با هم کار کرده بودند) و تحسین منتقدان را برانگیخت.

 

کارهای بعدی

کارهای او برای سال 2010 عبارتند از The Adjustment Bureau و Hereafter کلینت ایستوود و فیلم برادران کوئن true grit است که در مارس 2010 فیلم برداریش آغاز شده است. او دو پروژه ی دیگر با استیون سودربرگ دارد یکی نقش اسکات تورسن مقابل مایکل داگلاس در فیلم زندگی پیانیست و دیگری نقشی از یک اثر کلی در کنتاگیون. او همچنین در درام کنث لونرگان به نام مارگارت هم نقش مکمل دارد که قرار بوده سال 2007 نمایش داده شود اما به دلایل مشکلاتی در تولید هنوز ریلیز نشده است.

...........................................

1. مخفف درام و کمدی ... فیلمی که مایه های درام و کمدی را با هم داشته باشد.

ترجمه: ميلاد خراسانيان

  اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است