تبليغات

 تماس با ما

 

مروري بر اسكار 2010

 

در مراسم اسكار 2010 فيلم The Hurt Locker يا گنجه رنج در مركز توجه قرار داشت اين فيلم كه ساخته خانم كاترين بيگلو (همسر سابق جيمز كامرون كارگردان نامي) است توانست جايزه بهترين فيلم و بهترين كارگرداني را تصاحب كند و در اين ميان فيلم جنجالي و پرخرج و پرفروش «آواتار‌» كه يك موفقيت تجاري بي نظير را به تازگي تجربه كرده است و در آن دنيايي از فناوري هاي جديد سينمايي به كار رفته نتوانست موفقيت چنداني بدست آورد. اسكار

 

آواتار به كارگرداني «جيمز كامرون» فقط توانست 3 جايزه اسكار آن هم براي بهترين فيلم برداري، بهترين طراحي صحنه و بهترين جلوه هاي ويژه بدست آورد در حالي كه فيلم «گنجه رنج» به كارگرداني كاترين بيگلو موفق شد 6 جايزه ارزشمند اسكار را بدست آورد يعني علاوه جايزه بهترين فيلم و بهترين كارگرداني جوايز بهترين فيلم نامه، تدوين صدا، تدوين و ميكس صدا را نيز دريافت كرد.

جالب است بدانيد خانم بيگلو اولين زني است كه جايزه بهترين كارگرداني اسكار را دريافت مي كند. و اما فيلم «گنجه رنج» درباره يك گروه خنثي سازي بمب در جنگ عراق است اين فيلم براساس يادداشت هاي يك خبرنگار جنگي مستقل به نام مارك بول ساخته شده است. شايد يكي از علل انتخاب «گنجه رنج» به عنوان بهترين فيلم در هشتاد و دومين مراسم اسكار تأكيد آن بر مظلوميت سربازان خنثي سازي بمب باشد بدون اينكه شعارهاي سياسي يا گروهي كه قدرت را در دست دارند پرداخته باشد. اين فيلم نه تنها خالي از هيجان نيست، بلكه مي تواند تماشاگر را ميخكوب كند.

جايزه بهترين بازيگر نقش اول مرد به «جف بريجز» براي بازي در فيلم «Crazy heart» يا قلب ديوانه رسيد و جايزه نقش اول زن را «ساندرا بولاك» براي بازي در فيلم The Blind Side تصاحب كرد.

اسكار

«كريستف والتس» براي بازي در فيلم «حرامزاده هاي بي شرف» ساخته كارگردان جنجالي كوئنتين تارانتينو جايزه بهترين نقش مكمل را دريافت كرد. و بهترين نقش مكمل زن به «مونيك» براي بازي در فيلم «Precious» تعلق گرفت. مونيك كه يك زن سياه پوست آمريكايي است پس از مراسم اسكار به خبرنگاران گفت به احترام مك دانيل اولين آفريقايي امريكايي كه جايزه اسكار را دريافت كرد لباس آبي به تن كرده است و آن گل را به موهاي خود زده است. مك دانيل در هنگام مراسم لباس آبي به تن داشت و به موهاي خود گل زده بود.

جمع آوري و ترجمه: علي يزدي مقدم