آش دندوني

آش دندونی، آش خوشمزه، مقوی، همه پسند و با مواد اولیه در دسترس و ارزانی تهیه می شود. خوردن این آش در روزهای سرد زمستان نیز بسیار لذت بخش است. در بعضی مناطق رسم است که در روز عاشورا، آش دندونی می پزند ولی مرسوم ترین کاربرد این آش، هنگام در آوردن اولین دندان نوزاد است، اعتقاد بر این است با پختن این آش و پخش آن به اقوام و همسایگان، دندان نوزاد آسان تر و با اذیت کمتری در می آید.

مواد زیر برای حدود 15 نفر می باشد. البته باز هم بستگی به میزان خوردن افراد دارد.

مواد لازم:

  • گندم پوست كنده 1 کیلوگرم
  • انواع حبوبات غير از لپه، 17 قاشق غذاخوری
  • قلم گاو 1 تكه
  • پياز 2 عدد بزرگ
  • روغن 3 قاشق غذاخوري
  • زردچوبه 2 قاشق
  • آرد 2 قاشق غذاخوري
  • مرزه خشک کمی

طرز تهيه:

حبوبات را چند ساعت خیس کنید.

گندم را شسته و در قابلمه بزرگی بریزید، دو سوم قابلمه را آب سرد بریزید. روي حرارت بگذاريد. مراقب باشيد كه آب داخل قابلمه نجوشد. اگر آب بجوشد در نهایت گندم با کیفیت مورد نظر این آش حاصل نمی شود. ملاحظه مي كنيد كه حباب و كف های سفيد رنگي تمام سطح آب را مي پوشاند. قبل از جوشيدن آب، زير گاز را خاموش كنيد، روي درب دمي بگذارید و با همان گاز خاموش 5 الي 6 ساعت بماند. مي توانيد از شب تا صبح روي بخاري با شعله كم بگذاريد. بعد از چند ساعت مي بينيد حجم گندم زياد مي شود و تا سطح آب بالا مي آيد.

در قابلمه ديگري پياز داغ كنيد. هر چه پیاز داغ این آش بیشتر باشد، آش دندونی خوشمزه تر خواهد شد. زردچوبه را به پیاز داغ اضافه كنيد و تفت دهيد. رنگ این آش به زردی گرایش دارد پس میزان زردچوبه آن باید زیاد باشد.

قلم گاو و حبوبات را همراه آب (ميزان آب قدري باشد كه روي قلم را بپوشاند.) بگذاريد بپزد تا حبوبات كاملاً نرم شود. برخی افراد از قبل، قلم را دو تا سه بار به طور جداگانه با آب می جوشانند. بدین صورت که هر بار، آب و قلم جوشید و میزان آب آن غلیظ شد، عصاره قلم را خارج می کنند و دوباره با آب روی قلم را می پوشانند و اجازه می دهند تا مجددا بجوشد. این چند بار جوشاندن قلم برای این است که عصاره قلم به طور کامل خارج شود.

بعد از پخته شدن حبوبات، قلم را از قابلمه خارج كنيد، گندم را به آن اضافه كنيد و بگذاريد آش غليظ شود و مواد با هم یکدست شوند.

اگر آش بعد از یک تا دو ساعت جوشیدن، غلیظ نشد می توانید يك ربع قبل از پايان پخت، آرد را در كمي آب سرد حل كنيد و در قابلمه بريزيد.

اگر بتوانید از لعاب برنج در این آش استفاده کنید، آش بسیار لذیذتری خواهید داشت. در مواقعی که برنج را آبکش می کنید، زیر صافی، کاسه ای قرار دهید و لعاب برنج را جمع آوری کنید و در یخچال یا فریزر نگهداری کنید و برای غذاهای مختلف از جمله آش دندونی می توانید از این لعاب مغذی و خوشمزه استفاده کنید. لعاب باعث می شود آش زودتر جا بیفتد.

یک ربع قبل از پخت کامل آش دندونی، کمی مرزه خشک را در کف دست خرد کنید و در آش بریزید.

حتما قبل از خاموش کردن گاز، میزان نمک و فلفل و زرد رنگ بودن این آش را چک کنید. این آش باید کمی مزه تند داشته باشد و میزان زردچوبه آن نیز کافی باشد تا خوش رنگ شود.

همین که گاز را خاموش می کنید، آش دندونی شروع به سفت شدن می کند پس اگر قرار است غذا با فاصله مثلا یک ساعت یا نیم ساعت دیگر سرو شود، بهتر است آش را زمانی که هنوز شل تر است از روی حرارت بردارید.

آش دندونی بسيار لذيذ و مقوي است و با انواع ترشی ها میل می شود. پخت اين آش در خانواده هاي ايراني در هنگام دندان در آوردن كودكانشان، مرسوم است.

سميه مظفري

مطالب مرتبط:

اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است