فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو

 

 اسراري براي ايجاد انگيزه در كودكان

 

چگونه كودكان خود را (بدون اينكه آنها را تحت فشار قرار دهيد) تشويق به كاري مي كنيد؟ اين پرسش از معمول ترين و درد سر سازترين سؤالاتي است كه هر پدر يا مادري ممكن است بپرسد. خوشبختانه يك راه حل ساده براي آن وجود دارد.

فقط تعداد محدودي مرحله وجود دارد كه با انجام آن مي توانيد فرزند خود را چنان هيجان زده كنيد كه با انگيزه دروني كار خود انجام دهند.

 

آنها چه مي خواهند؟

شايد پرسيدن از كودكان كاري بديهي به نظر برسد اما اگر صادقانه برخورد كنيم متوجه مي شويم فرزندان خود را در گروهها و فعاليت هاي ورزشي، تقويتي و ... بسياري وارد كرده ايم بدون اينكه از قبل موضوع را با آنها در ميان بگذاريم. اين كار سبب مي شود كودكان احساس درماندگي و عدم كنترل داشته باشند و اين همان فرايندي است كه انگيزه آنها را از بين خواهد برد.

براي گذشتن از اولين مرحله بايد وقت بيشتري با كودكان بگذرانيد تا بفهميد آنها چه كارهايي را دوست دارند. درباره علايق و تمايلاتشان از آنها بپرسيد بگذاريد صحبت كنند و از ميان صحبت هاي آنها مي توانيد به آنچه آنها را هيجان زده مي كند پي ببريد.

به اين ترتيب نه تنها اولين قطعه پازل براي ايجاد انگيزه در فرزند خود را در جاي مناسب قرار مي دهيد بلكه درباره فرزند خود بيشتر خواهيد دانست به اين ترتيب هر دوي شما در موقعيت برد - برد قرار خواهيد گرفت.

 

چرا آن را مي خواهند؟

هميشه فعاليت هاي ورزشي تفريحي يا كارهايي كه فرزندان شما هنگام اوقات فراغت انجام مي دهند باعث ايجاد انگيزه نمي شود و به همين دليل است كه بايد مرحله بعد را انجام دهيد تا در فرزند خود انگيزه دروني قوي ايجاد كنيد.

منشا انگيزه يك دليل است. وقتي كه كاري را انجام مي دهيد براي آن دليلي داريد. و شدت اراده و ميزان پايداري شما در انجام هر كاري به كيفيت آن دليل بستگي دارد. اگر كسي را تهديد به انجام كاري بكنيد دليل او براي انجام كار جلوگيري از تنبيه شدن است و در حالي كه اين روش ممكن است جواب بدهد اما دوام نخواهد داشت.

راز راهنمايي كودكان به كاري اين است كه دليل بهتري براي انجامش به آنها نشان دهيد. به جاي اينكه دليل انجام وظايف كودك ترس باشد بهتر است درباره آنچه مي خواهند با آنها صحبت كنيد و راه رسيدن به موفقيت را به آنها نشان دهيد و به آنها بگوييد چه كارهايي بايد انجام دهند تا موفق باشند و به خواسته هاي خود برسند. با قلب خود به حرف فرزندان خود گوش دهيد و مانند مرشدي كه مي داند چگونه با جلب توجه آنها به دلايلي كه تا به حال به آن توجه نكرده اند آتش درون آنها را روشن كنيد.

چرا آنها نمي خواهند كاري را انجام دهند؟ همانقدر كه دليل انجام كار مهم است و بايد واضح و روشن شود به همان ميزان مشخص كردن موانع موجود هم مهم است. هدف آنها تكاليف درسي، بردن در يك مسابقه ورزشي، آموختن موسيقي يا هر چه كه باشد هميشه عواملي وجود دارند كه بين آنها و هدف قرار مي گيرند و باعث ضعيف شدن شدت انگيزه آنها خواهد شد.

بيشتر والدين يا اين موانع را ناديده مي گيرند و به آن اهميت نمي دهند يا آنكه به آن موانع به چشم بن بست مي نگرند و عملكرد درستي ندارند. ولي هيچكدام از اين دو ديدگاه درست نيست و راه به جايي نمي برند. در عوض بايد براي فرزندان وقت بيشتر بگذاريم و با آنها درباره مشكلاتي كه بايد شخصاً با آن برخورد كنند صحبت كنيم طوري كه انگيزه و شور رسيدن به هدف در آنها فروكش نكند. وقتي با آنها صحبت مي كنيد خواهيد فهميد در مغز آنها چه مي گذرد و با چه مشكلاتي دست به گريبان هستند آنگاه مي توانيد راه حل هاي مناسب را در برابر آنها قرار دهيد تا خود بهترين راه حل را انتخاب كنند.

انگيزه واقعي و بلند مدت برخواسته از درون انسانهاست كاملاً واضح است كه نمي توانيد با اجبار و زور ايجاد انگيزه كنيد. دفعه بعد كه خواستيد فرزندتان كاري انجام دهد اين را به خاطر داشته باشيد. و به جاي استفاده از روش عامه براي واداركردن كودك به انجام كاري از روش خاص خود استفاده كنيد روشي كه شور و شوق فرزند شما برانگيخته مي شود و وظايف خود را با لذت بيشتري انجام مي دهد.

نوشته : جيسون گارسيا

ترجمه: علي يزدي مقدم

  اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است

 

مطالب مرتبط: