فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو

 

چگونه از وبلاگ نويسي كسب درآمد كنيم؟

 

امروزه كسب درآمد در اينترنت براي افرادي تازه كار در دنياي اينترنت به خصوص اگر توانايي هاي ديگري هم داشته باشند بسيار ساده تر از گذشته شده است و گزينه هاي بيشتري هم براي كسب درآمد بوجود آمده است فقط كافيست يك وبلاگ داشته باشيد و شروع كنيد البته به دليل تحريم هاي اعمال شده عليه ايرانيان وبلاگ ها و وب سايت هاي فارسي براي كسب درآمد از روش هاي معمول دچار دردسر هايي هستند و در برخي موارد اين كار غير ممكن شده است. اما اگر مي توانيد به زباني غير از فارسي مانند انگليسي يا عربي مطلب بنويسيد و شخصي در خارج از كشور داريد كه مي توانيد به او اعتماد كنيد تا براي شما يك حساب بانكي معتبر همراه با آدرس خودش باز كند، در اين صورت بايد بگويم يك بازار جهاني منتظر شماست فقط كافيست يك وبلاگ بسازيد و شروع به نوشتن كنيد. به هر حال فكر مي كنم بد نباشد مروري بر روش هاي كسب درآمد موجود داشته باشيم.

برنامه هاي تبليغاتي- در سال هاي اخير تعداد شركت ها و سازمانهايي كه از طريق ديگر وب سايت هاي و وبلاگ ها تبليغ مي كنند بسيار زياد شده است بدين ترتيب يك وبلاگ نويس كه معمولاً سرمايه زيادي هم ندارد بدون احتياج به بازاريابي مشتري خود را پيدا خواهد كرد و فقط با ارائه يك شماره حساب معتبر بين المللي و پر كردن يك فرم ثبت نام و پس از بررسي هايي كه از طرف ارائه دهنده تبليغات صورت مي گيرد كسب درآمد خواهد كرد در اين نوع تبليغات دارنده وبلاگ تبليغات متني را را براي بازديدكنندگان خود نمايش مي دهد و با هر كليكي كه بازديدكنندگان روي تبليغات متني مي كنند مبلغي به حساب وبلاگ نويس واريز مي شود. معروفترين سرويس از اين نوع Adsense است كه متعلق به غول اينترنتي گوگل مي باشد البته گوگل ايرانيان را تحريم كرده و نمي توانند از اين سرويس استفاده كنند. و از موفق ترين برنامه هاي تبليغات متني كه اخيراً به اين جمع اضافه شده اند مي توان به Chitika’s eMiniMalls و WidgetBucks و Text Link Ads اشاره كرد.

و از ديگر شركت هايي كه در اين زمينه فعاليت مي كنند مي توان به

 Intelli Txt, DoubleClick, Bidvertiser

اشاره كرد.

و اخيراً BlogAds به عنوان اولين سرويس ارائه دهنده تبليغات متني اختصاصي براي وبلاگ ها راه اندازي شده است.

 

تبليغات RSS - يكي از روش هاي جديد كه برخي وبلاگ نويسان از آن كسب درآمد مي كنند تبليغات RSS است. و برخي از وبلاگ نويسان از اين طريق به موفقيت هاي كوچكي دست پيدا كرده اند. اما هنوز بنده نشنيده ام كه وبلاگ نويسي به اين شيوه درآمد هنگفتي بدست آورده باشد. اما فكر مي كنم در آينده منبع درآمد خوبي باشد.

حمايت مالي- در اين روش يا خودتان شركت يا فردي را پيدا مي كنيد كه محصولاتش را در وبلاگ خود تبليغ كنيد و يا آن شركت وبلاگ شما را پيدا مي كند و سفارش تبليغ مي دهد و به اين ترتيب با پرداخت هزينه اي شما براي او به روش هاي مختلف تبليغات مي كنيد حتي بعضي از شركت ها كل فضاي تبليغاتي يك وبلاگ را خريداري مي كنند مثلاً اگر كل تبليغاتي كه به صورت ساليانه مي توانيد در يك وبلاگ انجام دهيد 2 ميليون تومان باشد، اين مبلغ را دريافت كرده و براي يك سال اختصاصاً براي آن شركت تبليغ مي كنيد. كه در اين روش هم تبليغات دهنده سود مي برد ( چون بدون رقيب و اختصاصي تبليغ مي كند و در عين حال مي تواند از تخفيف هاي معمول براي تبليغات بلند مدت و پرتيتراژ رسم است استفاده خواهد كرد.) و هم وبلاگ نويس چون انرژي خود را بر روي بهينه سازي وبلاگ خود مي گذارد. يكي ديگر از روش هاي معمول اين است كه كمپاني هاي بزرگ مبلغي را به نويسندگان وبلاگ هاي پر بازديد پرداخت مي كنند تا براي معرفي محصول جديد آنها مطلب بنويسد و به اين ترتيب آنرا به بازديد كنندگان خود معرفي كنيد. فكر مي كنم اين روش در ايران كارايي زيادي داشته باشد چون ما در ايران قانون محكمي براي حمايت از نويسندگان اينترنتي نداريم و حاصل زحمات چندين ساعته و تخصص چندين روزه در عرض چند ثانيه به وفور كپي مي شود و در اينترنت پخش مي شود به عنوان مثال مطالبي كه در ياد بگير دات كام منتشر مي شود بسته به موضوع آن پس از مدتي تا 50 كپي از آن در وبلاگ ها و وب سايت هاي مختلف يافت مي شود (حتي بعضي از وب سايت هاي دولتي كه داراي بودجه هاي سنگيني هستند و در اينجا از آنها نام نمي برم بدون ذكر منبع، مقالات ياد بگير دات كام را كپي مي كنند .) خوب حداقل به اين روش براي نويسندگان هم فرصت مناسبي فراهم مي شود تا امرار معاش كنند. و البته بيشترين سود را توليد كننده يا صاحب كالا خواهد برد.

برنامه هاي Affiliate (واسطه اي) - در اين روش يك شركت به عنوان واسط بين فروشنده اصلي (صاحب كالا) و فروشنده جزء (وبلاگ نويسان و صاحبان وب سايت ها) عمل مي كند و به ازاي فروش هر كالا درصدي از سود به فرشنده جزء يا وبلاگ نويس پرداخت مي شود. اين شيوه بيشتر به نفع صاحب كالا است چون حتي اگر جنسش فروخته نشود براي آن تبليغات مجاني كرده است. اما روي ديگر سكه وبلاگ نويسان و صاحبان سايت ها هستند كه اگر شركت واسط معتبر باشد درآمد نسبتاً خوبي مي توانند داشته باشند در ايران هم اين روش متداول ترين روش براي كسب درآمد است. اما وبلاگ نويسان و صاحبان سايت هاي ايراني كه از اين روش استفاده مي كنند معمولاً كلاه گشادي از طرف شركت هاي واسط سرشان مي رود و از آنجا كه اين شركت ها روش هاي تبليغات هرمي براي خود دارند متاسفانه با جستجو در اينترنت تعريف  تمجيد هاي دروغين زيادي در مورد آنها خواهيد يافت و چون يك وبلاگ نويس ظاهراً هزينه اي براي تبليغ متحمل نشده است (در حاليكه وقت گرانقدر خود و هزينه اتصال به اينترنت را از دست داده است. ) معمولاً شكايتي از اين شركت ها نمي شود بنابراين آنها همچنان به كلاه برداري خود ادامه مي دهند و كسي جلوي آنها را نمي گيرد. خلاصه بايد بگويم وبلاگ نويسان زيادي به اين روش در كشور ما مورد سوء استفاده قرار گرفته اند و مي گيرند. البته در دنيا شركت هاي معتبر و قانوني هم وجود دارند كه از آنجمله مي توان به Amazon, Linkshare, Clickbank,  Commission Junction اشاره كرد. و سود نسبتاً مناسبي هم به وبلاگ نويسان پرداخت مي كنند.

دارايي هاي ديجيتال - روزانه تعداد وبلاگ هايي كه كار هاي ديجيتال خود مي فروشند بيشتر مي شود كه از آنجمله مي توان به e-book ها و دوره هاي آموزشي و سمينار هاي از راه دور اشاره كرد. كه البته اين روش هم نياز به اجراي دقيق قانون كپي رايت دارد.

شبكه وبلاگ نويسي -  يكي از روش هاي موثر كه امروزه زياد به چشم مي خورد. اتحاد چندين وبلاگ كوچك است. به اين صورت كه چندين وبلاگ نويس درباره موضوعي مشترك يا نزديك به هم شروع به نوشتن مي كنند. و به يكديگر لينك مي دهند و گاه هر كدام از آنها دو يا چند وبلاگ را به طور همزمان اداره مي كنند. و براي جذب حاميان مالي هم به صورت مشترك بازار يابي مي كنند و وقتي كه يك مشتري پيدا كردند به صورت گروهي براي فروش كالا يا خدمات او كار مي كنند. اين افراد به صورت گروهي كار مي كنند بنابراين يك شبكه قوي بوجود آورده اند كه هم خواننده را راضي نگه داشته اند و هم مي توانند به طور موثري تبليغات كنند و حامي مالي خود را راضي نگه دارند البته درآمد آنها هم تقسيم مي شود ولي آنها مي توانند از روش ها متنوعي براي كسب درآمد استفاده كنند. عده اي هم كه وب سايت دارند افرادي را استخدام مي كنند كه وبلاگ نويسند و از آنها مي خواهند درباره وب سايت آنها مطلب بنويسند و به سايت آنها لينك بدهند. و به اين صورت يك شبكه حمايتي مي سازند.

موقعيت هاي شغلي -  در سراسر دنيا رسم است كه وبلاگ نويسان موفق توسط روزنامه ها، مجلات، وب سايت هاي بزرگ و ساير سازمان هاي خصوصي يا دولتي استخدام مي شوند يا قرار داد هايي با آنها بسته مي شود و خدمات آنها براي يك دوره مشخص خريداري مي شود.  به اين ترتيب براي وبلاگ نويسان موقعيت هاي شغلي جديد و مناسبي بوجود خواهد آمد.

هديه گرفتن - در بعضي از كشورها از جمله آمريكا رسم است كه وبلاگ نويساني كه مطالب مفيدي مي نويسند از خوانندگان و موسسات پاداش  مي گيرند گاه اين پاداش ها و جوايز آنقدر زياد مي شود كه شخص مي تواند بقيه عمر خود را فقط وبلاگ نويسي كند. نمونه موفق اين افراد «جيسون كوكته» است.

تجارت - بعضي از وبلاگ نويسان مقالات زيادي درباره انواع كالا و برند هاي مختلف مي نويسند و آنها را نقد مي كنند و در كنار اين مقالات يك فروشگاه اينترنتي راه مي اندازند و به اين ترتيب براي خود يك تجارت كوچك راه مي اندازند. براي اينكه با اين روش درآمد مناسب داشته باشيد بايد يك وبلاگ يا وب سايت بزرگ و بسيار فعال داشته باشيد كه مرتب به روز رساني مي شود.

مشاوره - يكي از راه هاي كسب درآمد به كمك وبلاگ نويسي گرفتن حق مشاوره است. اگر تخصصي داريد مي توانيد در مورد آن تحققيق كنيد و اطلاعات بيشتري بدست آوريد سپس مقالات زيادي بنويسيد و در ازاي دريافت وجه با توجه به تخصص خود به آنها مشاوره بدهيد توجه داشته باشيد كه بايد در زمينه اي كه مي خواهيد مشاوره خود را بفروشيد بايد صلاحيت داشته باشيد تا دچار مشكلات بعدي نشويد.

سخنراني - اگر فردي هستيد كه به راحتي مقاله مي نويسد پس احتمالاً مي توانيد خوب هم سخنراني كنيد پس مي توانيد جلسات آموزش و سميتار برگزار كنيد و براي مدعوين سخنراني كنيد و از طريق فروش بليط كسب درآمد كنيد و البته اعتبار زيادي هم كسب خواهيد كرد.

علي يزدي مقدم

مطالب مرتبط:

 

 

  اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است