فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو

 

مخالفان و موافقان اعمال قانون در اينترنت

 

اينترنت از زماني كه شروع به كار كرده تا كنون يك شبكه آزاد بوده است و ماهيت آن از گذشته تا كنون يك شبكه آزاد و بي طرف بوده است. به هر حال اينترنت هم مانند هر رسانه بزرگ ديگري بايد داراي قوانين و محدوديت هايي باشد و اين مساله هميشه موضوع بحث هاي جنجال برانگيزي بوده است. در حال حاضر قوانيني درباره توقيف يا توقف فعاليت هايي مانند سوء استفاده جنسي از كودكان قرار دارد. ولي بسياري اعتقاد دارند قوانين موجود كافي نيست و بايد يك سري قوانين كامل و جامع براي شبكه جهاني اينترنت وضع شود. براي اين استدلال دو تفكر متقابل وجود دارد. كه شامل موافقان و مخالفان مي شود در اين مقاله سعي داريم مروري بر نظريات موافقان و مخالفان داشته باشيم.

 

موافقان تنظيم قوانين جديد در اينترنت

قوانين محكم و قاطع مي تواند به توقف فعاليت هاي بي شمار غير قانوني كه در اينترنت انجام مي شود كمك كنند. اين قوانين همچنين مي تواند از فعاليت هايي مانند: كلاهبرداري به نام سرمايه گذاري،  پيشينگ (دزدي اطلاعات و رموز بانكي از طريق صفحات وب جعلي)، خود را به جاي كس ديگر جا زدن، استفاده از كارت اعتباري ديگران و بسياري كار هاي غير قانوني ديگر جلوگيري كرد كه به علت نبود قانون و محدوديت هاي لازم اين كار انجام نمي شود. و حتي در زمينه هايي مانند سوء استفاده جنسي از كودكان هم كه قوانين سخت گيرانه وجود دارد اعمال خلاف زيادي پنهان از چشم ما و شما در حال انجام است. قوانين اينترنتي همچنين بايد به گونه اي تنظيم شود كه براي جلوگيري از فضاي تهمت و افترا راهكار مناسب داشته باشد. و كسي كه جرمش اثبات نشده تحت تعقيب و بازداشت نباشد. يا به عبارت ديگر نبايد آنقدر سفت و سخت باشد كه مانع از گسترش و رشد علمي و فرهنگي اينترنت شود و ميداني مهيا شود براي شركت هاي بزرگ كه سرمايه زياد، روابط و وكلاي قوي دارند. و نه چنان آزاد و بي بند و بار باشد كه براي كودكان حريم امني نباشد.

 

مخالفان قوانين اينترنتي

اگر اينترنت كاملاً در اختيار دولت ها يا قول هاي دنياي ارتباطات قرار گيرد. و آنها كنترل همه چيز آن را داشته باشند، طبيعت آزاد اينترنت لطمه مي خورد و اثر گذاري اين رسانه قوي به شدت كاهش مي يابد. و در اين صورت فقط تعداد محدودي وب سايت خاص قادر به فعاليت خواهند بود كه نتيجه آن كاهش رقابت و كاهش محتواي مفيد خواهد بود. و البته خلافكاران هم به همان اندازه پيشرفته تر مي شوند. در نهايت اينترنت به سمتي خواهد رفت كه كاربران براي بدست آوردن اطلاعات آنهم به صورت قطره چكاني بايد هزينه نسبتاً زيادي پرداخت كنند. قوانين اينترنتي مي تواند باعث محدوديت آزادي بيان شوند كه موثر ترين عامل موفقيت و رواج اين رسانه جهاني شده است. سال هاست كه اينترنت بهترين جا براي پيدا كردن اطلاعات رايگان است. قوانين سخت و دست و پا گير به معناي محدوديت دسترسي به منبع پهناور اطلاعات است.

به هر حال وجود قوانين در اينترنت خوب است يا بد جاي بحث فراوان دارد. اما آنچه ما به عنوان كاربر مي توانيم انجام دهيم اين است كه از اينترنت درست استفاده كنيم. به عبارت اگر كاربران احساس مسئوليت بيشتري كنند و با چشم باز از اينترنت استفاده كنند و در عين حال اگر دولت ها قبل از اعمال محدوديت هاي مختلف به فرهنگ سازي و آگاه سازي كاربران اقدام كنند، مبارزه موثرتري با اعمال خلاف قانون در اينترنت انجام شده است. در نهايت بايد بگويم كه اگر هر كسي كه با اينترنت كار مي كند اصول اخلاقي را رعايت كند و رسالت اينترنت را درك كند به رشد آن كمك كرده است. شما هم براي بدست آوردن اطلاعات بيشتر درباره امنيت در اينترنت مي توانيد مطالب آموزشي در زمينه امنيت را در ياد بگير دات كام مطالعه كنيد.

نوشته: اُتار مانوهار

ترجمه: علي يزدي مقدم

مطالب مرتبط:

 

 

  اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است