88 دقيقه

فيلم "88 دقیقه" اولين بار در تاريخ 2008/4/18 اكران شد و محصول شركت Sony Pictures مي باشد.

اين فيلم نسبتاً پر گفتگو، هيجان انگيز و معماگونه است و آلپاچينو هنرمند توانمند سينما در آن نقش محوري بازي مي كند. او در نقش يك پليس و استاد روانشناسي در دانشكده پليس به ايفاي نقش مي پردازد وي نامه اي تهديدآميز دريافت مي كند مبني بر اين كه فقط  88 دقيقه تا مرگ فاصله دارد بنابراين استاد بزرگ روانشناسي و جرم شناس، به يك دوئل دعوت مي شود تا در اين مدت كم، طرف مقابل را پيدا كند و جان خود را نجات دهد. ناگهان دنياي اطراف او عوض مي شود هر كسي كه با او ارتباط دارد اكنون يك مظنون است در حالي كه ثانيه ها مي گذرند و  او در حال كار بر روي پرونده يك قاتل سريالي است كه مرتب به تعداد قربانيانش اضافه مي شود و ادامه ماجرا ...

بايد گفت كارگردان، آقاي جان آونت (Jon Avnet) در اين فيلم توانسته است بدون جاذبه هاي اكشن همراه با جلوه هاي ويژه فراوان كه امروزه در فيلم هاي هاليودي بسيار مشاهده مي شود مخاطب را پاي فيلم خود ميخكوب كند و نسبتاً خوب عمل كرده است. البته در اين فيلم به اندازه كافي صحنه هاي خشن مانند تيراندازي، پرت شدن از بلندي، خون، افراد شكنجه شده و ... ديده مي شود. جالب است بدانيد در يك نظرسنجي مشخص شد جوانان و نوجوانان بيش از ديگران از اين فيلم استقبال كرده اند.

در اين فيلم ناپايداري موفقيت و شهرت به تصوير كشيده مي شود. جك گرم كه يك پليس سرشناس است، همه او را يك قهرمان مي دانند و زيرك ترين جنايتكاران از دست او نمي توانند فرار كنند به ناگهان در شرايطي قرار مي گيرد كه نه تنها خود متهم به قتل و روابط نامشروع مي شود بلكه تهديد به مرگ هم مي شود. شايد بتوان جك را نسخه آمريكايي شرلوك هلمز دانست با اين تفاوت كه مانند اكثر فيلم هاي آمريكايي جك به جاي اين كه يك كارگاه خصوصي نابغه باشد، يك پليس نابغه است و البته تحصيل كرده تر و كمي بي بند و بارتر از هلمز.

به هر حال ديدن اين فيلم خالي از لطف نيست به خصوص براي افرادي كه علاقمند به فيلم هاي جنايي و پليسي هستند البته اگر به زبان انگليسي مسلط نيستيد بهتر است نسخه زيرنويس فارسي آن را ببينيد تا بتوانيد تئوري هاي مختلفي كه از ذهن جك عبور و با خود مرور مي كند دنبال كنيد.

علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط:

 

اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است