0 دوستدار 0 امتیاز منفی
در بهداشت توسط
ویرایش شده توسط


 

خانمی 52 ساله هستم آزمایش کراتینم 1.12 و اوره 38 هست این نشانه بیماریه؟
لطفا راهنماییم کنید متشکرم

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط
با سلام

واحد عدد 38 را ذکر نکرده اید و ما با توجه به واحد میلی گرم بر دسی لیتر (mg/dl) سوال شما را پاسخ می دهیم:

کراتینین ماده دفعی است که در نتیجه عملکرد ماهیچه ها در بدن آزاد می شود و کلیه با عمل تصفیه، کراتینین و اوره را از بدن دفع می کند. در بیماری های کلیه در نتیجه کاهش عملکرد کلیه، کراتینین در بدن انباشته شده و بدن را مسموم می کند بنابراین با اندازه گیری سطح کراتینین خون می توان عملکرد کلیه را سنجید.

BUN (نیتروژن اوره خون) شاخص مهم دیگری برای اندازه گیری عملکرد کلیه است. در نتیجه سوخت و ساز پروتئین، ذرات دفعی در ادرار آزاد می شوند. بنابراین سطح BUN موثر از رژیم غذایی روزانه و به خصوص جذب پروتئین است.

اندازه گیری سطح BUN و کراتینین دو شاخص مهم هستند که اگر هر دو بالاتر از حد نرمال باشند، نشان دهنده این است که کلیه صدمه دیده است.

میزان طبیعی BUN حدود 2.86 تا 7.14 mmol/l است. معمولا سطح کراتینین در بزرگسالان نسبت به افراد سالخورده بالاتر است.

 مقدار نرمال کراتینین در زنان حدود 0.5 تا mg/dl 1.1 و در مردان 0.6 تا 1.2 mg/dl است.

در افراد سالم اوره خون بین 9 تا 20 میلی گرم در دسی لیتر است، بنابراین مقدار 38 خیلی بیشتر از سطح طبیعی است. اگر بیماران نارسایی کلیه، اوره بالا داشته باشند، به این معنی که حداقل نیمی از عملکرد طبیعی کلیه آسیب دیده است و بیمار در مرحله سوم نارسایی مزمن کلیه است. اگرچه با اوره خون 38 مشخص نیست که بیمار در چه مرحله ای است اما اگر مقدار اوره خون حدود 60 میلی گرم در دسی لیتر برسد به این معنی است که بیمار به سمت مرحله نهایی نارسایی کُلیَوی می رود. بنابراین بیمار با اوره خون 38 در مرحله نهایی بیماری کلیوی مرحله 3 است و ممکن است در مرحله 4 نیز باشد.

سوالات مشابه

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
سوال شده آبان 29, 1396 در بهداشت توسط امیررضا
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
سوال شده خرداد 6, 1399 در بهداشت توسط خانم قاسمی
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ
سوال شده بهمن 15, 1396 در بهداشت توسط حسيني
...