0 دوستدار 0 امتیاز منفی
در بهداشت توسط
ویرایش شده توسط
سلام.به من در هفته ١٩ در سونو آنومالي گفتن انحراف خفيف در پاي چپ جنين ديده ميشه و احتمالا كلاب فوت مي باشد.من ميخواستم بدونم چقدر احتمال خطا هست و آيا ممكنه جنين اون موقع پاش رو بد گذاشته باشه و بعدا درست بشه؟

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط (15.5k امتیاز)
با سلام

پای چنبری یا پای چماقی یا کلاب فوت تغییر شکل پا در دوران جنینی است که علت آن ناشناخته است ولی احتمال می دهند سابقه خانوادگی، تنگ بودن جای جنین در رحم و وضعیتش در رحم در پیدایش آن دخیل است. در این بیماری به جای اینکه پا‌ها به صورت صاف و معمولی باشند و کفشان روی زمین قرار بگیرد،‌ حالت برگشته دارند و قوزک پا و یا لبه‌ی خارجی پا روز زمین قرار می‌گیرد. شایع‌ترین فرم این بیماری، فرم یک‌طرفه آن است که یک پا را درگیر می‌کند اما نوع دوطرفه آن هم شایع است.

از هر 1000 نوزاد یکی مبتلا میشود و در پسران بیشتر از دختران است.

به علت تغییر وضعیت جنین در رحم معمولا این بیماری در جنینی و با سونوگرافی قابل تشخیص نیست و بعد از تولد تشخیص داده می شود.

بهترین زمان درمان ماههای اول بعد از تولد است، که تحت نظر ارتوپد، با ماساژ، گچ گرفتن، و با تحرک کودک بعد از راه افتادن او معمولا بهبود می یابد و در موارد اندکی نیاز به عمل جراحی است، ولی این بیماری خود بخود خوب نمی شود و باید والدین برای درمان اقدام کنند وگرنه کودک با لبه پای خود راه می رود و به مرور زمان پایشان پینه های بزرگ و دردناک می بندد و سبب آسیب به پا، لنگ زدن و داشتن یک پای دردناک خواهد بود.

سوالات مشابه

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
...