0 دوستدار 0 امتیاز منفی
در بهداشت توسط
دوباره دسته بندی کردن توسط
سلام من ۴۶ سال دارم و یک پسر ۱۴ساله دارم هشت سال پیش هم حاملگی ناخواسته داشتم که سقط کردم . اما الان تصمیم به بچه دارشدن گرفتم . با توجه به اینکه کم کاری تیرویید دارم به نظر شما بچه دار شدن در این سن صلاح است؟

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط (15.5k امتیاز)
با سلام
در کم کاری تیروئید تخمک آزاد نمی شود و یا تخمک گذاری نامنظم می شود. کم کاری بالانس هورمون های باروری استروژن و پروژسترون را بر هم می زند، پس احتمال اینکه شخص باردار نشود یا دچار سقط جنین شود، زیاد است. بنابراین قبل از بارداری بایستی کم کاری تیروئید طبق نظر پزشک با دارو کنترل شود. حتی اگر کم کاری شما کنترل شده است با پزشک مشورت کنید در برخی موارد قبل از بارداری دوز قرص را بالاتر می برند.
در زنان بالای 45 سال با نزدیک شدن به یائسگی، تخمک گذاری نامنظم می شود که همین عامل بارداری را با مشکل و تاخیر روبرو می کند. با گذشت چهار دهه، شانس مشکلات کروموزومی در تخمک پیر این زنان افزایش می یابد. زنان پر سن بیشتر در معرض فشار خون بالا، دیابت حاملگی، بارداری خارج رحمی، جفت سر راهی، مرده زایی و زایمان زود رس قرار دارند. نیمی از زنان بالای 40 سال بایستی سزارین شوند
یک زن 30 ساله 20% شانس حاملگی سالم در هر ماه را دارد و در 40 سالگی این شانس به 5% می رسد و در 45 سالگی شانس حاملگی سالم به یک درصد می رسد. از هر دو نفر زن بالای 45 سال یک زن دچار سقط جنین می شود.
کسی که یک سال پریود نشود شانس بارداری او تقریبا صفر است برخی زنان در دهه 40 از عمرشان نشانه های یائسگی را تجربه می کنند مثل گر گرفتگی یا پریودهای نامنظم در چند ماه
خطر سندرم داون در 40 سالگی یک در 100 مورد است در صورتی که این آمار در زن 25 ساله یک در 1250 است. اگر می خواهید در سن بالای 45 باردار شوید بهتر است از تخم های اهدا کننده که مخصوص زنان کم سن تر هستند استفاده کنید. همین طور حتما آزمایش ژنتیک بدهید. قبل از بارداری حتما وزن خود را نرمال کنید تا خطر دیابت حاملگی و فشار خون بالا، کاهش یابد.

سوالات مشابه

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
2 پاسخ
سوال شده فروردین 16, 1396 در بهداشت توسط محیاخانم
...