0 دوستدار 0 امتیاز منفی
در برق و الکترونیک توسط
برچسب گذاری دوباره توسط

سلام به همگی دوستان، یک مداری نیاز دارم که جریان ثابتی داره و وقتی مقاومت کاهش یا افزایش پیدا کرد با استفاده از تغییرات ولتاژ، جریان رو ثابت نگه میداره. در واقع واریاک وصل هست به یک موتور ac که از میکرو فرمان میگیره و ولتاژ رو کم و زیاد میکنه. (یک CT سر راه وجود داره که نمونه گیری میکنه) حالا مشکل من اینه که جریان خیلی زیاده و بین 20 تا 200 آمپر کاربر میتونه جریان رو ست کنه. مداری که من پیدا کردم رو گذاشتم براتون ولی نمیدونم کار میکنه یا نه و آیا راه بهتری هم هست؟

تو ذهنم اینه که ماسفت های IRF1404 رو باهم موازی کنم.

I=20-200A, V=4-20V, MOSFET= IRF1404

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط (20.7k امتیاز)
ویرایش شده توسط
با سلام دوست عزیز من خیلی از این مدار شما سر در نیاوردم اما چیزی شبیه به اینورتر هست و با توجه به اینکه جریان شما تا 200 آمپر افزایش پیدا می کنه باید از ترانزیستور قدرت یا IGBT استفاده کنید و اتصالات مدار قدرت از فرمان باید مجزا باشند نیاز به کابل های قوی و هیت سینک و فن خنک کننده دارید و اگر جریان شما به 200 آمپر می رسد ماژول شما باید حداقل 1.5 برابر جریان نامی بیشتری داشته باشد. همچنین برای مدار تحریک کننده ترانزیستور قدرت نیز باید  آنقدر قوی باشد که بتواند آنرا روشن کند.

اینطور که فهمیدم شما با کنترل ولتاژ قراره کنترل دور انجام بدید که بهتره برای چنین کاری از اتوترانس استفاده بشه ولی با این رنج تغییرات ولتاژ و جریان موتور باید از مدار اینورتری برای کنترل فرکانس و ولتاژ به صورت همزمان استفاده کنید تا شار موتور کنترل شود و از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری کند. با این روش بعد از مدتی موتور شما خواهد سوخت.

موازی کردن ماسفت ها کار اشتباهی است به خصوص در مدار های جریان بالا چون ممکن است جریان روی آنها متعادل و همزمان تقسیم نشود و در جریان های راه اندازی مشکل ساز خواهند شد.

سوالات مشابه

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
سوال شده دی 15, 1397 در برق و الکترونیک توسط جعفرقلی
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ
...