0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط
سلام یک گل ائونیوم 4روز پیش خریده ام اما برگ های پاینی زرد وپژمرده شده اند و بعد از خشک شدن ریزش میکنند .ممنون میشم راهنمایم کنید چطور گلم دوباره سرحال بشه

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط

سلام! برای مراقبت از گیاه آئونیوم و جلوگیری از زرد شدن و ریزش برگ‌های پایینی، می‌توانید این مراحل را دنبال کنید:

 1. نور مناسب:

  • آئونیوم به نور زیاد و غیرمستقیم نیاز دارد. مطمئن شوید که گیاه در مکانی با نور کافی قرار دارد، اما از تابش مستقیم و شدید آفتاب در ساعات گرم روز پرهیز کنید.
 2. آبیاری مناسب:

  • آبیاری بیش از حد می‌تواند باعث زرد شدن برگ‌ها شود. اجازه دهید سطح خاک بین دو آبیاری خشک شود. در فصل زمستان میزان آبیاری را کاهش دهید، زیرا گیاه در دوره خواب است.
 3. خاک و زهکشی:

  • از خاکی با زهکشی خوب استفاده کنید. آئونیوم به خاک‌های سبک و پرلیت‌دار که آب را به خوبی عبور می‌دهند، نیاز دارد. اگر خاک سنگین است، آن را با پرلیت یا ماسه سبک کنید.
 4. دما و رطوبت:

  • آئونیوم دمای معتدل را ترجیح می‌دهد. در دمای بسیار سرد یا بسیار گرم ممکن است دچار مشکل شود. همچنین، محیط‌های با رطوبت پایین برای این گیاه مناسب‌تر هستند.
 5. کوددهی:

  • در فصل رشد (بهار و تابستان) از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت‌ها استفاده کنید. کوددهی بیش از حد هم می‌تواند باعث آسیب به گیاه شود.
 6. آفات و بیماری‌ها:

  • آئونیوم به طور کلی گیاهی مقاوم است، اما ممکن است به آفات مانند شپشک‌ها و کنه‌ها مبتلا شود. اگر آفتی مشاهده کردید، با استفاده از صابون حشره‌کش یا روغن نیم (neem oil) آن‌ها را کنترل کنید.
 7. هوای تازه:

  • مطمئن شوید که گیاه در مکانی با تهویه مناسب قرار دارد. هوای تازه به سلامتی گیاه کمک می‌کند.
 8. تنظیم محیط جدید:

  • گیاهانی که به تازگی خریداری شده‌اند، نیاز به زمان برای تطبیق با محیط جدید دارند. چند روز اول ممکن است برگ‌های پایینی زرد شوند و بریزند که طبیعی است. به گیاه زمان بدهید تا به شرایط جدید عادت کند.

اگر با رعایت این موارد مشکل همچنان ادامه داشت، ممکن است لازم باشد گیاه را بررسی کنید تا مطمئن شوید ریشه‌های آن سالم هستند و مشکلی ندارند. 

سوالات مشابه

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ
سوال شده مهر 24, 1397 در چیستان توسط بی نام
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
سوال شده خرداد 20, 1397 در متفرقه توسط امیر علی
...