0 دوستدار 0 امتیاز منفی
در برق و الکترونیک توسط (120 امتیاز)
سلام خسته نباشید من قصد دارم یک خازن 500 فاراد 2.7 ولت روبا یک شارژر 3 ولتی 1.5 امپری شارژ کنم می خواستم برام ساده توضیح بدید که چطور و با چه فرمولی باید مقاومت رو برای سری کردن با خازن انتخاب کنم که به شارژر و خازن اسیب وارد نشه ؟ خیلی ممنون

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط (20.7k امتیاز)
ویرایش شده توسط
با سلام

چنین خازنی بسیار بزرگ است مطمئن هستید که خازن 500 میکرو فاراد نیست بلکه 500 فاراد است؟؟ هر چه مقاومت بزگتری استفاده کنید ثابت زمانی شما بیشتر خواهد شد در حقیقت این یک مقاومت محدود کننده جریان است. اما چنین خازنی جریان زیادی می کشد  هر چند ولتاژ منبع شما پایین است و این خود به محدود شدن جریان اولیه کمک می کند. بالاترین جریان را در لحظه وصل کلید دارید  با این فرض که خازن شما کاملا تخلیه شده و مدار شارژ dc است. در این لحظه خازن مانند اتصال کوتاه در نظر گرفته می شود پس در این لحظه یک مدار مقاومتی داریم و این هم به توان منبع ما بستگی دارد که در لحظه اول چه مقدار جریان را تحمل می کند به عنوان مثال اگر توان منبع شما 5 آمپر باشد بهتر است جریان اولیه را کمی پایینتر انتخاب کنید به عنوان مثال 4.5 آمپر از تقسیم ولتاژ به آمپر می توانید به مقاومتی که چنین جریانی به شما تحویل دهد برسید با توجه به اینکه ولتاژ شما 3 ولت است یک مقاومت 0.7 اهم این جریان اولیه را برقرار می کند. هر چند برای تست ابتدایی بهتر است از مقاومت بزرگتری استفاده کنید و همزمان ولتاژ روی خازن را اندازه بگیرید.

ثابت زمانی شارژ خازن می شود 350  ثانیه که حاصلضرب مقاومت در ظرقیت خازن است

نکته دیگر این است که متناسب با جریان باید وات مقاومت شما بالاتر رود یعنی هر چه مقاومت کوچکتر باشد باید مقاومت با وات بالاتری انتخاب کنید اگر محدودیتی در ثابت زمانی ندارید بهتر است مقاومت را بالاتر ببرید که الیته زمان شارژ خازن افزایش می یابد.

در انتخاب مقاومت باید به توانایی جریان شارژ خازن هم توجه داشته باشید نباید این جریان از توانایی خازن بیشت باشد و گرنه خازن شما خواهد ترکید که بسیار خطرناک است ه چند ولتاژ شما پایین است

تاکید می کنم که با توجه به ولتاژ باید مقاومت خود ار انتخاب کنید اگر با این مقاومت خازن خود را به ولتاژ بالاتری متصل کنید بسیار خطرناک است متاسفانه بنده تحربه ترکیدن خازن های مختلف را داشته ام هر چقد هم که رعایت کنید باز هم این خطر وجود دارد پس حتما جانب احتیاط را بگیرید و از شارژ با جریان های بالا خود داری کنید به خصوص وقتی اولین بار تست می کنید.

سوالات مشابه

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ
سوال شده 20 فروردین 1403 در برق و الکترونیک توسط مسعود ابراهیمی
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
...