0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط
سلام من دو سه ماه پبش تپش قلب و احساس گرفتگی نفس داشتم. رفتم دکتر گفتن برای اظطراب و استرسه. پروپرانول و نورتریپتلین ۱۰ و پوکساید ۵ بهم دادن . نورتلیپتلین شبی ۱ عدد.پوکساید ۱۲ ساعت. رفتم دوباره دکتر گفتن قطع کن نورتریپتلین رو. الان یک هفته هست. شبا بی خواب میشم علتش میتونه قطع این قرص باشه. خوابم نمیبره

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط
بله، قطع ناگهانی نورتریپتیلین می تواند یکی از دلایل بی خوابی شما بعد از یک هفته باشد. این عارضه جانبی رایجی در هنگام قطع مصرف این دارو به خصوص به طور ناگهانی است.

 

نورتریپتیلین که به عنوان یک ضد افسردگی سه حلقه ای شناخته می شود، بر روی سطوح انتقال دهنده های عصبی در مغز، از جمله سروتونین و نوراپی نفرین، اثر می گذارد. این دارو  می تواند به خوابیدن افراد کمک کند. زمانی که مصرف آن را متوقف می کنید، مغز شما باید به سطوح جدیدی از این انتقال دهنده های عصبی بدون دارو  تنظیم شود. این امر می تواند منجر به مشکلاتی در به خواب رفتن و ماندن در خواب شود.

علاوه بر این، نورتریپتیلین می تواند اثرات ضد اضطرابی نیز داشته باشد. قطع ناگهانی آن می تواند منجر به بازگشت علائم اضطرابی شما، از جمله تپش قلب و احساس تنگی نفس شود، که به نوبه خود می تواند خواب را دشوارتر کند.

دلایل احتمالی دیگر بی خوابی شما:

عوامل مرتبط با اضطراب: ممکن است اضطراب شما به طور کامل از بین نرفته باشد و هنوز هم به دلیل اضطراب و استرس دچار مشکل خواب هستید.

عوامل محیطی: عوامل محیطی مانند سر و صدا، نور، یا دمای نامناسب اتاق خواب می تواند بر خواب شما تأثیر بگذارد.

عادات خواب نامناسب: داشتن برنامه خواب نامنظم، چرت زدن در طول روز، یا استفاده از وسایل الکترونیکی قبل از خواب می تواند به مشکلات خوابی منجر شود.

راهکارهایی برای بهبود خواب:

با پزشک خود صحبت کنید: در مورد بی خوابی خود با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند کمک کنند تا علت بی خوابی شما مشخص شده و در صورت نیاز، راه حل های مناسب مانند تنظیم دوز داروهای دیگر یا تجویز داروهای خواب را به شما ارائه دهند.

به تدریج نورتریپتیلین را قطع کنید: اگر پزشک شما صلاح دید، می توانید به جای قطع ناگهانی، نورتریپتیلین را به تدریج طی چند هفته قطع کنید. این امر می تواند به کاهش عوارض جانبی مانند بی خوابی کمک کند.

رعایت بهداشت خواب: برنامه خواب منظمی برای خود تنظیم کنید، از چرت زدن در طول روز خودداری کنید، قبل از خواب از کافئین و الکل پرهیز کنید، محیط خواب خود را آرام و تاریک نگه دارید، و از استفاده از وسایل الکترونیکی در رختخواب خودداری کنید.

همچنین خوردن دیر هنگام شام به خصوص اگر ادویه زیادی داشته باشد می تواند به این بی خوابی دامن بزند

تکنیک های آرامش بخش: قبل از خواب از تکنیک های آرامش بخش مانند مدیتیشن، یوگا یا تنفس عمیق استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید:

بی خوابی پس از قطع نورتریپتیلین معمولاً موقتی است و با گذشت زمان بهبود می یابد.

اگر بی خوابی شما شدید یا طاقت فرسا بود، حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

سوالات مشابه

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
...