تبليغات در ياد بگير دات كام

 
 

تاثیر کاهش وزن اتومبیل در مصرف سوخت چقدر است؟

 

تغییر سلیقه و تقاضای بازار اخیراً سبب شده است خودروسازان هم دست به کار شوند و به این سمت حرکت کنند. بالاخره در آمریکا تعداد اتومبیل های چهار سیلندر فروخته شده از 50 درصد گذشت. که از جنگ جهانی دوم تا زمان نگارش این مقاله بی سابقه بوده است.

برای کاهش سوخت روش ها مختلفی چون اتومبیل های هیبریدی که با پریز برق خانگی شارژ می شوند، اتومبیل های کاملاً الکتریکی، و فنونی مانند تزریق مستقیم بنزین به درون سیلندر مطرح است و تولیداتی هم روانه بازار شده است. ولی در این میان یک اصل فیزیکی ساده وجود دارد: هر چه وزن جسمی بیشتر باشد انرژی بیشتری برای حرکت دادن ان نیاز است.

بنابراین راه دیگری که مطزح می شود کاهش وزن اتومبیل برای کاهش مصرف سوخت آن است.اگر واقع بین باشیم افراد زیادی احتیاج به اتومبیل ها و وسایل نقلیه متوسط و بزرگ و وانت های باری دارند.

حال این سوال پیش می آید که این کاهش وزن چقدر در کاهش سوخت یک وسیله نقلیه تاثیر دارد. چندی پیش مایکل بول مدیر بخش فنی شرکت نوولیست اطلاعاتی را به نمایش گذاشت که حاصل مطالعاتی درباره میزان تاثیر کاهش مصرف سوخت اتومبیل ها در نتیجه کاهش وزن بود.

اولین تحقیق از یک شرکت انگلیسی به نام ریکاردو بود. که در آن بر روی اتومبیل ها و وسایل نقلیه در کلاس های مختلف با کاهش وزن 10 درصدی کار شده بود. این در حالی بود که از کارایی اتومبیل چیزی کم نشود. این آزمایشات نشان داده بود که کاهش وزن به اندازه 10 درصد بدون اینکه کارایی و بدون اینکه در  موتور آنها تغییری ایجاد شود 3 تا 4 درصد از مصرف سوخت آن کاسته می شود. ولی وقتی که متناسب با کاهش وزن از موتور ضعیفتری استفاده می شد مصرف سوخت خودرو 6 تا 7 درصد کاهش پیدا می کرد. این اعداد برای اتومبیل ها دیزل و بنزینی و کلاس های مختلف تقریباً ثابت بودند.

یکی از راههای سنتی کاهش وزن استفاده از آلومینیوم در شاسی و بدنه و قطعات دیگر اتومبیل است. برای یک اتومبیل سایز متوسط اگر تمامی درهای آنرا اعم از درهای اتاق و صندوق عقب و کاپوت را از جنس آلومینیوم بسازند تا 63 کیلوگرم در وزن آن صرفه جویی می شود که در حدود 4 درصد وزن کل ماشین است. اگر بدنه و شاسی را هم با قطعات آلومینیومی جایگزین کنیم آنگاه در 215 کیلوگرم از وزن خودرو کاسته می شود حال اگر متناسب با این کاهش وزن از سیستم پیشرانه (موتور و سیستم انتقال نیرو) کوچکتری استفاده کنیم آنگاه 17 تا 18 درصد از وزن خودرو کاسته شده است به این ترتیب 11 تا 12 درصد کاهش مصرف سوخت خواهیم داشت.

یک تحقیق دیگر که کار شرکت lbis است روشها مختلف کاهش مصرف سوخت را از نظر صرفه اقتصادی مورد مقایسه قرار داده است. و حاصل نشان داد در مقایسه با روشهای مختلف کاهش وزن خودرو به صرفه ترین روش کاهش مصرف سوخت خودرو است. روش جدید کاهش وزن استفاده از ساختارهای کربنی برای کاهش وزن خودرو است که روشی موثر و از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه است و یکی از روش هایی است که احتمالا خودروسازان زیادی برای استفاده از آن در آینده ای نه چندان دور سرمایه گذاری خواهند کرد.

البته قابل ذکر است که مدیر اجرایی جدید فورد که قبلاً در شرکت بوئینگ کار می کرده است کاهش وزن خودرو ها را یکی از 5 استراتژی اصلی خود معرفی کرده است. همچنین چندی قبل هوندا ، نیسان و صنایع Toray با یکدیگر برای کار مشترک جهت بهینه سازی فیبر کربن برای بدنه اتومبیل ها به توافق رسیدند، هدف تعویض بیشتر قطعات فولادی است تا 40 درصد از وزن خودرو ها را کاهش دهند.

 نوشته: جان وئلکر

ترجمه: علی یزدی مقدم

  اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است

مطالب مرتبط: