تبليغات در ياد بگير دات كام

 

 

اکسوس 2 نسل دوم اسکلت های پوشیدنی

 

اکنون دیگر استفاده از اسکلت های روباتیک کاربردی و فراگیر شده است و همین امر سبب شد کمپانی سازنده اکسوس یک قدم به جلو بر دارد و نسل جدید پیشرفته تر و کاربردی تر خود را به نام اکسوس 2 به بازار عرضه کند. این اسکلت که اکنون به هدف خود یعنی اسکلتی قابل پوشیدن و در عین راحت و کارا نزدیک تر شده است اکسوس 2 سبک تر است، سریع تر و قوی تر از اکسوس 1 است و با همه اینها نصف آن هم انرژی مصرف می کند. با وجود اینکه این اسکلت برای مقاصد نظامی افزایش سرعت و افزایش قدرت تخریب ساخته شده است ولی هم اکنون در بازار قابل تهیه است و شرکت های ژاپنی و اسرائیلی هم هستند که روی پروژه های مشابهی کار کرده اند و خیلی عقب تر از رقیب آمریکایی خود نیستند. شاید روزی که با استفاده از این لباس ها بتوانید مانند ابر قهرمان هایی که امروزه در فیلم ها وجود دارند کار های خارق العاده انجام دهید خیلی دور نباشد.

روبات یا اسکلت پوشیدنی اکسوس

با استفاده از اکسوس 2 یک فرد معمولی می تواند بدون آنکه خسته شود بیش از 90 کیلو بار را چند صد بار جابجا کند و خسته هم نشود یا به راحتی با مشت به تخته ای به ضخامت 3 اینچ ( بیش از 7.5 سانت ) ضربه بزند و آنرا خورد کند. و نسخه ای که برای ارتش آمریکا ساخته شده است هنوز سریعتر است و استفاده از آن راحتتر است و با آن می توان به راحتی فوتبال بازی کرد کوله پشتی حمل کرد و با سرعت هر چه تمام از پله ها و نا همواری ها گذشت.

روبات یا اسکلت پوشیدنی اکسوس

اکسوس با بهره گیری از آخرین دستاورد های روباتیک به گونه ای طراحی شده است که در بسیاری از چالش های نظامی که در میادین نظامی و خارج از این میادین وجود دارد به افراد کمک کند. سازمان پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی ایالات متحده امریکا موسوم به DARPA به شدت بر روی اسکلت های قابل پوشیدن برای سربازان که به آنها قدرت سرعت و استقامتی ابر انسانی بدهد تمایل دارد و روی چنین پروژه هایی سرمایه گذاری های هنگفتی انجام می دهد.

 

سرمایه گذاری انجام شده برای پیشرفت این اسکلت ها

یک دهه قبل DARPA در حدود 50 میلیون دلار امریکا روی پروژه ای که به نام " اسکلت هایی برای افزایش کارایی بشر" سرمایه گذاری کرد که حاصل آن چند پروژه اسکلتی بود. هدف این برنامه فقط بالا بردن سرعت و توان این سیستم اسکلتی نیست بلکه می خواهند از آن برای کار های حساس نظامی مانند جابجا کردن بمب ها و مواد منفجره با ایمنی بالا و بدون احتیاج به نفرات اضافی استفاده کنند بتوان با آنها از جان سربازان در برابر آتش دشمن  و در برابر تهدید های شیمیایی محافظت کرد و خلاصه سربازان با این وسیله بتوانند غذا ، آب و... بیشتری حمل کنند و مدت بیشتری دوام بیاورند.

یکی از آینده دار ترین و موفق ترین سرمایه گذاری های آن زمان DARPA  پروژه ای بود درباره روباتی قابل پوشیدن که توسط کمپانی تحقیقاتی SARCOS انجام شده بود.

در سال 2007  کمپانی SARCOS  توسط Raytheon خریداری شد و مطالعات انجام شده بر روی روبات قابل پوشیدن پایه ساخت اکسوس 1 گردید.

و در نهایت Raytheon سرمایه گذاران کمپانی SARCOS  را از این پروژه خارج کرد که جزئیات آن خارج از حوصله این مقاله است.

 

جزییات بیشتر درباره Raytheon اکسوس 2

در کار های عمومی انجام دادن فعالیت های بدنی مانند حمل کردن و بلند کردن اکسوس 2 می تواند قدرت فرد را چند برابر کند و به طور متوسط دو تا سه برابر یک فرد معمولی با این روبات می توان کار کرد. کارهایی را که انسان ها به سختی و حداکثر دو یا سه بار می توانند انجام دهند با این روبات و انسانی که آن را پوشیده است می توان همان کار را با سرعت بیشتر و به راحتی و به دفعات انجام دهد. با توجه به پتانسیل بالای خطر و فشار عصبی بالا در محیط های صنعتی و مانند آن که کارها سنگینی انجام می شوند استفاده از اکسوس 2 با توجه به سادگی هدایت و کارایی آن در صنایعی کاملا منطقی به نظر می رسد.

روبات یا اسکلت پوشیدنی اکسوس

در اکسوس 1 اسکلت روبوتیک با کابل به منبع تغذیه متصل است که باعث محدود شدن آن در کاربرد های مختلف می شود و کمپانی Raytheon تخمین رده است برای اینکه بتوان کاملاً آنرا از منبع تغذیه جدا کرد و قابلیت جابجایی مناسب هم داشته باشد باید مصرف آنرا 60 درصد از آن چیزی که اکنون در اکسوس 2 وجود دارد کمتر کنند.

روبات یا اسکلت پوشیدنی اکسوس

اکسوس 2 از یک موتور درون سوز قدرت می گیرد و با استفاده از سیستم هیدرولیک فشار بالا برای انتقال نیرو استفاده می کند و نه از کابل. همچنین باتری های ظرفیت بالای لیتیوم یون هم استفاده شده است البته دکتر فریسر اسمیت قائم مقام مدیر عامل Raytheon  در این باره می گوید برای میدان جنگ استفاده از باتری های لیتیم یون بسیار خطرناک است چون اگر یکی از این باتری ها خراب شود احتمال انفجار آن وجود دارد که برای فردی که آنرا پوشیده است بسیار خطرناک است.

هر چند اکسوس 2 در فیلم های تبلیغاتی بسیار کار و موفق دیده می شود ولی باید کارایی آنرا در عمل هم سنجید آیا این اسکلت می تواند در موقعیت های مختلفی که بدن انسان کار می کند همان قابلیت ها را از خود نشان دهد یا فقط برای بعضی کار های خاص طراحی شده است.

طبق ادعای شرکت Raytheon  افراد پشتیبانی و تدارکات ارتش در حدود 16000 پوند معادل 7257 کیلو گرم را در روز جابجا می کنند حال اگر از اسکلتی مانند اکسوس استفاده شود هر مرد می تواند به اندازه سه نفر تجهیزات جابجا کند که چنین قابلیتی استفاده از آنرا در هر ارتشی وسوسه انگیز می کند.

نوشته: مایک هانلون

ترجمه: علی یزدی مقدم

 اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است

 

مطالب مرتبط: