• ارسال کننده: زهرا صانعی
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ / ۰۹ / ۰۱

اختلال دوقطبی، علائم، انواع، تشخیص و درمان آن

اختلال دوقطبی یک بیماری روانی است که تغییرات شدیدی را از سرخوشی تا افسردگی در فرد مبتلا ایجاد می­ کند. به این اختلال، بیماری دوقطبی یا افسردگی جنون آمیز نیز گفته می شود.

اختلالات دو قطبی

ممکن است افراد مبتلا به این بیماری در مدیریت فعالیت های روزانه خود در مدرسه یا خانه، یا حفظ روابط به مشکل بربخورند. هنوز هیچ درمان قطعی برای این ناهنجاری کشف نشده است اما درمان هایی وجود دارد که کمک می کند علائم آن را مدیریت کنید.

این علائم چیست؟

گاهی فرد مبتلا به ناهنجاری دوقطبی، بسیار احساساتی است یا حالت جنون (mania) دارد، بسیار هیجان زده، بی اختیار یا سرخوش باشد. در این دوره ممکن است تبدیل به فردی ولگرد شود یا مواد مخدر مصرف کند.

هایپومانیا (جنون خفیف) با جنون تفاوت دارد به طوری که فرد در مدرسه، خانه یا در روابط اجتماعی اش مشکلی ندارد. هرچند، افراد در حالت هایپومانیا تغییراتی در حالاتشان دارند.

در طول دوره افسردگی، فرد ممکن است حالاتی همچون غم شدید، ناامیدی، بی انرژی بودن، علاقه نداشتن به فعالیت های مورد علاقه، خواب خیلی کم یا خیلی زیاد و فکر خودکشی را تجربه کند.

اختلالات دوقطبی و انواع آن
دوقطبی نوع اول

این نوع با ظهور حداقل یک دوره جنون تعریف می شود. فرد ممکن است قبل و بعد از این دوره، دوره های هایپومانیک یا افسردگی شدید را تجربه کند.

دوقطبی نوع دوم

افراد در این مرحله یک دوره افسردگی شدید را تجربه می کنند که حداقل دو هفته بطول می انجامد. همچنین حداقل در یک دوره هایپومانیک چهار روزه به سر می برند.

سایکلوتیمیا (ادواری)

فرد مبتلا به این نوع، دوره های هایپومانیا و افسردگی را تجربه می کند. این علائم از حالت جنون و افسردگی شدید، کوتاه تر وخفیف تر است، اما دوره ای اتفاق می افتد. بیشتر این افراد به مدت یک یا دو ماه ثبات روحی دارند و نرمالند.

چرخه های زود به زود

این نوع ناهنجاری نسبت به انواع دیگر، موجب ایجاد تغییرات سریعتری در حالت فرد می­ گردد. فرد مبتلا به این حالت در طول یکسال، چهار دوره یا بیشتر افسردگی شدید، جنون، هایپومانیا یا ترکیبی از علائم مختلف را تجربه می کند.

به این مطلب رای دهید

صفحه بعد >> 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

طراحی سایت
تور کوش آداسی
وقت سفارت انگلیس
ویزای تحصیلی کانادا
چاقی صورتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید