• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۴ / ۰۷ / ۱۷

آموزش نکته هایی در عکاسی از نوزادان

بیشتر کسانی که با مدرسه عکاسی من ارتباط دارند می دانند که چندی پیش پدر شدم. نام پسر جدید ما زاویر است. و شما او را در طول این مقاله بیشتر خواهید شناخت!

من قبلا درباره عکاسی از کودکان و فرزندان مقاله هایی نوشته بودم. اما زمانیکه می خواستم از نوزاد خودم عکاسی کنم متوجه شدم که واقعا کار ساده ای نیست بنابراین تصمیم گرفتم این مقاله را بنویسم  تا تجربیاتم را با شما در میان بگذارم. در ادامه درس هایی را که از این تجربه آموختم با شما در میان می گذارم.

nozad8

عکاسی مستند یا پرتره

در حالیکه من عکس های جذاب زیادی از زاویر در هفته های اول تولدش گرفتم اما متوجه شدم که این عکس ها بیشتر شبیه به عکس های مستند هستند تا عکس های پرتره (چهره). بسیاری از این عکس ها در حقیقت اولین ها بودند. اولین لحظه ای که در آغوش مادر قرار گرفت، اولین حمام، اولین وزن کشی او، اولین پوششی که به تن کرد، اولین باری که ناخن هایش را گرفتیم، اولین باری که پدر بزرگ و مادر بزرگش را ملاقات کرد. من با هر کسی که به ملاقاتش می آمد عکسی می گرفتم. و وقتی که از بیمارستان به خانه برگشتیم و کمی آرام شدیم دیدن این عکس ها بسیار لذت بخش بود.

در آن چند هفته اول من چند عکس دیگر هم مانند عکس های پرتره گرفتم اما بیشتر این عکس ها بر اساس واکنش های او با دیگر اعضای خانواده بود. و همچنان در سه هفته اول عکس های مستند از او می گرفتم اما پس از آن بود که عکس های پرتره بیشتری از فرزندم گرفتم. و در اینجا بود که کسانیکه عکس ها را می دیدند از تعادل بین این گونه عکس ها ابراز رضایت می کردند.

nozad7

پیدا کردن زوایا

یکی از بزرگترین چالش های عکاسی از نوزادان که بسیاری از عکاسان هم با آن دست به گریبان هستند  پیدا کردن یک زاویه مناسب از نوزاد است.

در روز های اول تولد عکس گرفتن ار فرزندم کار اسانی نبود چون 99 درصد مواقع او در پارچه یا پتویی پیچیده شده بود و فقط یک کله قرمز کوچک از او دیده می شد. همه چیزهایی که نباید در عکس پرتره جلب توجه کنند در سر و صورت نوزاد دیده می شوند از برجستگی های سر تا خطوط و چروک هایی که در صورت دیده می شود و…، کار عکاسی از نوزاد را از آنچه به نظر می رسد پیچیده تر می کند. بنابراین باید زاویه ای را بیابید که در آن زاویه سر و صورت کودک صاف تر ملایم تر به نظر برسد که البته کار ساده ای نیست و نیاز به صرف زمان و حوصله زیادی دارد.

ناامید نشوید این کار را می توانید با استفاده از فنون زیر بهتر انجام دهید:

  • پایین بیایید – یکی از کلید های عکس طبیعی گرفتن از نوزادان این است که دوربین را تا سطحی که نوزاد قرار دارد پایین بیاورید. من در دو هفته اول سعی کردم روی کف اتاق جاییکه زاویر قرار داشت قرار گیرم. و عکس های حاصل هم برای من و هم برای همسرم جالب بود. عکاسی در ارتفاع کم و نزدیک شدن به نوزاد و استفاده از لنز واید ( زوم 24 تا 105 میلیمتر ) عکسی را برای شما خلق می کند گویی وارد دنیای کودک شده اید و از بالا به پایین می نگرید.
  • کلوز آپ – یکی دیگر از راههایی که به کمک آن می توانید زاویه دید بهتری انتخاب کنید نزدیک شدن یا زوم کردن (فاصله کانونی بیشتر ) است. به این ترتیب قسمت بیشتری از تصویر را با نوزاد زیبای خود پر می کنید. و البته فاصله کانونی بالاتر نتیجه بهتری می دهد تا اینکه بخواهید یک لنز بزرگ را خیلی به فرزند خود نزدیک کنید و او را عصبی کنید.
  • عکس پرستاری – بعضی از بهترین عکس هایی که از زاویر گرفتم آنهایی بود که از کسی همراه با او گرفتم که در حال پرستاری از فرزندم بود. به این ترتیب او در وضعیت ایستاده تری قرار می گرفت که زاویه بهتری در اختیار من به عنوان عکاس قرار می گرفت و نوزاد در این وضعیت شباهت بیشتری به انسان پیدا خواهد کرد. در موقعیت های متفاوتی آنرا امتحان کنید (روی شانه ها، به حالت نشسته در بغل، به پشت و دمر روی دست، و از این قبیل) هر موقعیتی امکان متفاوتی در اختیار شما قرار می دهد. همچنین به خاطر داشته باشید که کودک شما تنها سوژه برای عکاسی نیست والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، خواهر و برادر و دوستان و آشنایان هم باید در عکس های نوزاد جایگاهی داشته باشند و باید از نوزاد خود همراه با آنها هم عکس بگیرید.
از ماکرو استفاده کنید

همه ما نوزادان را دوست داریم چون کوچک و دوست داشتنی هستند. نوزادان جذاب و دوست داشتنی هستند چون از اعضای متعدد کوچک و دوست داشتنی تشکیل شده اند و این اعضای جذاب سوژه ای بی نظیر برای یک عکاس هستند به خصوص اگر روی آنها زوم کنید.

nozad6

اگر دوربین شما قابلیت ماکرو دارد یا اگر از این هم خوش شانس تر هستید و یک لنز مایکرو دارید می توانید یک قسمت از بدن (مانند دست، یک گوش، یک پایا حتی دهان و …) را از بقیه مجزا کنید و به عنوان سوژه به تصویر بکشید و بر سوژه خود به بهترین شکل ممکن فوکاس کنید.

لحظات را شناسایی کنید

یکی از چالش های عکاسی از نوزادان عکس گرفتن از آنها در هنگام خنده یا لبخند است که چنین لحظاتی خیلی زیاد تکرار نمی شوند. در حقیقت نوزادان هیچ کاری را طولانی مدت انجام نمی دهند. لحظاتی مانند خوابیدن، شیر خوردن، گریه کردن و… هر لحظه اتفاق نمی افتند.

nozad3

باید چشمانتان به نوزاد باشد و به دنبال آن لحظه خاص باشید تا زیباترین لحظه های عمرش را ثبت کنید. ممکن است باز هم نتوانید از خنده آنها عکس بگیرید اما باز هم صحنه های زیادی هست که خاص است و کودک شما وضعیت مناسب تری برای عکاسی دارد. در مورد زاویر باید بگویم لحظه حمام کردنش یکی از بهترین موقعیت های عکاسی است و دیگری میانه شیر خوردن صبحگاهی اوست که کمی با او بازی می کنیم در این هنگام است که او چشمانش را به خوبی باز می کند و گاه یک یا دو لبخند هم تحویل می دهد.

عکاسی از نوزاد

آموزش نکته هایی در عکاسی از نوزادان
امتیاز 5 از 1 رای

صفحه بعد >> 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها: ، ،
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
دستگاه جوجه کشی ارزان
المنت صنعتیصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید