• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2018 / 11 / 14

نكاتي در عكاسي

عكاسان خوب هم به خاطر رعايت تكنيك هاي عكاسي و هم براي رعايت نكات ظريف است كه عكاسان خوبي هستند. عكس هاي با ارزش زيادي به خاطر تكنيك ضعيف ضايع مي شوند.

در اين مقاله چند نكته ياد آوري مي شود كه در زمان گرفتن عكس بهتر است مورد توجه قرار گيرند.

1ـ نزديك تر شويد

بيشتر آماتورها در زمان عكاسي از موضوع خود خيلي دور مي شوند، از داخل لنز نگاه كنيد! اين واقعآ مهم است مخصوصاً زماني كه از مردم عكس مي گيريد. عكاسان حرفه اي از لنزهاي 85 تا 105 ميليمتري براي عكاسي چهره استفاده مي كنند. بيشتر دوربين هاي غير حرفه اي لنزهاي 35mm دارند.

از داخل لنز دوربین نگاه کنید

2ـ گنجاندن افراد در عكس ها

افزودن افراد به عكسها مفهوم و فضا مي دهد. اين كار رابطه بر قرار كردن با عكس را آسان مي كند و بعضي مواقع به ما يك مفهوم از بزرگي و كوچكي يا مقياس مي دهد.

گنجاندن افراد در عكسها

3ـ حركت ها را شكار كنيد

بگذاريد افراد در حال حركت باشند و از لحظه ها عكس بگيريد.

حرکت ها را شکار کنید

4ــ ساختار را ساده نگه داريد

تركيب ساده فهم و درك را ساده تر مي كند. يك زمينه (back ground) ساده كمتر بيننده را گيج مي كند و به آن ها اجازه تمركز روي موضوع را مي دهد.

پشت زمینه ساده در عکس ها

5- سوژه را در مركز قرار ندهيد

سعي كنيد موضوع اصلي را در مركز تصوير قرار ندهيد عكاسان حرفه اي از قانون يك سوم استفاده مي كنند يعني سوژه يا موضوع اصلي را حدوداً به فاصله يك سوم از گوشه فريم قرار مي دهند اگر به اين روش عمل كنيد در نتيجه كار شما تاثيري مي گذارد كه حتي فكر آن را هم نمي كنيد.

قرار گیری سوژه در یک سوم عکس

6- زاويه را تغيير دهيد

اين عمل مي تواند عكس را خيال انگيز و دراماتيك كند. تقريباً همه آماتور ها از روبرو عكس مي گيرند ولي زواياي فراوان ديگري وجود دارند كه مي توانند نتايج شگفت انگيزي به وجود آورند.

تغییر زاویه عکس

7- پيش نما (منظره جلوي عكس) را در چشم انداز قرار دهيد

  پيش نما جزئيات را به عكس اضافه مي كند و مي توان از آن به عنوان يك قاب طبيعي براي عكس استفاده كرد.

پيش نما ( منظره جلوي عكس ) را در چشم انداز قرار دهيد.

8- به نور پردازي و روشنايي توجه كنيد

نور مستفيم خورشيد باعث سايه روشن شدن بيش از اندازه عكس مي شود، اما نور ناكافي منجر به يك عكس تار مي شود. هميشه به اين شعار توجه داشته باشيد كه نور عكس را مي سازد.

عکس با کیفیت از طبیعت

9- از فلاش استفاده كنيد

  فلاش مي تواند وضعيت روشنايي را بهتر كند. (حتي در يك روز آفتابي)

10- روش نگه داشتن دوربين

تكان هاي دوربين مي تواند يك عكس عالي را ضايع كند. دوربين بايد نسبت به موضوع، ثابت نگه داشته شود رعايت اين نكته مخصوصاً در هنگام Zoom كردن بسيار مهم است. 

علی یزدی مقدم

 

 

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید