• ارسال کننده: سمیه مظفری
 • تاریخ انتشار: 2013 / 12 / 04

علت گریه کودکان و نوزادان چیست ؟ و چگونه می شود آنها را آرام کرد؟

گریه نوزادان
عوامل گریه نوزادان
 • گرسنگی
 • پوشک یا کهنه کثیف یا خیس شده
 • نیاز به خواب
 • نیاز به در آغوش گرفتن و محبت کردن
 • درد شکم یا معده (گاز داشتن یا قولنج معده و …)
 • نیاز به آروغ زدن
 • خیلی سرد یا خیلی گرم است
 • شکایت از لباس و قنداق
 • دندانها
 • نیاز به تحریک کمتری از عوامل محیطی دارد
 • نیاز به بازی و گردش بیشتری دارد
 • نیاز به پرستاری و مراقبت از بیماری دارد
 • گریه کودک هیچ علتی ندارد

گریه راه ارتباطی نوزاد با دیگران است که احساسات و نیازهای خود را با گریه کردن به والدین و اطرافیان خود گوشزد می کند. از آنجایی که نوزاد قادر به سخن گویی نیست پس گریه می تواند بهترین عامل انتقال نیازها و احساساتش باشد. اگر از گریه های کودک خود به ستوه آمده اید حتما این مقاله را بخوانید.

گرسنگی

شاید گرسنگی اولین علتی باشد که با گریه نوزاد، متوجه آن می شوید. نشانه های گرسنگی نوزاد خود را بشناسید و قبل از این که نوزاد برای بیان گرسنگی خود گریه کند، شما به او شیر و غذا دهید. برخی از نشانه های گرسنگی این موارد هستند:

 • نق و نق کردن
 • صدای ملچ ملوچ
 • اگر ضربه آرامی به گونه یا لب نوزاد بزنید سرش را به سمت دست شما بر می گرداند.
 • دست خود را به داخل دهانشان می برند.
پوشک یا کهنه کثیف یا خیس شده

برخی بچه ها پوشک کثیف را تحمل نمی کنند و با گریه کردن به شما می فهمانند که پوشک باید تعویض شود ولی برخی بچه ها تا زمان زیادی این وضعیت را تحمل می کنند.

نیاز به خواب

زمانی که نوزادان خسته می شوند در هر زمان یا در هر مکانی خیلی زود به خواب می روند. در مورد بزرگتر ها همین که احساس خواب آلودگی و خستگی می کنند، برای خواب آماده می شوند ولی نوزادان ممکن است نق نق یا گریه کنند به ویژه اگر بیش از حد خسته شده باشند.

نیاز به در آغوش گرفتن و محبت کردن

بچه ها نیاز دارند تا آنها را زیاد در بغل بگیرید. آنها دوست دارند تا صورت والدین خود را ببینند، صدایشان را بشنوند، به صدای قلب والدین گوش دهند و حتی بوی مخصوص والدین خود را حس کنند. رسیدن به این اهداف ممکن است از دلایل گریه نوزادان باشد.

شاید فکر کنید که زیاد در آغوش گرفتن نوزادان آنها را لوس می کند ولی این کار در چند ماه اولیه نوزاد لازم است و مطمئن باشید که او را لوس نخواهید کرد.

درد شکم یا معده (گاز داشتن یا قولنج معده و …)

درد معده مربوط به داشتن گاز یا قولنج معده است که باعث گریه طاقت فرسای نوزادان می شود. در واقع این شرایط نسبتا مبهم کولیک است که به زبان عامیانه همان قولنج معده است. نوزاد در حالت قولنج اقلا 3 ساعت در روز و 3 روز در هفته گریه شدید می کند.

اگر کودک درست بعد از غذا خوردن با هیاهوی زیاد گریه کند، می توان تقریبا مطمئن شد که درد معده دارد. بسیاری از والدین معتقدند که قطره های ضد گاز معده یا شربت گریپ (از نوعی گیاه خاص و بیکربنات سدیم تشکیل شده است) مشکل کودک را حل می کند و نیاز به تجویز پزشک ندارند اما قبل از مصرف هر دارویی حتما با پزشک مشورت کنید.

ممکن است کودک شما کولیک نداشته باشد و بعد از غذا خوردن گریه نکند، ولی گاه گاهی بی قرار می شود تا زمانی که درد تخفیف یابد. در این موارد نیز به گاز معده شک ببرید.

در صورت داشتن درد معده می توانید:

 • حواس بچه را با یک بازی پرت کنید.
 • از پشت بچه با او شوخی کنید و غافلگیرش نمایید.
 • پاهای نوزاد را به شکل حرکت دوچرخه تکان دهید.
نیاز به آروغ زدن

آروغ زدن نوزاد الزامی نیست. اما اگر کودک بعد از خوردن شیر یا غذا گریه می کند نیاز به آروغ دارد. نوزادان در حین خوردن شیر از پستان یا شیشه مقداری هوا می بلعند و اگر هوا خارج نشود باعث رنجش و ناراحتی اش می شود. برخی بچه ها خیلی زیاد آزرده می شوند و برخی به نظر می رسد نیاز به آروغ ندارند.

خیلی سرد یا خیلی گرم است

زمانی که کودک احساس سرما می کند مانند وقتی که لباس هایش را در می آورید یا پوشک را عوض می کنید و یا با دستمال سرد و مرطوبی او را پاک می کنید، کودک با گریه اعتراض خود را نشان می دهد.

نوزادان دوست دارند در محیط گرمی لباس تعویض کنند و گرم نگه داشته شوند البته نه خیلی گرم!. معمولا کودکان برای این که راحت باشند یک لایه لباس بیشتر از شما نیاز دارند. چرا که نوزادان از شرایط دمایی خیلی گرم کمتر شکایت می کنند تا شرایط دمایی خیلی سرد، در نتیجه نوزادان در شرایط دمایی گرم، مقاوم تر هستند.

شکایت از لباس و قنداق

نوزادان از نوار یا قنداق سفتی که دور بدن یا انگشتان شان پیچیده شود احساس ناراحتی می کنند، چون باعث اختلال جریان خون می شود. زمانی که نوزادی بی دلیل گریه می کند اولین چیزی که پزشکان به دنبال آن می گردند نوار و قنداق سفت دور نوزاد است.

گاهی کودکان به جنس پارچه یا مارک یا لیبلی که به لباس چسبیده است حساسند. پس لباس نوزاد را عوض کنید.

دندانها

دندان در آوردن فرایند دردناکی است. دندان، به لثه های نازک کودک فشار وارد می کند تا از لثه خارج شود. برخی بچه ها تحمل بیشتری نسبت به بقیه دارند ولی به هر حال ایرادگیری و گریه در هر دندانی که در می آید، دیده می شود. اگر شک دارید که آیا کودک در حال درآوردن دندان است یا نه! اگر با انگشت، لثه کودک را لمس کنید برآمدگی های کوچکی بر روی لثه او احساس می کنید و از خلقت خداوند متعجب خواهید شد.

معمولا اولین دندان در 4 تا 7 ماهگی در می آید اما ممکن است زودتر هم اتفاق بیفتد.

نیاز به تحریک کمتری از عوامل محیطی دارد

بچه ها به تدریج متوجه تحریکات اطراف خود می شوند اما گاهی زمان و نوع تحریک خوشایند کودک نیست مثل روشنایی و صدا. کودک ممکن است گریه کند و با گریه خود به شما بفهماند که “دیگر بس است و نیاز به محیطی تاریک و آرام دارم”.

نوزادان از پیچیده شدن در یک کت یا پتو لذت می برند. به نظر می رسد با پیچیده شدن سراسر بدن در یک لفافه، احساس امنیت بیشتری می کنند. اگر کودکتان از این حالت استقبال نمی کند از این کار دست بر دارید.

نیاز به بازی و گردش بیشتری دارد

برخی بچه ها علاقه زیادی به دیدن جهان اطراف خود دارند و دوست دارند همواره در حال پیاده روی در بیرون از منزل، بازی و جنب و جوش باشند، و اغلب تنها راه برای رسیدن به این هدف را نق نق کردن و گریه می دانند. این رفتار کودک، شما را خسته می کند!

به این گونه کودکان بایستی هشدار دهید که برای رسیدن به هدف بازی و گردش، از پرت کردن اجسام خطرناک، خودسرانه از منزل بیرون رفتن و مانند چنین رفتارهایی که به سلامت آنها ضرر می رساند، خودداری کنند.

فعالیت و بازی های متنوع و زیادی را برای این گونه کودکان برنامه ریزی کنید. سعی کنید کودکتان با بزرگترها و کودکان دیگر، هم بازی و هم صحبت شود و همیشه برای بازی به شما متکی نباشد.

به محل هایی مثل شهربازی، قصر کودکان، موزه کودکان یا باغ وحش که جمع دوستانه ای برقرار است، بروید و برای این اماکن برنامه ریزی متناوب و منظمی داشته باشید.

نیاز به پرستاری و مراقبت از بیماری دارد

اگر تمامی نیازهای اساسی و عاطفی کودک را برآورده کردید ولی همچنان گریه می کند، احتمالا او بیمار است. ابتدا درجه حرارت بدن کودک را چک کنید و سپس حالت های غیر طبیعی و بیمار گونه نوزاد را بررسی کنید.

گریه ابزاری است که کودک از شما درخواست پرستاری و مراقبت از بیماریش را دارد، و طرز این گریه با گریه ای که برای گرسنگی یا بازی است فرق می کند. به کمک غریزه مادری – پدری و تجربه در این موارد به پزشک مراجعه کنید.

همه احتمالات را بررسی کرده اید ولی کودک همچنان گریه می کند

نوزاد سیر است. پوشک او تمیز است. تب ندارد. پس چرا گریه می کند؟ نوزادان دلایل خوبی برای خود دارند ولی در مواردی حتی والدین باهوش هم قادر به فهمیدن ذهن کودک نیستند و چون کودک قادر به سخن گفتن نیست پس نمی تواند بگوید که چه کار یا عاملی اشتباه است.

خوشبختانه مشاورین و متخصصین کودکان در این موارد علم آموخته اند و تحقیق کرده و تجربه اندوخته اند تا جواب سؤال شما را در این باره بدهند و بتوانند علت گریه بدون دلیل کودک شما را کشف کنند.

ترجمه: سمیه مظفری

مطالب مرتبط:

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: - 1. اطلاعات خیلی خوب است من درموردآروغ مطلبی رالازم به ذکردانستم اینکه کودک فقط درحالت ایستاده میتواندآروغ بزند.لطفا”نظربنده رابه مطالب اضافه نمایید.متشکرم

 2. سلام !
  به حضور شما به عرض برسانم اینکه من پسر دو ونیم ماهه دارم شبانه زور شاید دو سه ساعت نخوابد در تمام این مدت نزد هر دوکتوری هم بردیم درست نتونست تشخیص کنه حتا آرام بخش هم بهش میدیم تاثیر ندارد.
  ممنون میشم جواب بدین

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید