• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2013 / 08 / 16

طراحی داخلی خانه ای پر از احساس!

اتاق خواب

اتاق خواب باید به گونه ای طراحی شود که در آن احساس راحتی کنید و به تمدد اعصاب کمک کند.اتاق خواب باید تا حد امکان بهترین چشم انداز را داشته باشد و سیستم تامین هوای تازه از ضروریات آن است چنین اتاقی می تواند به شما کمک کند تجدید قوا کنید. برخی والدین هنگام ساخت خانه فرزندان را در اولویت قرار می دهند و خود  را از داشتن یک اتاق جداگانه آرام و بی دغدغه برای خواب و استراحت محروم می کنند. ولی این اشتباه است و این افراد معمولا بعد از ساخت خانه پشیمان می شوند پس حداقل یک اتاق هر چند کوچک باید به پدر و مادر اختصاص یابد تا حریم خصوصی آنها حفظ شود. فراموش نکنید اگر پدر و مادر آرامش نداشته باشند نمی توانند برای فرزندان خود محیطی مناسب جهت درس خواندن و استراحت فراهم نمایند.

طراحی داخلی احساسی

 

 

اتاق خواب مجهز داشته باشید

تجهیز اتاق خواب به این علت است که در میانه روز نیز، برای یافتن محیطی آرام و بی سر و صدا که بتوان استراحت کرد و موسیقی گوش داد، به اتاق خواب پناه ببرید. رختخواب بایستی نرم و راحت باشد و سطح انرژی را در حداقل نگه دارد.

برای رنگ دیوار، وسایل موجود در اتاق خواب و نورپردازی آن، معمولا از رنگهای سرد استفاده می کنند. رنگهای گرم و پرانرژی مثل بلونی، طلایی، سبز، نارنجی، قرمز و حتی آبی های براق استفاده نمی شود. درعوض رنگهای خاکستری و رنگهای سرد استفاده می شود.

اگر در اتاقتان بچه ها نیز حضور دارند باید آنها را عادت دهید تا ساعتهایی از شبانه روز، در جای دیگری بازی کنند و شما را تنها بگذارند. اگر در منزل نوجوان دارید باید قوانینی را مطرح و اجرا کنید که در پایان روز کسی حق ورود به اتاق خواب پدر و مادر را نداشته باشد.

در هنگام خواب وسایل برقی مثل تلفن، آی پد و لپ تاپ و همچنین وسایلی که نیاز دارید مثل لباس خواب، حوله، دستمال، سطل آَشغال و آب، براحتی در دسترس تان باشد. برای این منظور باید به چینش اتاق دقت شود کمد های کافی در نظر گرفته شود و برای هر چیری که در اتاق خواب لازم است باید مکانی پیش بینی شده باشد تا از شلوغی و بهم ریختگی آن جلوگیری شود  اتاق خواب باید به گونه طراحی و مجهز شود که  صداهای بلند، ناهنجار و ناخوشایند به گوش نرسد. به خاطر داشته باشید اتاق خواب محل مناسبی برای قرار دادن میز کار نیست.

گل تازه، شمع و چراغ خواب فضا را آرام و مطبوع می کند. اگر از لوستر استفاده می کنید بهتر است از انواع چند شاخه باشد که نور را مستقیما به سمت تختخواب نمی تابد و مزاحمتی برای چشم های شما ایجاد نمی کند. سعی کنید اتاق تاریک یا نیمه تاریک باشد و چراغ پر نور زرد رنگ در این اتاق جایی ندارد.

اگر فضای کافی دارید جایی را برای نشستن و مطالعه طراحی کنید. چرم یا فرش یا قالیچه نرم در زیر پایتان پهن باشد. کنترل موزیک براحتی میسر باشد و مجبور نباشید برای تنظیم نوع و درجه صدای موزیک از جای خود بلند شوید.

 

اتاق پذیرایی از مهمان

مهمان انتظار دارد با ورود به اتاق پذیرایی، احساس راحتی کند. جای راحتی  برای نشستن در اختیار داشته باشد. اگر قرار است مهمان چند شبانه روز در منزلتان بماند، لباس مناسب و جنس خوب مثل پنبه و ابریشم در اختیارش قرار دهید.

قالیچه زیر پا به گونه ای باشد که سطح خشک و خشن کف را بپوشاند. روشنایی اتاق زیاد باشد، لامپ به اندازه کافی وجود داشته باشد و هنگام استراحت بتوانند روشنایی را کم کنند. اتاق دارای پرده باشد که نور آفتاب صبح، اتاق را روشن نکند.

گلدانی از گلهای تازه روی میز، همچنین یک یا دو عدد شمع نیز به مهمان احساس آرامش می دهد. در صورت امکان آواژور، رادیو، روزنامه و کتاب در اتاق موجود باشد.

دیوارهای اتاق پذیرایی را به سلیقه خودتان نقاشی کنید. سعی کنید از رنگهای براق و تند روی دیوار استفاده نکنید اگر تمایل دارید شبیه اتاق خوابتان، کاغذ دیواری یا رنگ سفید و کم حالی استفاده کنید. برای رختخواب حتما از ملافه های سفید رنگ استفاده شود که هم احساس آرامش و هم پاکیزگی می دهد.

 

حمام

اگر دارای فرزند هستید و توانایی مالی دارید بهترین کار این است که حمام جداگانه ای برای خود در نزدیکی اتاق خواب خود بسازید.

وسایل برقی مثل تلفن، و بویژه وسایل صوتی در حمام ممنوع است. گیره یا مکانی را برای قرار دادن سشوار، فرمو برقی، دستگاه تیغ صورت تراشی خارج از حمام طراحی کنید.

طراحی داخلی حمام رمانتیک

رنگ داخل حمام را از رنگهای بی حال و رنگهایی که احساس آرامش بیشتری به انسان می دهد، انتخاب کنید مثل سبز و آبی کمرنگ که دریا و آرامش آن را به یاد می آورد. فرقی نمی کند که از سبک طراحی کلاسیک یا مدرن استفاده می کنید آنچه باید حتما به آن توجه داشته باشید این است که همه چیز صیقلی یا صاف و پرداخت شده  باشد هم برای چشم و هم برای تماس فیزیکی و لمس کردن آنها می توانید از متریالی مانند سنگ مرمر یا چوب بهره ببرید.

حمام باید کم نور باشد و حتما لامپها را داخل حبابهایی روی سقف یا دیوار حمام قرار دهید. اخیرا گلهای تر و تازه را در اطراف وان حمام و شمعهایی نیز در فضای حمام قرار می دهند. بهتر است دوش یا وان حمام نزدیک یک پنجره بزرگ باشد که چشم انداز خوبی داشته باشد مگر اینکه پنجره به خیابان و ترافیک باز شود! و یا اینکه از پنجره سقفی استفاده شود تا در روز نور طبیعی بتابد و در شب هنگام از منظره دیدنی ماه در آسمان بتوان بهره برد! برخی هم وان های بزرگ سنگی و جکوزی همراه موزیک به حمام اضافه می کنند.

 

اتاق نشیمن

اتاق نشیمن سالن یا راه رویی است که سر و صدای بچه ها به گوش نرسد و بتوان برای فرار از فعالیت و انرژی جوانان به آنجا پناه برد. پس مکانی برای استراحت، به آرامش رسیدن بعد از کار و مشغله روزانه است. همچنین سالنی است که بتوان در آن قدم زد. بیشتر، بزرگترها تمایل دارند به این اتاق بیاید.

طراحی داخلی نشیمن رومانتیک و احساسی

از چرم و پوست حیوانات برای تزیین این اتاق استفاده کنید. برخلاف اتاق خواب، از رنگهای طلایی و براق استفاده کنید. اگر دنبال آرامش هستید و نه پرانرژی و فعال، از رنگهای شاد و بشاش استفاده کنید.

اگر در فصول سرد از ملافه و لحاف سنگین و گرم مثل مخمل استفاده کردید، در فصول گرم آن را با پارچه های سبک تر مثل پنبه جانشین کنید. اتاق نشیمن باید دور از رفت و آمد بچه ها و سر و صدای آنها باشد.

بار دیگر به روشنایی این اتاق توجه کنید. هم دارای روشنایی زیاد و هم کم باشد. نور زیاد برای کارهایی مثل مطالعه و روشنایی کم برای استراحت پایان روز مورد نیاز است. نیاز به گفتن مجدد این نکته نیست که گل و شمع و موزیک فراموش نشود!

 

اتاق نهارخوری

اتاق نهارخوری باید زیبا و خیره کننده باشد. همچنین اتاقی برای جلسه، بحث و گفتگو بزرگترها، مطالعه علم و ادب و هنر نیز می تواند باشد. این اتاق باید فضایی داشته باشد که مهمانی که برای اولین بار وارد آن می شود احساس آرامش کند آنگاه می توان به کمک موسیقی و بحث و تبادل نظر فضا را گرمتر کرد. اینجا جاییست که می توانید ظروف و تزیینات کلاسیک خود را به نمایش بگذارید تا اینکه از محصولات ارزان قیمت چینی (کشور چین) استفاده کنید.

اتاق نهارخوری با ترکیب خاکستری یا قرمز پررنگ و سیاه رنگ آمیزی شود تا مهیج و خیره کننده به نظر آید.در این اتاق تزئینات روی میز باید در مرکز توجه باشد ظروف نقره، کرم های براق، کریستال ها و… باید در مرکز توجه باشند تا در دیوار اتاق. روشنایی اتاق نیمه تاریک باشد. کف اتاق می تواند چوبی باشد یا با قالیچه ای نرم و بزرگ یا پوست حیوانات پوشانده شود.

میز نهارخوری نباید شکسته، رنگ پریده و خراب باشد یا به علت کهنگی صدای ناخوشایند جرق و جورق بدهد. موسیقی پرنشاط در کنار تزیینات اتاق نهارخوری اضافه گردد.

 

آشپزخانه

آشپزخانه از اتاقهای دیگر شلوغ تر و پرسرو صداتر است. عضوهای ثابت و پر و پا قرص آشپزخانه نوجوانان هستند که حتی شب هنگام نیز دست از خوراکی و یخچال بر نمی دارند! صحنه هایی که در تمام آَشپزخانه ها دیده می شود: شکستن ظروف، وجود سینک پر از ظروف کثیف، پاکتهای خالی که در زباله دان ریخته می شود. صحنه های جذاب و پاکیزگی در آشپزخانه هایی که کودک و جوان دارند کمتر دیده می شود! آشپزخانه نسبت به اتاقهای دیگر نیاز به نظافت و مرتب کردن بیشتری دارد. در ادامه به راهکارهایی برای دلپذیرتر کردن آشپزخانه اشاره می شود.

طراحی داخلی اشپزخانه

از بهم ریختگی آشپزخانه خودداری کنید. از طرح و نقوش چوبی در فضای آَشپزخانه استفاده کنید تا احساس سرزندگی بدهد. بایستی همچون اتاقهای دیگر گرم، مهمان پذیر و راحت باشد تا برای خوردن یک فنجان چای داغ دلپذیر باشد.

آشپزخانه باید برای کار و صحبت کردن راحت بوده روشنایی مناسب داشته باشد. کف آن چوبی یا سرامیکی باشد، حتی گلیم یا قالیچه قابل شستشو نیز می توانید پهن کنید. رنگ آشپزخانه و وسایل آن را می توانید به سلیقه خود انتخاب نمایید. یکی از محیطهای لذت بخش و خوشایند منزل، آشپزخانه است چون صدا و بوی پختن انواع غذاها یا به عبارت دیگر زندگی در آن جاری است پس باید به طراحی آن توجه ویژه ای شود. محیط آشپزخانه باید آنقدر دلپذیر باشد که هنگام آشپزی از بودن در این محیط لذت ببرید و نخواهید زودتر آنجا را ترک کنید. آشپزخانه باید به اندازه کافی پر نور باشد و در عین حال نور آنقدر ملایم باشد که برای یک صحبت دوستانه مناسب و آرامش بخش باشد.

ترجمه: سمیه مظفری

مطالب مرتبط:

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: - - -نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید