• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: 2015 / 02 / 20

گزارش اختصاصی یاد بگیر دات کام از موزه پورشه

موزه پورشه در اشتوتگارت یکی از جاذبه های توریستی این شهر محسوب می شود و بسیاری از گردشگرانی که به این شهر می آیند از این موزه تاریخی صنعتی بازدید می کنند. این موزه در شمال شرقی اشتوتگارت واقع است و برای رسیدن به موزه بهترین  وسیله مترو است پس از رسیدن به موزه ساختمان آنرا می بینید که از ایستگاه مترو قابل دیدن است از متفاوت بودن آن می توانید تشخیص دهید که همان ساختمان موزه است و اما موزه پورشه:

موزه پورشه

porsh

پس از تهیه بلیط و بالا رفتن از پله ها، قبل از همه چیزی شبیه به درشکه می بینید که خود نمایی می کند این اولین نمونه ساخته شده توسط پورشه است در سال 1898 میلادی فردیناند پورشه این موتور الکتریکی و گیربکس دیفرانسیلی را که خودش طراحی کرده بود روی این درشکه نصب کرد. موتور الکتریکی 3 تا 5 اسب بخار می توانست تولید کند و وزن باتری هایی که روی آن قرار داشت 550 کیلوگرم بود و در پشت خودرو نصب شده بود. حداکثر سرعت این خودرو 25 کیلومتر در ساعت بود که بعد از شارژ کامل باتری ها می شد شش ساعت با آن رانندگی کرد. این خودرو تا سال 1902 تولید شد و پس از آن از خط تولید خارج شد و دیگر هیچگاه به خط تولید بازنگشت.

porshe1

فردیناند پورشه به ساخت خودرو های آتش نشانی علاقه مند شد. آنها سریع و خاص بودند ویژگی هایی که او به آنها خیلی اهمیت می داد. پس از اینکه او به بخش اتریشی کمپانی دایملر پیوست و به عنوان رییس بخش مهندسی آن مشغول به کار شد تمام تلاش خود را برای کار بر روی خودروهای خدماتی این چنینی معطوف کرد. اولین مشتری او یک شرکت آتش نشانی بود که به او خودرویی با توان حمل آتش نشان ها که دارای تانک ذخیره آب، پمپ و شلنگی که به با موتور جمع و باز می شد سفارش داد خودرویی که در تصویر می بینید 36 سال با اطمینان کار کرده و به آتش نشان ها خدمت کرده است.

porshe2

 خودروی ساشا ساخت دایملر در سال 1922 که توانست موفقیت های قابل توجهی در کلاس خود بدست آورد کلید موفقیت این خودرو در چالاکی آن سر پیچ ها، سیستم انتقال قدرت با راندمان بالا و بدنه سبک وزن آن بود خودرویی با وزن 598 کیلوگرم. این اتومبیل توانست در 43 مسابقه قهرمان شود! اشتیاق فراوان فردیناند پورشه به مسابقه های اتومبیل رانی داشت و همچنین دانشی که با آزمایش خودرو هایش در این مسابقات بدست می آورد همه چیز را برای آنچه که بعد ها اساس کمپانی پورشه شد یعنی بهینه کردن قدرت به وزن در خودرو آماده می کرد.

porshe3

porshe4

در نهایت فردیناند پورشه در سال 1923 از کمپانی دایملر جدا شد و تصمیم گرفت خودرویی قدرتمند و لوکس آن گونه که خود می خواست بسازد.

 

شیک اسپرت و سریع – خودرویی که در تصویر می بینید برای مسابقات مسافت بلند روم – برلین ساخته شده بود این خودروی بی ادعا ولی پرتوان با نام تایپ 64 شناخته شده است که بخاطر طراحی ظاهری منحصر به فرد خود و بدنه خاصی که داشت با نام بدنه اش معروف شد. این طراحی بدنه از زمان خود بسیار جلوتر بود و همچنین آیرودینامیک فوق العاده آن قابل توجه است. این شکل ظاهری مقدمه ای برای خودرو های یعدی پورشه شد و هنوز هم در خودرو های پورشه نشانی از ان را می بینید. حداکثر سرعت آن به 130 کیلومتر در ساعت می رسید تایپ 64 خودرویی بود که فردیناند پورشه آنرا به عنوان خودروی شخصی خود انتخاب کرده بود. فردیناند پورشه علاقه خاصی به این خودرو داشت به گونه ای که پس از جنگ نام فامیل خود را برای اولین بار بر روی این خودرو نهاد.

porshe5

porshe6

خودروی معروف فلوکس واگن که حاصل تجربه طراحی فردیناند پورشه با هدف طراحی خودرویی آلمانی پس از بازگشتش به وطن بود. طراحی این خودرو در دفتر کار او در اشتوتگارت انجام گرفت. او و همکارانش خودرویی موتور عقب و هواخنک، همراه با تورشن بار یا میله های پیچشی با کنترل بازوهای طولی در سیستم تعلیق و شاسی منحصر به فرد و پوسته ای برای بدنه طراحی کردند که بعد ها به فلوکس واگن بیتل معروف شد. تولید این خودرو با موفقیتی بی نظیر روبرو شد و فروش آن تا سالها ادامه داشت و به 21.5 میلیون دستگاه رسید

porshe7

تایپ  356 – در این خودرو از از قسمت هایی از خودروی فلوکس واگن بیتل استفاده شده بود و به مرور پورشه نمونه های دیگری از این خودرو ساخت که قطعات آن با قطعات کمپانی پورشه جایگزین شد که با پسوند های A,B و C مشخص شدند و در سال   1956 میلادی مدل 356s  ساخته شد که موتور ساخت پورشه بر روی آن نصب شد.

خودروی فوق العاده زیبای پورشه تایپ 356 روداستر:

porshe8

porshe9

 

و مدل 356B کابریولت 1962 با موتور چهار سیلندر باکسر به حجم 1999 سی سی و 130 اسب بخار و حداکثر سرعت 200 کیلومتر بر ساعت

porshe10

و این هم خودروی افسانه ای پورشه 911 وارث مدل  356 بود که در سال 1963 میلادی در نمایشگاه فرانکفورت برای اولین بار به نمایش درآمد. و از آنجا که کمپانی پژو از اعداد سه رقمی برای نام گذاری مدل های مختلف خودرو های خود استفاده می کرد کمپانی پورشه به جای 901 این مدل را با عدد جادویی 911 به بازار معرفی کرد. پورشه 911 یک خودروی موتور عقب با موتور هواخنک که از موتور 6 سیلندر باکسر سود می برد. تیمی که طراحی بدنه را رهبری می کرد کسی نبود جز فری پورشه پسر بزرگ فردیناند الکساندر پورشه. این خودرو نه تنها در بازار فروش بسیار موفق بود بلکه موفقیت های زیادی هم در رالی ها کسب کرد. در حقیقت 911 بیش از هر مدل دیگری نام تجاری پورشه را به جهان معرفی کرد و به اعتبار آن افزود. امروزه هنوز هم پورشه خودرو های 911 خود را می سازد و روانه بازار می کند اما تنها شباهتی که بین آنها و اولین 911 وجود دارد قرار گرفتن موتور آنها در عقب خودرو، 6 سیلندر و کوپه بودنش است.

porshe11

و موتور رویایی باکسر تایپ 547 از سال 1953 تا 1964 میلادی تولید می شد، که با میل بادامک های عمودی خود معروف شده بود

porshe12

و نهایت سبک سازی در این مدل که یک نمونه آزمایشی بود انجام شد. پوشش بدنه پلاستیک، شاسی آلومینیومی، دیسک ترمز هایی از جنس برلیم و باک سوخت مدور از جمله کارهایی بود که برای سبک سازی آن انجام گرفت. پورشه 909 وزنی در حدود 384 کیلوگرم داشت!

porshe13

پورشه 908 LH این مدل 1969 دارای موتور 8 سیلندر باکسر سه لیتر حجم موتور و توان 350 اسب بخار توانست به سرعت 320 کیلومتر در ساعت دست یابد. این خودرو با بدنه آلمینیومی و موتور پر قدرت خود توانست در مسابقات لمان 1968 به مقام نایب قهرمانی دست یابد.

porshe14

 

پورشه اولین خودروی کابریولت (خودرویی با قابلیت باز شدن سقف و جمع شدن آن ) که با هدف ایمنی سرنشینان تولید شده بود در سال 1965 میلادی با نام 911 تارگا به نمایش گذاشته شد. در آن از میله های فولادی برای حفاظت جان سرنشینان استفاده شده بود. تارگا کلمه ای ایتالیایی است که به معنای پوشش و حفاظ است و همچنین یادآور خاطرات موفقیت آمیز تارگا فلوریو بود.

porshe15

در سال 1972 کمپانی پورشه از سهامی خاص به سهامی عام تغییر کرد، چون فری پورشه اعتقاد داشت کمپانی پورشه بسیار فراتر از آن است که فقط در اختیار یک خانواده قرار داشته باشد او این درس را از سیوشیرو هوندا آموخت چون هیچ یک از اعضای خانواده هوندا در سیاست های کمپانی هوندا دخالت نمی کردند. و این کار منجر به تحولی در کمپانی پورشه شد و افراد دیگری خارج از کمپانی با توانمندی های بیشتر به آنها پیوستند و نقش خانواده پورشه بیشتر به سمت نظارتی پیش رفت.

پورشه 917/30 اسپایدر مدل 1973 با موتور 12 سیلندر آرایش  V با زاویه 180 درجه توربو و حجم موتور 5374 سی سی توان باور نکردنی 1200 اسب بخار را تولید می کرد و توانست روکورد سرعت 385 کیلومتر در ساعت را برای خود ثبت کند! این خودرو  یکی از قویترین خودرو های مسابقه ای در تمام تاریخ است این موتور 12 سیلندر پیشرفته پورشه را سلطان پیست مسابقات کرده بود و دوبار مک لارن را  در مسایقات کن ام شکست داد. ولی آمریکایی ها قوانین مسابقات را تغییر دادند که در نتیجه 917 از گردونه مسابقات خارج شد.

porshe16

پورشه 911 کاررا RS 2.7 کوپه با موتور 2.7 لیتری 6 سیلندر و توان 210 اسب بخار با رویکرد آیرودینامیک بهتر ساخته شد و عنوان سریعترین خودروی آلمانی را به خود اختصاص داد.

porshe17

porshe18

کمپانی پورشه بخاطر تمرکز بر خودرو های سریع و مسابقه ای به وزن خودرو و قطعات متحرک اهمیت ویژه ای می دهد و در موزه پورشه می توانید برخی از این قطعات را ببینید از آن جمله می توان به شاتون میل لنگ تیتانیوم مربوط به سال 1968 که فقط 10 کیلوگرم وزن داشت و قطعات فیبر کربن اشاره کرد. در شکل زیر رینگ آلموینیومی تو خالی ساخت پورشه را می بینید که فقط 5 کیلوگرم وزن دارد.

porshe19

پورشه 911 کاررا آر اس 3 مدل 1974 شکل خاص آن و ورودی های هوای بزرگ آن و توان 330 اسب بخار موتورش آنرا به یکی از موفق ترین خودرو های مسابقه در گروه خود تبدیل کرده بود.

porshe20

porshe21

هارلی دیویدسون و پورشه از سال 1997 همکاری داشتند اما اوج این همکاری منجر به تولید موتور دو سیلندر وی شکل با راندمان و قدرت بالا بود که در عین حال مغایرتی هم با قوانین نداشته باشد. موتور سیکلتی که در تصویر مشاهده می کنید محصول 2002 است که دارای موتور دو سیلندر وی شکل  1131 سی سی حجم قادر است 117 اسب بخار توان تولید کند.

porshe22

porshe23

پورشه 911 کابریولت چهار چرخ متحرک توربولوک با موتور 6 سیلندر باکسر 3.3 لیتر حجم موتور و توان 290 اسب بخار در سال 1981 بازگشت قدرتمندانه 911 را جشن گرفت

porshe24

پورشه 968 افسانه ای خودرویی با موتور فوق العاده قدرتمند 4 سیلندر سه لیتری و 240 اسب بخار قدرت و حداکثر سرعت 247 کیلومتر در ساعت این موتور بیشترین گشتاور را در کلاس خود داشت و همراه با جعبه دنده تیپ ترونیک برای تعویض سریعتر دنده خودرویی شگفت انگیر برای رانندگی در جاده ها بود. پورشه 968 تا سال 1995 میلادی تولید شد و پس از آن خط تولیدش متوقف شد.

porshe25

porshe26

porshe27

پورشه 911 کاررا کوپه پلیس مدل 1996 دارای موتور شش سیلندر باکسر با حجم موتور 3.6 لیتر 285 اسب بخار تولید می کند و می تواند به سرعت 275 کیلومتر در ساعت دست پیدا کند. این خودرو یکی از محبوب ترین خودرو ها در آلمان بوده است.

porshe28

پورشه 911 جی تی وان مدل 1997 با موتور 6 سیلندر باکسر توربو 3163 سی سی حجم موتور و 544 اسب بخار قدرت و حداکثر سرعت 310 کیلومتر در ساعت. نمونه خیابانی جی تی وان که فقط 20 دستگاه از آن ساخته شد.

porshe29

پورشه کاررا جی تی 2003 با موتور 10 سیلندر 5.7 لیتر حجم موتور و 612 اسب بخار قدرت و حداکثر سرعت 330 کیلومتر در ساعت در کنار زیبایی فوق العاده و لذت رانندگی که همه رانندگان حرفه ای به آن صحه می گذارند یک خودروی افسانه ای را در اختیار شما قرار می دهد.

porshe30

پورشه کاررا جی تی

پورشه 911 جی تی 3 هیبرید مدل 2010 موتور 6 سیلندر خطی 4 لیتر حجم موتور و توان 480 اسب بخار و 290 کیلومتر در ساعت سرعت

porshe44

و بسیاری از جذابیت های دیگر که برای افراد علاقه مند به خودرو دل کندن از این موزه دشوار می نماید. اگر بخواهید به خوبی از موزه پورشه استفاده کنید باید در حدود 3 ساعت برای بازدید از آن وقت بگذارید که البته اگر وسیله نقلیه شما مترو باشد برای رفت و برگشت کمتر از یک ساعت زمان نیاز دارید.  همچنین روبروی موزه سمت دیگر خیابان ساختمان دیگری وجود دارد که نمایشگاه خودروهای روز پورشه است و بازدید از آن خالی از لطف نیست همچنین در این نمایشگاه و هم در موزه می توانید یادگاری هایی با نشان پورشه از لباس و کلاه گرفته تا اسباب بازی و ماکت خریداری کنید که البته قیمت بالایی هم دارند. امیدوارم از این گزارش لذت برده باشید.

علی یزدی مقدم

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید