• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2019 / 03 / 30

آموزش عکاسی هدشات (سر و شانه) با نور کم

وقتی موضوع عکس هدشات (سر و گردن) است، پای سبک های بسیار متنوعی از نورپردازی ها و سبک های مختلف به میان می آید به طوری که به نظر می رسد هیچ قانون سخت و سریعی در مورد چگونگی گرفتن عکس های خوب وجود ندارد. در این زمینه چند الگوی نورپردازی اساسی برای عکس های پرتره وجود دارد که می توان از آن ها برای عکاسی هد شات نیز استفاده کرد.

رایج ترین نورپردازی مورد استفاده برای عکس های هد شات اغلب یک ظاهر تمیز، کلاسیک و شرکتی و به طور کلی یک پس زمینه روشن و نورپردازی متعادل است. نوع عکس هد شات به این که برای چه منظوری گرفته می شود، یا این که آیا دستورالعمل های از پیش تعیین شده برای آن در نظر گرفته شده است نیز بستگی دارد.

آموزش عکاسی هدشات (سر و شانه) با نور کم

عکس های هد شات معمولی: دو مدل تنظیمات ساده

در این مطلب به شما نشان می دهیم که چطور عکس های سر و شانه متعددی بگیرید. ابتدا کار را از تنظیمات ساده تر و رایج نورپردازی آغاز کرده و سپس تنظیمات حرفه ای تر با نور کم را به شما معرفی خواهیم کرد.

عکس های هد شات معمولی

برای این عکس از یک پس زمینه با نورپردازی بژ روشن استفاده شده و برای این کار از یک استروب (فلاش استودیویی) متصل بر روی یک اکتاباکس مشبک به عنوان نور اصلی، که با زاویه ۴۵ درجه نسبت به سوژه قرار داده شده است، استفاده کرده ایم. نقطه مقابل نور اصلی، یک فلاش مجهز به اسنوت است، که بر روی یک پایه تنظیم شده است.

فلاش هرگونه سایه موجود روی پس زمینه که ممکن است توسط نور اصلی به وجود آمده باشد را کاهش داده و هم چنین روی مو ها و پس زمینه کمی نور می اندازد.

تنظیمات مورد نیاز برای یک دوربین معمولی، ایزوی ۱۰۰، دیافراگم بین f/2.8 – f/5.6 و سرعت شاتر ۱/۱۲۵ – ۱/۲۰۰ است (مطمئن شوید که دوربین روی سریع ترین حالت همگام سازی تنظیم نشده باشد). توجه داشته باشید که علی رغم تنظیم نور فلاش در نهایت تصویری با نور فراوان و چهره ای درخشان خواهید داشت (بدون سایه های مشخص و زیاد).

پس زمینه با نورپردازی بژ روشن

در عکس های هدشات معمولی، چهره روشن تر و به طور کامل نورپردازی شده با سایه های کمتر است. اگر یک عکس هدشات کم نور دراماتیک تر می خواهید، می توانید روی یک پس زمینه تیره تر از سایه ها و کنتراست های بیشتری روی چهره استفاده کنید. برای این کار می توانید جدا کننده نور(split) و یا سبک رامبراند را امتحان کنید، این دو حالت باعث ایجاد سایه های بیشتر در عکس می شوند. با بستن دیافراگم (دریچه لنز دوربین) تا f/10، کاری که من بر روی عکس های بالا کردم، و با استفاده از دقیقا همان تنظیمات نورپردازی معرفی شده، شما می توانید مقدار زیادی از نور اصلی را کم کنید، که در این صورت پس زمینه تاریک تر خواهد شد (نور کمتری به آن خواهد رسید)، و در نهایت سایه های بیشتری روی چهره به وجود خواهد آمد. در این مرحله شما عکسی کم نورتر، ملایم و کمی نور سایه خواهید داشت، با این حال، این هنوز هم کافی نیست.

مشخصات عکس های هدشات معمولی

هد شات های کم نور: با یک منبع نور

تنظیمات نورپردازی را با حذف نور موها و جایگزین کردن آن با یک رفلکتور نقره ای (روی صورت) تغییر دهید، و درجه دیافراگم را بهf/11 کاهش داده تا نور بیشتری از تصویر کم شود. اکنون فقط یک نور وجود دارد، و هر نوری که به رفلکتور برخورد می کند، به چهره سوژه بازتاب می شود.

به خاطر داشته باشید که نور اصلی مجهز به گرید باشد تا چندان زیاد نباشد. در این حالت پس زمینه تیره تر شده و برق چشم ها هنوز هم قابل مشاهده خواهند بود، و در عین حال دیگر نقطه خیلی روشنی روی صورت دیده نمی شود. در این صورت سایه های بیشتری در سمت تاریک صورت به وجود آمده، و هیچ نوری بر روی موها دیده نخواهد شد. درست مثل نمونه زیر، نتیجه تقریبا نقاشی مانند است:

آموزش عکاسی هد شات

در نتیجه الگوی تنظیم نور پردازی رامبراند به واسطه شکل گرفتن سایه های بیشتر ما شاهد تصویری با نور کمتر خواهیم بود.

هد شات های کم نور: نور طبیعی و سرعت نور

در ادامه سعی کردم با حذف استروب به عنوان نور اصلی، و جایگزین کردن آن با نور یک پنجره به تصویر هد شات خود حالتی مانند نقاشی بدهم. تنظیمات زیر برای نمایش نور پنجره در سمت چپ دوربین، و نور یک فلاش بازتاب شده به یک رفلکتور نقره ای، به عنوان نور ثانویه در سمت راست دوربین می باشد. به علاوه من پس زمینه کار را به سبز تیره تغییر دادم.

هد شات های کم نور: با یک منبع نور

در نتیجه من در تصویر هد شات موردنظر دو برق چشم مشاهده کردم که از نور پنجره و فلاش بود. در این حالت نور پردازی یک دست بوده ولی حالت تصویر نرم و نقاشی مانند است. در صورتی که در تصویر مورد نظر سایه های عمیق تری می خواهید، به جای رفلکتور نقره ای از یک رفلکتور سفید استفاده کنید و یا کلا آن را بردارید.

عکس موجود در اول مقاله به همین روش گرفته شده است. اکنون ما یاد گرفتیم که با تغییر تنظیمات نور پردازی دوربین می توانیم ظاهر عکس را به کلی تغییر دهیم. از آزمودن تنظیمات مختلف نترسید.

تنظیمات مختلف عکاسی هدشات

در ادامه چند نمونه عکس هدشات با نور کم را مشاهده می کنید که من آن ها را برای شما درج کرده تا از آن ها ایده بگیرید:

عکاس هدشات: اسکات باتنر

عکاس: اسکات باتنر

 

عکاس هدشات ال ابراهیم

عکاس: الابراهیم

 

عکاس هدشات: استفان پاف

عکاس: استفان پاف

 

عکاس هدشات: استفانو کورسو

عکاس: استفانو کورسو

 

آیا شما هم در زمینه عکاسی هدشات با نور کم صاحب نظرهستید؟ شما می توانید در ادامه نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ترجمه: آتنا هوایی

 

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: - -نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید