• ارسال کننده: زهرا صانعی
 • تاریخ انتشار: 2016 / 07 / 21

پیشگیری از موخوره

موخوره با نام علمی تریکوپتیلوزین (Trichptylosis) مشکل شایعی برای موی خانم ها می باشد. در این بیماری، قسمت انتهایی ساقه مو به دو قسمت یا بیشتر تقسیم می شود، سپس شکاف ایجاد شده به طرف ریشه پیشرفت می کند و باعث شکستن و خرد شدن ساقه مو می شود.

موخوره مو

موخوره در واقع به علت آسیب لایه پوشاننده بیرونی مو رخ می دهد که کوتیکول نام دارد. سلول های کوتیکول در موهای سالم با نظم مشخصی قرار گرفته اند ( که آن را به پولک های ماهی تشبیه می کنند) زیرا این سلول ها با مختصر هم پوشانی روی هم قرار گرفته اند.

هر عاملی که به سلول کوتیکول آسیب برساند باعث موخوره می شود از جمله شامپو های شیمیایی و غیر استاندارد، مواد اکسیدان، رنگ مو، مواد فر،گرمای شدید ناشی از سشوار یا اتوی مو، باد و تابش آفتاب. و همچنین هنگامی که موها بسیار بلند می شوند به علت تماس طولانی مدت با مواد شوینده آسیب می بیند، دچار موخوره می شود.

جهت پیشگیری از موخوره بایستی نکات زیر را رعایت کنید:

حداقل سالی یکبار موهای خود را حدود یک تا دو سانتیمتر کوتاه کنید.

سعی کنید تعداد دفعات شستشوی موها در هفته بین 2 تا 3 بار باشد و هنگام آبکشی، شامپو را کاملا از موهای خود خارج کنید.

هنگامی که موها خیس هستند و یا رطوبت دارند آنرا شانه نزنید زیرا موهای مرطوب آسیب پذیرترند.

اگر موهای خشکی دارید از کاندیشنر های مرطوب کننده استفاده کنید. آب های حاوی کلر و املاح نیز باعث خشکی مو می شوند.

از شامپوهای گیاهی استفاده کرده و هنگام شستشو بیشتر، پوست سر و ابتدای ساقه را شستشو داده و از چنگ زدن قسمت انتهایی ساقه مو پرهیز کنید.

گرما به هر صورت برای موها زیان آور است، هنگام آبکشی از آب ولرم استفاده نمایید.

در صورت استفاده از سشوار و اتوی مو ، دستگاه حرارتی را روی درجه ملایم قرار دهید.

استفاده از مواد فر دائم، اکسیدان و رنگ را به حداقل برسانید. از رنگ های نزدیک به پایه موی خود استفاده کنید تا دفعات رنگ کردن به حداقل برسد.

هنگامی که موها رنگ می شود ناگزیر آسیب می بینند و برای نگهداری بهتر، بایستی از ماسک و حالت دهنده های مو استفاده نمایید. این گروه از فرآورده های مو دو نوع اند: ماسک ها و بالم ها (نوعی پماد یا کرم است که برای بیماری های پوست و مو استفاده می شود) داخل حمام پس از شامپو و آبکشی به ساقه مو زده شده و پس از زمان انتظار قید شده، با آب ولرم یا سرد آبکشی می شوند. گروه دوم سرم ها، ماسک ها و اسپری های ویژه مو هستند که پس از خروج  از حمام در حالیکه موها هنوز مرطوب هستند به موهای نم دار زده شده و با شانه دندانه درشت شانه می شوند. این دسته از محصولات مو نیاز به آبکشی ندارد و روی موها باقی می ماند.

آب شور دریا، باد و آفتاب به موها آسیب می زند بنابراین ساعات استفاده از آن را محدود نمایید.

اگر به موخوره مو مبتلا شده اید نکات زیر را رعایت نمایید:

نزدیکترین موخوره به ریشه مو را پیدا کرده و حداقل سه سانتیمتر بالاتر از آن، موها را کوتاه نمایید.

پس از حمام بایستی قسمت پایانی موها را با سرم، اسپری یا ماسک مو محافظت کنید.

زهرا صانعی

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: - 1. کاش مطالب بیشتری قرار بدید.

 2. اگه موخوره پیشرفت کرده باشه باید چیکار کرد ؟؟

 3. با سلام
  از این به بعد سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح فرمایید
  سوال و پاسخ خود را در آدرس زیر می بینید
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=620&qa_1=%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%B1%D9%81%D8%AA-%D9%85%D9%88%D8%AE%D9%88%D8%B1%D9%87

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید