تبليغات در ياد بگير دات كام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

بالچه های قابل تنظیم پشتی در اتومبیل های فرمول یک

 

بالچه های اتومبیل های فرمول 1 جه کاری انجام می دهند

 

اخیرا در قوانین مربوط به بالچه های اتومبیل های فرمول اصلاحاتی ایجاد شده است. با قانون جدید این اتومبیل ها می توانند بالچه های عقب قابل تنظیم داشته باشند. اما با این تغییر چه تفاوتی در مسابقات ایجاد خواهد شد آیا مسابقات زیباتر خواهد شد؟

شاید بتوان گفت در بین همه اصلاحاتی که در قوانین فرمول یک ایجاد شده است این یکی یعنی تغییر زاویه بالچه های پشتی یکی از هیجان انگیز ترین تغییراتی است که تماشاگران را به وجد خواهد آورد. بالچه های عقب قابل تنظیم سبب بهبود عملکرد اتومبیل ها خواهد شد. این فکر جالبی است که در بحث فن آوری مسابقات بسیار مورد توجه قرار خواهد گرفت و برای تیم ها چالش برانگیز خواهد بود.

یک روش جدید

همراه با ورود بالچه های عقب قابل تنظیم بالچه های جلویی قابل تنظیم حذف شده اند. بالچه های قابل تنظیم جلویی از عهده وظیفه خود بر نیامدند و اکنون این وظیفه به بالچه های عقبی سپرده شده است. بالچه های جلویی قابل تنظیم برای کمک به راننده در سبقت ها به خدمت گرفته شد اما در عمل برتری خاصی ایجاد نکرد. و فقط به عنوان وسیله برای حفظ تعادل و تقسیم نیروی مناسب بر روی تایر ها استفاده شد و به این ترتیب از تایر های کوچک تری استفاده شد و مصرف سوخت هم کاهش یافت. به همین دلیل بود که همه تیم ها به حذف بالچه های قابل تنظیم جلویی و آزمایش بالچه های قابل تنظیم عقبی رای دادند. ابتکاری که به بهبود عملکرد اتومبیل های فرمول یک در سبقت ها کمک می کند و فرصت های بیشتری به راننده می دهد.

 

در شکل بالا رنوی R31 را مشاهده می کنید که بالچه های عقبی آن در موقعیت عادی خود هستند حال آنرا با عکس زیر مقایسه نمایید مشاهده می کنید که شکاف بزرگتری وجود دارد.

بالچه های اتومبیل های فرمول 1 جه کاری انجام می دهند

 

اساس کار

بالچه های قابل تنظیم جلویی کمکی به سبقت گرفتن نمی کند حال چرا بالچه های عقبی باید تاثیر بهتری داشته باشند. همه اینها باز می گردد به تاثیر متفاوتی که این بالچه ها بر نیروی درگ می گذارند که ناشی از جریان سیال یا همان هوا از میان بالچه هاست. اگر زاویه بالچه های جلویی را تغییر دهید در تعادل وزنی اتومبیل تغییراتی اعمال کرده اید اما نیروی درگ کلی تقریبا ثابت باقی می ماند و در نتیجه تاثیر آن چنانی بر سرعت اتومبیل در مسیر مستقیم نمی گذارد. اما تغییر زاویه بالچه های عقبی در نیروی درگ تاثیر گذار هستند و در نتیجه بر سرعت اتومبیل هم تاثیر گذار هستند. اگر زاویه بالچه عقبی کاهش یابد از نیروی درگ کاسته می شود و مقاومت هوا کمتر می شود و اتومبیل می تواند سریعتر حرکت کند.

ترجمه: علی یزدی مقدم

 اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است

مطالب مرتبط: