تبليغات در ياد بگير دات كام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 

روبات پرنده

 

شرکت فستو در نمایشگاه روبونیکی که خود برپا کرده بود مرغ دریایی روبوتیک خود را معرفی کرد که فقط 450 گرم وزن داشت و با با لهایی به طول 1.96 متر خود نمایی می کرد. این پرنده فوق سبک وزن را Smart Bird یا پرنده هوشمند نامیده اند که می تواند خود پرواز کند و دوباره بدون کمک روی زمین بشيند .

شرکت فستو مدعی است که با ساخت این پرنده توانسته است راز پرواز پرندگان را کشف کند. بال این روبات پرنده فقط بالا و پایین نمی رود بلکه توسط  مکانیزمی از اهرم ها زاویه خمش نوک بال نسبت به تنه افزایش یافته است. و همچنین این بال ها حول محور طولی هم می توانند تغییر زاویه بدهند همانطور که یک پرنده واقعی می تواند لبه های جلویی بال را به سمت بالا خم کند تا حرکت خود را کنترل کند.

روبات پرنده

کنترل جهت حرکت و گردش بوسیله حرکت متقابل سر و بدنه نسبت به هم انجام می گیرد که این حرکت بوسیله دو موتور های الکتریکی  انجام می شود و كنترل آنها با سيستم كابلي انجام پذير است. این قابلیت به پرنده اجازه می دهد به صورت آیرودینامیکی به سمت مورد نظر متمایل شود و در عین حال وزن خود را جابجا کند که مسئولیت چابکی و مانوردهی پرنده هم به عهده آن است.

دم این روبات پرنده هوشمند هم مانند دم یک پرنده معمولی فقط نمایشی نیست بلکه کاربردی تعیین کننده دارد این دم به پرنده در حرکت های به سمت بالا کمک می کند و در هنگام چرخش به طرفین هم مانند یک سکان عمل می کند تا به حرکت به پهلو به پرنده کمک کند. این دم می تواند به چپ و راست بچرخد و حول محور خود هم کمی می چرخد و مانند یک سیستم پایدار ساز معمول که در هواپیما های امروزی مورد استفاده قرار می گیرند به حفظ تعادل پرنده کمک می کند.

فستو روبات پرنده

در داخل بدن روبات پرنده هوشمند باطری، موتور و سیستم انتقال نیرو، اهرم های انتقال گشتاور و سیستم های کنترل و تنظیم رادیویی وجود دارند. موقعیت بالها و بدن پرنده می تواند بوسیله پروتکل رادیویی دو طرفه "زیگ بی" در حین پرواز  روی حالت بهینه تنظیم گردد.

شرکت فستو مدعی است پیشرفت هایی که از ساخت این روبات پرنده حاصل شده است می تواند به پیشرفت هایی در بسیاری زمینه های دیگر کمک کند. یکی از مسئولین شرکت می گوید: "استفاده از کمترین مواد اولیه آنهم از سبکترین مواد باعث بالا رفتن راندمان انرژی آن شده است. در حالیکه سیستم یکپارچه سازی نیرو محرکه ها که در این پرنده هوشمند استفاده شده است می تواند در فناوری هیبرید مورد استفاده قرار گیرد. همچنین بررسی ویژگی های جریان هوا و پیشرفت هایی که ار این نظر بدست آمده است می تواند به پیشرفت به بهبود طراحی های آینده کمک کند. و دیگر این که این مرغ دریایی چیپس های شما را در کنار ساحل نمی دزدد!"

ترجمه: علي يزدي مقدم

 اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است

مطالب مرتبط: