سیستم کنترل پایداری خودرو یا ESC چیست؟

وقتی که اولین بار در اواسط 1985 میلادی سیستم ABS معرفی شد چیزی جز یک سیستم ضد قفل چرخ در سیستم ترمز نبود. پس از مدتی سیستم ترکشن کنترل یا ضد بکسباد به آن اضافه گشت که مانع از هرزگردی چرخ ها در هنگام شتاب گیری می شد. کمی بعد سیستم پیشرفته تر ABS آنرا به سطح بالاتری آورد و آن چیزی نبود جز سیستم کنترل پایداری الکترونیکی یا ESC که مخفف Electronic Stability Control است. کنترل پایداری الکترونیکی خودرو به سیستم ABS اجازه می دهد تا ترمز هر چرخ را به صورت مستقل تحت کنترل خود بگیرد تا هندلینگ خود در وضعیت پایداری قرار گیرد ( مانع از چرخش خودرو شود.) و البته فرمان پذیری خودرو را بهبود ببخشد.

سیستم کنترل الکترونیکی پایداری خودرو esp


کنترل پایداری الکترونیکی خودرو مانند یک متخصص تمام وقت در هر لحظه مراقب رفتار خودرو در برابر واکنش های راننده است تا در صورت بروز مشکل و از کنترل خارج شدن آن وارد عمل شود. این سیستم خودکار هر اطلاعاتی که لازم دارد به کمک سنسور های خودرو اندازه گیری می کند. کنترل پایداری الکترونیکی خودرو حتی قدرت موتور را با کم کردن گاز و ریتارد سیستم برق رسانی به شمع ها انجام می دهد. و البته به صورت همزمان ترمز می گیرد تا نیرو هایی را که سبب از دست رفتن پایداری خودرو در جاده یا هرزگردی چرخ ها شده اند میرا کند. ارزش این کار به این است که همه این کار ها در مدت زمان کوتاهی بدون اینکه راننده کاری انجام دهد یا حتی فرصتی برای انجام آن داشته باشد انجام می گیرد!

سیستم کنترل پایداری الکترونیکی خودرو چگونه کار می کند

برای اینکه سیستم ABS در همه شرایط بتواند پایداری خودرو را کنترل کند در وهله اول نیاز به چند اندازه گیری و ورودی داریم. این ورودی ها شامل سنسور زاویه فرمان، سنسور انحراف از مسیر (سنسور yaw) تا تغییرات اینرسی خودرو را که ممکن است منجر به چرخش خودرو شود اندازه گیری کند، سنسور بیش فرمانی و نافرمانی و یک سنسور سرعت که تغییرات سرعت در سمت کاهشی را اندازه گیری کند.

وقتی که راننده فرمان را می چرخاند سنسور زوایه فرمان به ABS می گوید که راننده قصد دارد به کدام سو برود و البته سرعت چرخش فرمان را هم اطلاع می دهد(سریع یا آرام). در همین حال سیستم ABS سرعت گردش چرخ ها را هم زیر نظر دارد تا اختلاف سرعت بین هر کدام از چرخ ها را بررسی کند. گردش به یک سمت سبب می شود که چرخ های داخلی با سرعت کمتری از چرخ های بیرونی دوران کنند.

اگر راننده فرمان را بیش از حد به یک سمت بچرخاند که منجر به بازی کردن عقب خودرو شود ( که احتمالا منجر به چرخیدن خودرو به دور خود خواهد شد)، اختلاف سرعت بین چرخ های جلو سمت چپ و راست زیاد خواهد شد. و اگر سرعت خودرو آنقدر زیاد باشد که خودرو نتواند با همان زوایه پیچ بپیچد و در مسیر مستقیم تری حرکت کند ( کنترل فرمان از دست راننده خارج شود ) اختلاف سرعت بین چرخ های جلو سمت چپ و راست کم خواهد شد.

اگر نرم افزار کنترل پایداری که در بخش الکترونیکی سیستم ABS کار گذاشته شده است اختلاف دور غیر طبیعی بین چرخ های چپ و راست خودرو را تشخیص دهد، بی درنگ قدرت موتور را کاهش می دهد و نیروی ترمز را روی چرخ مقابل آن اعمال می کند تا اختلاف سرعت گردش هر دو چرخ به مقدار نرمال برسد و خودرو به وضعیت پایدار خود باز گردد.

اولین کاربرد سیستم پایداری خودرو

اولین بار در سال 1995 میلادی خودروی BMW 750iL و  850Ci با موتور 5.4 لیتری 12 سیلندر Vشکل به این سیستم تجهیز شد. این سیستم توسط کمپانی بوش به نام DSC ساخته شد DSC هر 20 میلی ثانیه یکبار از سرعت گردش تک تک چرخ ها نمونه برداری می کرد و فرقی نمی کرد که راننده ترمز کرده است یا خیر این سیستم فعال بود.

اگر شتاب عرضی خودرو بیش از 0.6g باشد و راننده ترمز کند ( نه آنقدر محکم که سیستم ضد قفل ABS وارد مدار شود)، سیستم DSC ترمز را تحت کنترل خود می گیرد و روی چرخ های بیرونی فشار بیشتری از چرخ های داخلی وارد می کند این کار نیرویی در خلاف جهت نیروی اینرسی خودرو وارد می کند تا مانع از ناپایداری آن شود. ولی اگر راننده متوجه شود و آنقدر محکم روی ترمز فشار وارد کند تا سیستم ضد قفل به کار افتد آنگاه DSC همانند یک سیستم ABS ساده عمل می کند.

مرسدس بنز هم به کمک کمپانی بوش در سال 1996 میلادی روی خودروی 12 سیلندر S600 خود یک سیستم کنترل الکترونیکی پیشرفته نصب کرد که VDC نام گرفت مرسدس هم از کمپانی بوش کمک گرفت. اما برخلاف بی ام و کمپانی مرسدس بنز فشار ترمز را روی چرخ های جلو و عقب به صورت مستقل کنترل می کرد تا خودرو را پایدارتر نگه دارد.

در خودرو های مختلفی از کادیلاک تا لکسوس سیستم های کنترل پایداری مختلفی نصب شده اند که هر کدام مزایا و معایب خود را داشتند اما امروزه در همه خودروهای سبک این سیستم ها روی ABS  جمع شده اند. عملکرد کنترل پایداری الکترونیکی در خودروهای SUV  قابل لمس تر است در این خودرو ها به دلیل ارتفاع بیشتر خودرو تمایل بیشتری به ناپایداری وجود دارد. از سال 2012 این سیستم در بیشتر خودروهای به عنوان یک تجهیز استاندارد وجود دارد. این سیستم در خودرو های مختلف با عناوین مختلفی نام گذاری شده اند که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

Acura: Vehicle Stability Assist (VSA)
Alfa Romeo: Vehicle Dynamic Control (VDC)
Audi: ESP – Electronic Stabilization Program
Buick: StabiliTrak
BMW: Dynamic Stability Control (DSC), including Dynamic Traction Control
Cadillac: All-Speed Traction Control & StabiliTrak
Chevrolet: StabiliTrak (except Corvette – Active Handling)
Chrysler: Electronic Stability Program (ESP)
Dodge: Electronic Stability Program (ESP)
DaimlerChrysler: Electronic Stability Program (ESP)
Fiat: Electronic Stability Program (ESP) and Vehicle Dynamic Control (VDC)
Ferrari: Controllo Stabilita (CST)
Ford: AdvanceTrac and Interactive Vehicle Dynamics (IVD)
GM: StabiliTrak
Hyundai: Electronic Stability Program
Honda: Electronic Stability Control (ESC) and Vehicle Stability Assist (VSA) and Electronic Stability Program (ESP)
Holden: Electronic Stability Program (ESP)

پیروز باشید

علی یزدی مقدم

 

سیستم کنترل پایداری خودرو یا ESC چیست؟
به این مطلب رای دهید 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها: ،
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

آموزش زبان آلمانی
آموزش زبان فرانسوی
اجاره کلاس
گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
مبل تالاری
دستگاه جوجه کشی ارزان
کولر گازی بانه
شیشه سکوریتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید