• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: 2015 / 07 / 03

گزارش اختصاصي ياد بگير دات كام از موزه مرسدس بنز

چندي پيش گزارشي از موزه پورشه در شهر اشتوتگارت براي خوانندگان ياد بگير دات كام ارائه كرديم كه مورد توجه خوانندگان عزيز قرار گرفت. اما در اين شهر جنوبي آلمان موزه كمپاني خودرو سازي مرسدس كه همه نام آنرا با احترام به ياد مي آورند  نيز وجود دارد موزه مرسدس بنز حتي براي آنها كه به خودرو علاقه چنداني ندارند ديدني است به طوريكه براي كلكسيونر هاي مختلف از خودكار تا ظروف قديمي و قطعات تزييني بدنه خودروهاي كلاسيك مي توانيد نمونه هاي متنوعي را مشاهده كنيد حتي سرگرمي هاي آموزشي مرتبط با اصول كار خودرو در اين موزه يافت مي شود همچنين كسانيكه به بازي هاي كامپيوتري شبيه سازي شده علاقه مند هستند مي توانند در داخل دستگاه شبيه ساز مرسدس بنز بنشينند و رانندگي در شرايط شبيه سازي را تجربه كنند.

moozebenz1

 همانطور كه گفته شد شركت و كارخانه مرسدس بنز در حومه شهر اشتوتگارت قرار دارد ولي به راحتي مي توانيد با تراموا به مقصد خود برسيد. وقتي وارد محوطه كمپاني مرسدس بنز مي شويد پس از يك پياده روي نه چندان كوتاه در داخل محوطه به ساختمان موزه مي رسيد ساختماني عظيم و زيبا كه سبك معماري منحصر به فرد آن در اولين نگاه توجه بازديدكنندگان را جلب مي كند يكي از صحنه هاي جالبي كه بنده در بازديد از موزه برخورد كردم ديدن عروس و داماد هايي بود كه براي گرفتن عكس هاي خود موزه مرسدس بنز را انتخاب كرده بودند. و اوج احترام آلماني ها را به صنعت خود در اين رفتار آنها مي توان مشاهده كرد.

 موزه مرسدس بنز

  بعد از وارد شدن به ساختمان موزه بايد بليط تهيه كنيد آنگاه دستگاهي كه به زبان هاي مختلف توضيحات لازم را در اختيار شما قرار مي دهد به شما تحويل مي دهند كه متاسفانه براي زبان فارسي در دسترس نبود ولي اگر كمي به انگليسي مسلط باشيد مي توانيد از انگليسي روان و شمرده آن لذت ببريد و تا حدود زيادي مشكل شما برطرف مي شود. پس از تحويل دستگاه از آسانسور بالا مي رويد بهتر است بازديد خود را از طبقه بالا شروع كنيد تا تولد اين صنعت و روند پيشرفت آنرا در كمپاني مرسدس بنز مشاهده نماييد. در بین طبقات هم راهرویی مارپیچ وجود دارد که به کمک یک سری تابلوهای دیجیتال که به دیوار این راهروها قرار دارند روند تغییرات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و تاثیر آنرا بر صنعت خودرو و همچنین بر کمپانی مرسدس بنز مشاهده می کنید، و جالب است که کمپانی پیشرو و عظیمی مانند مرسدس بنز هم از این تغییرات به شدت تاثیر می گرفته است.

در طبقه بالا اولين خودرو ها و موتور هاي ساخت اين كمپاني را مشاهده مي كنيد.

خودروهای کلاسیک موزه بنز

moozebenz11

وقتي وارد طبقه بالا مي شود اولين چيزي كه وسط سالن خودنمايي مي كند اين موتور ابتدايي است كه با همان اساس كار موتور هاي درون سوز امروزي كار مي كند.

اولین موتور بنزینی

در تصوير زير اولين موتور سيكلت ساخته دست بشر را مي بينيد كه به ساعت پدر بزرگ معروف شده است! اين موتور سيكلت طراحي گاتليب دايملر و ويلهلم ميباخ است و به عنوان يكي از اولين تجارب آنها شناخته می شود.

اولین موتور سیکلت ساخته دست بشر

 در تصوير زير خودروي بسيار زيباي بنز ويكتوريا را مي بينيد كه شباهت زيادي به درشكه دارد و انتقال نيرو در آن از طريق زنجير انجام مي گيرد. ويكتوريا اولين اتومبيل چهار چرخ كارل بنز بود سيستم كينگ پين فرمان اين خودرو ايمني بيشتري را در پيچ ها براي راننده فراهم مي كرد.

خودروی کالسکه ای بنز ویکتوریا

خودروي زيبايي كه در زير مشاهده مي كنيد اولين بار در سال 1909 ساخته شده است و با نام لنداولنت شناخته مي شود كه به معناي كالسكه كوچك است و به خاطر سقف جمع شو شبيه به كالسكه اش به اين نام شهرت يافته است. موتور اين خودرو 20 تا 35 اسب بخار خروجي داشته كه در زمان خود راندمان بالايي براي يك موتور 5 ليتري بوده است و به دليل قوانين مالياتي و عوارضي كه از خودرو هاي با حجم موتور بالا اخذ مي شد اين خودرو ساخته شد تا با حجم موتور كمتر قدرت مناسبي در اختيار راننده قرار دهد. حداكثر سرعت آن به 75 كيلومتر در ساعت مي رسيد. طراحي زيباي بدنه اين خودرو هر بيننده اي را ميخكوب مي كرد.

 خودروی زیبای کلاسیک مرسدس بنز

و همچنين داشبورد ابتدايي و پدال هايي كه آن زمان مورد استفاده قرار مي گرفتند واقعا ديدني بودند.

 کلاسیک

داشبورد خودروهای قدیمی

مرسدس بنز کلاسیک در موزه

moozebenz6

آيا مي توانيد تصور كنيد كه پشت فرمان يك خودروي كلاسيك سوپر اسپرت دو نفره مرسدس بنز نشسته ايد و با سرعت 190 كيلومتر در ساعت در حال رانندگي هستيد آنهم اتومبيلي كه مدل 1928 ميلادي است؟! شايد نتوانيد هم اكنون چينين خودرويي را در اختيار داشته باشيد ولي چنين خودرويي وجود دارد و آن چيزي نيست جز مدل SSK كه عكس آنرا در تصوير زير مشاهده مي كنيد. بايد بگويم در وهله اول زيبايي منحصر به فرد آن بود كه مرا مجذوب كرد ولي وقتي به مطالعه مشخصات و توضيحات آن پرداختم احترام بيشتري براي اين مدل و همچنين كمپاني مرسدس بنز قايل شدم. موتور اين مدل شش سيلندر است كه 170 اسب بخار قدرت دارد و همراه با سوپرشارژر 225 اسب بخار قدرت خروجي در اختيار راننده قرار مي دهد. از اين خودرو فقط 35 مدل ساخته شده است و به نظر بنده مي توان آن را از برترين خودروهاي تاريخ برشمرد! در اين خودرو تا حد امكان سعي شده است مركز ثقل پايين نگه داشته شود تا براي جاده هاي باريك كوهستاني آن زمان پايداري مناسبي فراهم كند كه موفق هم بوده است. اين مدل يكي از خودرو هايي است كه نام مرسدس بنز را در تمام دنيا مطرح كرد با اينكه فقط 35 مدل از آن ساخته شده بود.

moozebenz4

سوپر اسپرت کلاسیک مرسدس بنز

moozebenz38

مدل 500K اختصاصي روداستر كه براي ثروتمندان ساخته شده است در ساخت اين مدل سعي شده بود زيبايي و لوكس بودن در الويت قرار گيرد. اين مدل اسپرت لوكس در دهه 1930 تا 1940 ميلادي برند برتر مرسدس بنز بود. شايد جالب باشد اگر بدانيد قيمت اين مدل در آن زمان معادل 98 هزار يورو كنوني است كه قيمت بسيار بالايي است و احتمالاً از گرانترين خودروهاي زمان خود بوده است. قدرت موتور 8 سيلندر آن با سوپر شارژر به 160 اسب بخار مي رسد كه مي تواند آنرا به سرعت 160 كيلومتر در ساعت برساند. اين خودرو با 8 مدل بدنه مختلف به بازار عرضه شده است.

لوکس کلاسیک مرسدس بنز

مدل 540K كابريولت كه وارث مدل 500K است و آن زمان مردم اين دو خودرو را با يكديگر اشتباه مي گرفتند اين خودرو مدل 1937 است كه موتور 8 سيلندر آن با سوپرشارژ 180 اسب بخار خروجي داشت و مي توانست به سرعت 170 كيلومتر در ساعت دست يابد.

 خودروی لوکس جنگ جهانی مرسدس بنز

كاميون مخصوص حمل خودرو كه در دهه 1950 ميلادي وظيفه حمل خودروهاي اسپرت برای مسابقات را بر عهده داشته است.

moozebenz23

کامیون کلاسیک حمل خودروی بنز

مرسدس بنز 300SL كوپه مدل 1955 اولين بار در سال 1954 معرفي شد و بر اساس مدل موفق 1952 ساخته شده بود. شاسي اين خودرو بسيار سبك وزن است ولي براي استحكام بيشتر مجبور بودند ركاب ها را بالاتر قرار دهند كه در اين صورت امكان استفاده از در هاي قديمي وجود نداشت به همين دليل درهاي آن به شكل غير متعارف رو به بالا باز مي شوند و به همين دليل به گالوينگ (بالاهاي نوعي پرنده دريايي) معروف شده است. موتور 6 سيلندر آن 215 اسب بخار نيرو توليد مي كند كه مي تواند اين خودروي زيبا را به سرعت250 كيلومتر در ساعت برساند.

ماشین بالدار کلاسیک مرسدس بنز

بنز با درهای بازشونده به بالا

بنز کلاسیک اسپرت دهه 60 میلادی

مرسدس بنز  300SLR كوپه اوهلنهات مدل 1955 ، اين خودرو كه براي مسابقات فصل 1956 آماده شده بود به دليل اينكه كمپاني مرسدس بنز فعاليت هاي خود را در اين زمينه متوقف كرده بود هيچگاه به مسابقات راه پيدا نكرد اما به براي انجام آزمايشات مرسدس بنز مورد استفاده قرار گرفت موتور 8 سيلندر آن 302 اسب بخار خروجي دارد كه در دور 7500 دور بر دقيقه بدست مي آيد و مي تواند خودرو را به سرعت 290 كيلومتر در ساعت برساند.

 اسپرت مرسدس بنز

يكي از قسمتهايي از موزه بنز كه ديدن آن خالي از لطف نيست بخش خودروهاي عمومي و مسافري مرسدس بنز است و با توجه به قدمت بالاي اين كمپاني مي توانيد مدل هايي بسيار قديمي تا مدل هاي امروزي را در اين بخش مشاهده كنيد.

اتوبوس دو طبقه کلاسیک مرسدس بنز

بخش خودرو هاي امدادي هم از ديگر بخش جالب است كه مي توانيد در آن قديمي ترين خودرهاي آتش نشاني تا امداد رساني را مشاهده كنيد.

در شكل زير كاميون آتش نشاني بنز مدل 1910 را مشاهده مي كنيد كه داراي موتور ديزل است و انتقال نيرو از طريق زنجير انجام مي گيرد و لاستيك هاي آن از جنس پلاستيك توپر است. حداكثر سرعت آن در حدود 40 كيلومتر در ساعت است.

ماشین آتش نشانی قدیمی بنز

يكي از سالن هاي موزه به خودرو هاي افراد معروف از گذشته تا كنون تعلق داشت كه از هنرمندان گرفته تا شخصيت هاي مذهبي و سياستمداران را شامل مي شد.

در تصوير زير سمت راست خودروي پاپ را مشاهده مي كنيد و سمت چپ آن خودروي مرسدس بنز 500SL مدل  1991 پرنسس دايانا همسر پرنس ولز است او اولين شخص از خانواده سلطنتي است كه يك خودروي شخصي خارجي را خريداري كرده است ولي بخاطر نكوهش منتقدان اين خودرو را در سال 1992 بازگرداند.

 خودرو های افراد معروف پرنسس دایانا و پاپ

خوودروي امپراتور ژاپن هيروهيتو وون 1926 كه براي استحكام بيشتر در آن تغييراتي ايجاد شده است.

خودروی امپراتور ژاپن

بخش خودرو هاي مسابقه بسيار هيجان انگيز بود در اين بخش قهرمانان مرسدس بنز را می توانيد روي يك پيست زيبا مشاهده كنيد از قهرمان مسابقات ايندي كار 1994 با قدرت 1026 اسب بخار و سرعت 412 كيلومتر در ساعت گرفته تا خودروي افسانه اي فرمول يك مك لارن-مرسدس مدل 1998 و بسياري خودرو هاي مسابقه در كلاس ها و ردهاي مختلف در مقابل شما قرار داشتند.

خودروی های برنده مرسدس بنز

مسابقه ای بنز

moozebenz21

فرمول یک مرسدس بنز

مسابقه ای برنده

مرسدس بنز مسابقه اتومبیل رانی

يكي از سالن ها مربوط به خودرو هاي پاك، با آلودگي كمتر و دوستار محيط زيست بود كه از گذشته دور تا كنون به فعاليت هاي مرسدس بنز در اين زمينه پرداخته بود.

مرسدس بنز B-Class F-Cell مدل 2010 اولين خودروي الكتريكي عرضه شده به بازار كه از پيل هاي سوختي نیرو مي گيرد. اين خودرو آلودگي ندارد و خروجي اگزوز آن فقط بخار آب است.

خودروی پاک مرسدس بنز

اين خودرو اولين بار در نمايشگاه خودروي فرانكفورت در سال 2009 ميلادي رونمايي شد و نشان دهند حركت مسير مرسدس بنز در آينده بود به كمك فناوري هيبريد اين خودرو مي تواند با 3.2 ليتر بنزين 100 كيلومتر مسافت را طي كند. در اين خودرو با ترمز زدن باتري هاي شما شارژ مي شوند و اتلاف انرژي و آلايندگي به حداقل مقدار ممكن مي رسد.

 moozebenz30

و بخش خودرو هاي مفهومي كه هميشه براي علاقه مندان خودرو جذاب است.

خودروی مفهموی مرسدس بنز در موزه

آینده در موزه مرسدس بنز

خودروی زیبای مرسدس بنز

کلاسیک مفهموی و زیبای مرسدس بنز

و در زير زمين ساختمان موزه بخش طرح ها و ايده هاي برتر بود كه بخشي از آنها به نمايش گذاشته بود.

 ایده های برتر مرسدس بنز

طراحی خودرو مرسدس بنز

و در پايان عكس هاي قسمت كوچكي از كلكسيون يادگاري هاي مرسدس بنز را براي شما به نمايش مي گذارم.

کلکسیون فرمان مرسدس بنز

کلکسیون بوق مرسدس بنز

کلکسیون ظروف مرسدس بنز

کلکسیون قاشق مرسدس بنز

moozebenz33

مجموعه خودکار مرسدس بنز

با آرزوي پيروزي

علي يزدي مقدم

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: - -نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید