• ارسال کننده: زهرا صانعی
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ / ۱۱ / ۲۰

چرا برخی افراد خودکشی می کنند؟

واژه خودکشی به عملی اشاره دارد که موجب مرگِ عمدی یک انسان می شود. هر سال یک میلیون نفر، جان خود را با خودکشی از دست می دهند. عوامل جسمی و روانی بسیاری در این امر دخیل اند که فردی تصمیم بگیرد خود را بکُشد. تقریبا همه مردم برای لحظاتی و یا برخی در مقاطعی از عمر خود در گذر از سختی های زمانه، به این واژه فکر کرده اند. بعضی افراد، قدرت و مهارت کنترلِ چنین افکاری را دارند، اما برخی دیگر، بلد نیستند خیلی مثبت اندیش باشند.

خودکشی

چنانچه افرادی در اطرافتان هستند که نشانه هایی از افسردگی یا خودکشی دارند، مطمئن باشید، شما می توانید کمکشان کنید تا این کار را نکنند. برای اینکه بتوانید یاری شان کنید، باید بدانید به چه دلایلی، یک فرد تصمیم می گیرد به زندگی خود خاتمه دهد.

در اینجا، برخی دلایل رایج و موثر در ارتکاب خودکشی، عنوان می شوند:

افسردگی

افسردگی شایع ترین علت خودکشی است. حدود 90 درصد افرادی که خودکشی می کنند، افسرده اند. افراد مبتلا به افسردگیِ شدید احساساتی عذاب آور را تجربه می کنند و بر این باورند که امیدی به پایان عذابشان نیست. افرادِ افسرده، دردها را بسیار فراتر از حدّ تحمل خود می یابند. آنها فکر می کنند، دنیا بدون آنها بهتر است و با چنین افکاری، احساس واقع بینی به آنها دست می دهد. آنها مبتلا به یک بیماری هستند همچون هر بیمار دیگری مثل یک بیمار قلبی، لذا نباید به خاطر این افکار خود را سرزنش کنند و به جای آن باید به فکر درمان افسردگی خود باشند.

بیماری های روانی مثل: اسکیزوفِرنی

برخی بیماران، صداهای خصمانه ای (توهمات شنیداری) را در درون خود تجربه می کنند که آنها را به دلایلی غیرمنطقی، به خود تخریبی سوق می دهد. مخفی کردن جنون یا روان پریشی، بسیار سخت تر از افسردگی و بسیار غم انگیز تر از آن است. احتمال بروز اسکیزوفرنی در جهان، چیزی حدود 1درصد است. اسکیزوفرنی (حاد) معمولا افرادی را که پیشتر سالم و کارآمد بودند، درگیر می کند. این افراد می توانند با دارو درمانی، امورات زندگی خود را بگذرانند اما به کلی، خوب نمی شوند. اسکیزوفرنی ها، خیلی راحت در مورد صداهای درونی که به آنها فرمان خودکشی می دهد، صحبت می کنند و درباره افکارشان در خصوص خودکشی، صادق اند. مبتلایان به اسکیزوفرنی، نیازمند درمان هایی مناسب و موثر در مقوله روان پریشی هستند. اگر روان پریشی درمان نشود یا ضعیف و ناقص درمان شود، در نهایت ممکن است این بیماران در بخش های خاصی از بیمارستان ها به منظور مراقبت های ویژه درمانی، پذیرش تا میزان این صداهای درونی کاسته شوند.

روشی برای جلب توجه و درخواست کمک

بعضی افراد اقدام به خودکشی می کنند تا به اطرافیان خود بگویند؛ به کمک نیاز دارند. آنها نمی خواهند بمیرند و اغلب بر این باورند که نمی میرند. بر این اساس، روش هایی را که فکر می کنند موجب مرگشان نمی شود و دوباره می توانند نزد آنان که موجب آزارشان شده اند، بازگردند، انتخاب می نمایند. اما، اکثرا به دلیل دریافت اطلاعات اشتباه، گمراهانه عمل می کنند. مثلا یک نوجوان ممکن است به خاطر رابطه ای ناخوشایند، یک بطری شربت Tylenol (شربت سرماخوردگی کودکان) را بی توجه به اینکه دوزهای بالای چنین داروئی می تواند موجب صدمات کبدی غیر قابل جبران شود، سر بکشد.

تحمل ضربه های شدید روحی- روانی

متحمل شدن ضربه های شدید روحی و احساسی، اغلب موجب بروز احساساتی چون گناه و یا خجلت و درماندگی می شود. بسیاری از قربانیان سوء استفاده های جنسی، لطمات ناشی از جنگ و آزارهای جسمی، با ریسک بالاتری در معرض ابتلا به اختلال استرس پس از ضربه روحی هستند و این اختلال اغلب باعث بروز افکار خودکشی می شود. بیماران مبتلا به اختلال استرس پس از ضربه روحی، گاهی گریزی به خاطراتشان از ضربات روحی که خورده اند، می زنند و گاهی به کلی آنها را کنار می گذارند. آنها در اضطرابی به شدت ناتوان کننده و اغلب توأم با ترس، به سر می برند که در روند زندگی طبیعی شان، اختلال ایجاد می کند. آنها وقتی دائما زیر ضربات روحی قرار می گیرند، وامانده در وضعیتشان خودکشی را انتخاب می کنند.

قُلدری (زورگویی /ستیزه جویی/ آزار و اذیت)

روبرو شدن با قلدری، بخشی اجتناب ناپذیر در زندگی است و بیشتر افراد حین بزرگ شدن، آن را تجربه کرده اند. چرا وقتی برخی افراد مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، اقدام به خودکشی می کنند؟ چگونگی مواجهه با قلدری، نحوه تفکر افراد و احساس شان را نسب به خود، نشان می دهد. با مورد قلدری واقع شدن، احساس بی ارزشی، افسردگیِ بیش از حد و نا امیدی به فرد قربانی دست می دهد. بسیاری از موارد آزار و اذیت و قلدری، وقتی شناسایی شده اند که قربانیان تصمیم گرفتند برای رهایی از درد خود، خودکشی کنند. در همه انواع قلدری ها ازجمله: قلدری های سایبری، وقتی قربانیان قادر به مقابله با قلدرِ آزار دهنده نباشند، دچار احساس ضعف و ناتوانی می شوند.

به این مطلب رای دهید

صفحه بعد >> 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

طراحی سایت
تور کوش آداسی
وقت سفارت انگلیس
ویزای تحصیلی کاناداصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید