• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
 • تاریخ انتشار: 2014 / 01 / 24

چگونه خوشبین باشیم و با بد بینی مبارزه کنیم

خوشبینی

 

همه ما به صورت ذاتی تمایل داریم جنبه های منفی هر رویدادی را هم ببینیم اما در این میان عوامل مختلفی در شدت و ضعف آن تاثیر گذار هستند. اما همه می دانیم که دیدن بدترین حالت ممکن هر رویدادی می تواند نتایج منفی زیادی در زندگی روزمره ما ایجاد نماید.فقط  توجه به جنبه های منفی هر موقعیتی سبب می شود فرصت های زندگی خود را از دست بدهید، مشکلاتی را که در برابر شما ظاهر می شوند سرزنش کنید در حالیکه باید آنها را حل کنید، و در ایجاد رابطه مثبت با اطرافیان و ساختن یک زندگی با کیفیت بالا شکست بخورید. تحقیقاتی که درباره افراد بدبین و خوشبین به صورت همزمان انجام شده است نشان داده است که افراد بدبین بیشتر دچار بیماری های مزمن می شوند و از نظر سلامتی هم نسبت به انسان های بدبین در موقعیت بدتری هستند. خوش بین ها در انتهای تونل به دنبال نور می گردند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که همیشه دیدی بدبینانه به دنیای اطراف داشته اید برای تغییر دیدگاه و خوش بین بودن باید بسیار تلاش کنید این امکان پذیر است فقط به خود شما بستگی دارد. باید بیاموزیم که لیوان خالی نیست و در حقیقت این نیروی جاذبه است که به ما کمک می کند آب را در ته لیوان نگه داریم و باز هم آب بیشتری در آن بریزیم.

چگونه خوش بین باشیم

باور های منفی مانند اینکه دنیا با شما مشکل دارد یا اینکه شما با بدشانسی متولد شده اید را فراموش کنید. این باور ها هیچ ریشه و پایه و اساس علمی ندارند. بلکه این باور های معمولا از کودکی و از سمت پدر و مادر و اطرافیان به فرزندان القا می شود وقتی که آنها بزرگ می شوند با همین باور ها آینده خود را خراب می کنند. خوب انتخاب با شماست. و هر چه زودتر برای تبدیل نگرش بدبینانه خود تلاش کنید و کنترل زندگی خود را به دست بگیرید ساده تر می توانید زندگی خود را عوض کنید و آنگونه زندگی کنید که آرزوی آنرا دارید.

فراموش نکنید که آینده مانند گذشته نیست. فقط به این دلیل که در گذشته درد و رنج بسیاری متحمل شده اید دلیل نمی شود که در آینده هم به همین اندازه رنج بکشید و در نا امیدی زندگی کنید. شروع بد به معنای پایان بد نیست. بنابراین همه خوشی ها را با بهانه گذشته به کام خود و اطرافیانتان تلخ نکنید.

خود را ایجاد کننده رویداد ها بدانید و نه معلول و قربانی آنها. نباید خود را قربانی بدانید فکر کردن درباره بلاهایی که به سرتان آمده است را متوقف کنید. اما فکر کنید که چه کار هایی می توانید انجام دهید. اگر از زندگی خود ناراضی هستید برای خود هدفی مشخص کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید آنوقت است که شادابی را در خود احساس می کنید. از تجربه های منفی گذشته درس بگیرید و شخصیت قوی تری از خود بسازید و بهتر تصمیم بگیرید. زندگی یعنی هر روز خطر کردن یعنی هر روز با خطرات مختلفی روبرو شدن خطر کردن به این معنا نیست که همه آنها بدون مشکل پایان می یابند و به همین دلیل است که به آن ریسک می گویند. اما جنبه دیگر آن این است که هر روز تعدادی از این خطر کردن ها منجر به اتفاقات خوب در زندگی شما می شوند. به عبارت دیگر بهتر است که کوله باری پر از خوب و بد داشته باشید تا اینکه هیچ چیز نداشته باشید. اما فراموش نکنید که همیشه کفه ترازو برای خوب ها بیشتر از بد ها خواهد بود و اگر هم اکنون اینگونه نباشد در آینده اینگونه خواهد بود. چون شما هر روز قوی تر و با تجربه تر از روز قبل خواهید شد. و یک چیز است که به آن نیازی شدید دارید و باید همیشه آنرا در وجود خود تقویت نمایید و آن چیزی نیست جز امید. امید را خودتان باید زنده نگه دارید نه کس دیگر فقط خود خود شما!

از روش تکرار مثبت استفاده کنید. جملات کوتاهی بنویسید که به شما یاد آوری می کنید چگونه می خواهید دنیای پیرامون خود را تغییر دهید. آنها را جایی قرار دهید که هر روز ببینید مثلا روی آینه حمام، روی در کمد لباس ها، روی مانیتور کامپیوتر، حتی روی سقف اتاق خواب! این عبارات می توانند اینگونه باشند:

 • هر چیزی ممکن است.
 • کار هایی که می کنم مرا خلق نکرده اند بلکه من روش های جدیدی خلق می کنم تا کار های خارق العاده ای انجام شود.
 • تنها چیزی که من می توانم کنترل کنم برخوردم با رویدادهای مختلف زندگی است.
 • من همیشه یک انتخاب دارم.
 • من جنبه مثبت زندگی ام را انتخاب می کنم.

به خاطر داشته باشید که زندگی کوتاه است. وقتی که احساس بدبینی بر شما غلبه می کند و احساس خوبی درباره آینده ندارید فراموش نکنید که زندگی کوتاه است و هر لحظه آن ارزشمند است. هر لحظه ای که به نشستن و حسرت خوردن بگذرانید بدون شک هیچ چیزی از آن بدست نخواهید آورد و زمان کمتری برای لذت بردن از آنچه که دارید و خواهید داشت برای خود باقی می گذارید. بدبینی یک معنای ذاتی دارد و آن چیزی نیست جز بیکار نشستن چون بدبینی سبب می شود بنشینید و نگران اتفاقاتی که هنوز رخ نداده است باشید و بخاطر نتایج بدی که شاید برای شما داشته باشد هیچ کاری نکنید. بدبینی مانع از تصمیم گیری صحیح می شود. این به معنای وقت تلف کردن است در حالیکه زمان محدود و در عین حال بسیار با ارزش است.

فردی خوش بین و متعادل باشید. هیچ کس نمی گوید فردی ساده لوح و بیش از حد خوش بین باشید، و فرض کنید که هیچ اتفاق بدی برای شما رخ نخواهد داد. به این روش عمل کردن منجر به تصمیم گیری ضعیف می شود و سبب می شود که دیگران از شما سوء استفاده کنند. اما در عوض اگر فردی خوش بین و معقول باشید و خوبی و بدی را در کنار هم قبول کنید و تلاش کنید تا کفه خوبی های زندگی خود را سنگین تر کنید. خواهید دید که زندگی چنان روی خوشی به شما نشان خواهد داد که احساس قدرت و امید شما را لبالب کند. برای بدترین ها آماده باشید ولی به بهترین ها امیدوار باشید. بخاطر داشته باشید که بدبینی هیچ را به ارمغان خواهد آورد. برای اینکه فردی خوش بین باشید نیازی نیست که انسانی خارق العاده باشید.

نکته ها
 • درباره آینده نگران نباشید. به خاطر داشته باشید که گذشته تاریخ است و آینده یک راز و امروز یک فرصت است این فرصت یک هدیه است که در اختیار شما قرار گرفته پس از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.
 • برای یک دوست خوب دعای خیر کنید، اجازه دهید کس دیگری به جای شما پارک کنید، نوبت خود را به دیگری بدهید. کارهای دلپذیری برای دیگران انجام دهید و در نهایت خودتان احساس خوبی از زندگی خواهید داشت.
 • بی کار نشینید. این حقیقت دارد که می گویند یک مغز خالی کارگاه شیطان است. پس برای فراغت خود برنامه ای داشته باشید. می توانید به موسیقی مورد علاقه خود گوش فرا دهید، به پدر مادر خود تلفن کنید، از دوستان خوب و مثبت خبر بگیرید با آنها وقت بگذرانید، کتاب بخوانید، برای خانواده یا دوستان اشپزی کنید، خرید کنید، دوچرخه سواری و… این لیست تمامی ندارد شما خود بهتر می دانید!
 • همه موفقیت ها و کامیابی های خود را بشمارید تک تک آنها و حتی کوچکترین آنها را به یاد بیاورید. توجه به چیز های خوب در زندگی هر چقدر هم که کوچک و کم اهمیت باشند به شما کمک می کند در زندگی روزمره بهتر عمل کنید و افکار منفی را از ذهن خود دور کنید.
 • یاد بگیرید که خوشحال زندگی کنید و این خوشحالی را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.
 • در موقعیت های سخت فکر نکنید همه چیز تمام شده و قرار نیست مشکلات حل شود این طرز تفکر سبب از دست دادن دوستان نزدیک و دور شدن از فامیل می شود در حالیکه آنها بهترین پشتوانه برای شما هستند.
 • لبخند زدن بهتر از اخم کردن است پس با لبخند خود درخشش دندان های خود را به نمایش بگذارید. و منبع انرژی برای خود و اطرافیانتان باشید.
 • برای تمرین سعی کنید این مهارت ها را به دیگران بیاموزید اگر فرد بدبینی در اطراف شما وجود دارد سعی کنید این نکات را به او آموزش دهید به این ترتیب خودتان هم از نتایج مثبت آن بهره مند می شوید.
 • ظاهری خندان داشته باشید. تحقیقات نشان می دهند که خوشرویی سبب می شود احساس بهتری در درون خود داشته باشید.
به خاطر داشته باشید
 • آنچه گفته شد درباره اتفاق هایی که برای شما رخ داده است نیست بلکه درباره واکنش شما به آنهاست.
 • هر کسی در زمان های مختلف بار ها احساس ضعف و ناتوانی می کند. ممکن است تلنگر هایی بخورید که شما را به عقب براند، ممکن است عادت های بد سبب عقب افتادن شما شده باشند اما در این میان کافیست ناامید نشوید و ادامه دهید بدون شک موفق خواهید شد اگر موفقیت پشت این در نبود شاید پس در بعدی باشد شاید موفقیت پشت آخرین دری باشد که هنوز آنرا باز نکرده اید پس هم اکنون بلند شوید و به سمت آن حرکت کنید.
 • این حقیقت دارد که شما راه رسیدن به موفقیت را می سازید اگر در گذشته ناکامی هایی داشته اید اجازه ندهید این ناکامی ها سبب احساس گناه در شما شوند و احساس بدبینی را در شما تقویت کنند. به یاد داشته باشید همه اشتباه می کنند اما موفق ها از اشتباهات خود پله ای برای بالا رفتن می سازند.
 • بدبینی را با افسردگی اشتباه نگیرید افسردگی همه چیز را بدتر از آنچه که هست نشان می دهد.

ترجمه: علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط:

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: 1. سلام با عرض خسته نباشید میخواستم بپرسم که من آدم خوش بینی هستم ولی یه کسانی هستن که همیشه امید منو به اون چیزی که میخوام برسم قطع میکنند و من نمیدونم تو این مورد چی کار کنم اگه میشه لطفا کمکم کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید