• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: 2013 / 07 / 26

علت چین و چروک پوست و جلوگیری از آنها

این روز ها خیلی ها سعی می کنند از شر چین چروک های پوست خود خلاص شوند. درست است که عواملی هستند که ما نمی توانیم کنترل کنیم اما کار هایی هست که با انجام آنها می توانید از شدت یافتن چین و چروک ها جلوگیری کنید. یا شروع آن را به تاخیر بیندازید. در این مقاله به عواملی که باعث شدت یافتن و افزایش چین و چروک ها می شود و ارائه راهکار هایی برای کند کردن این روند می پردازیم.

چلوگیری از پشرفت و عمیق شدن چین و چروک پوست صورت

همانطور که ما پیر می شویم، پوست تمام بدن ما هم در حال پیر شدن است، اما نه به اندازه آن بخشی از پوست که در معرض تابش نور خورشید است، که بیشتر شامل پوست صورت، دست ها و بازو ها می شود. آسیب خورشیدی پوست یا photoaging عوارضی مانند خشکی و زبری پوست، کراتوزس (رشد بیش از اندازه پوست)، شلی و افتادگی پوست و چین و چروک دربر دارد. این چین و چروک ها می توانند عمیق باشند یا خطی سطحی باشند که در این صورت می توانید با درمان ها و کرم هایی خاص چین و چروک پوست را رفع کنید.

متاسفانه عواملی هم در بروز چین و چروک وجود دارد که در کنترل ما نیستند. عوامل ژنتیکی را می توانید به وضوح در بین اطرافیان خود مشاهده کنید اگر دقت کنید بعضی خانواده ها بیش از دیگران دارای چین و چروک در پوست می شوند. آنهایی که بور هستند پوست روشن و چشمان آبی دارند در برابر نور خورشید زودتر دچار آسیب خورشیدی می شوند و در نتیجه چین و چروک زودتر در پوست آنها ظاهر می شود. البته این بدان معنا نیست که افرادی که پوست تیره دارند برای چین و چروک دار شدن پوست مستعد نیستند.

همچنین افرادی که به خاطر کار یا فعالیت های ورزشی در فضای آزاد یا حمام آفتاب گرفتن ساعت ها در معرض نور آفتاب قرار دارند استعداد بیشتری برای آسیب خورشیدی دارند. متاسفانه هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک وجود ندارد، اما با انجام برخی احتیاطات می توان از شدت بروز آنرا کم کنید محافظت در برابر نور خورشید و خودداری از سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض دود سیگار از آن جمله است.

چگونه با چین و چروک پوست مقابله کنیم

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که تا حد امکان از آسیب خورشیدی جلوگیری کنید و از سیگار کشیدن هم خودداری کنید.همیشه از عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب استفاده کنید اگر  قرار است مدت زیادی در برابر نور آفتاب قرار گیرید بهتر است از مرطوب کننده هم استفاده کنید ولی اگر هر روز هم از مرطوب کننده استفاده کنید مفید است. به خاطر داشته باشید محافظت از پوست در برابر نور خورشید بهترین دفاعی است که می توانید از پوست خود در برابر چین و چروک ها بکنید!

و اما به طور خلاصه:

علل ایجاد چین و چروک در پوست:

  • قرار گرفتن بیش از اندازه در برابر نور خورشید و برنزه کردن

  • سیگار کشیدن

  • ژنتیک – در این زمینه کاری نمی توان انجام داد!

علت چین و چروک پوست و جلوگیری از آنها

چگونه از شکل گیری چین و چروک ها جلوگیری کنید.

  • وقتی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرید از کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده کنید. از ضد آفتابی استفاده کنید که حداقل SPF آن 15 باشد.

  • در برابر افتاب حتما از عینک آفتابی مناسب و استاندارد استفاده کنید.

  • مرطوب کننده و کرم ضد آفتاب را به صورت روزانه استفاده کنید.

ترجمه: علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط:

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید