• ارسال کننده: میترا نامجو
  • تاریخ انتشار: 2017 / 02 / 27

“فروشنده”برنده اسکار شد

هشتاد و نهمین دوره مراسم اسکار به میزبانی جیمی کیمل در سالن دالبی تیاتر مرکز هالیوود و هایلند لس آنجلس می باشد.

اسکار بهترین فیلم خارجی زبان به فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی رسید. این دومین جایزه او به حساب می آید. ایران پیش از این با «بچه های آسمان» ی مجید مجیدی هم یک بار نامزدی در اسکار را تجربه کرده بود.

"فروشنده"برنده اسکار شد

جالب است بدانید در بخش خارجی زبان، اسکار به هنرمند نمی رسد، بلکه به کشور اهدا می شود. ایران تاکنون به خاطر فیلم های «بچه های آسمان» ساخته مجید مجیدی، «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» دو ساخته اصغر فرهادی نامزدی در اسکار را تجربه کرده بود که فرهادی هر دوبار موفق به دریافت جایزه شده. «جدایی نادر از سیمین» همین طور نامزد دریافت اسکار بهترین فیلمنامه هم شده بود.

اتفاق کم سابقه این است که فیلم «فروشنده» تا روز 14 فوریه که رای گیری نهایی اسکار آغاز شد، پس از «تونی اردمن» شانس دوم بردن جایزه بود اما به ناگاه با تصویب قانون عجیب دونالد ترامپ و حمایت چهره های سرشناسی چون هاروی وینشتاین و دونالد ترامپ شانس اصلی اسکار خارجی زبان شد. این فیلم در حالی اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را برد که پیش از این نتوانسته بود هیچ کدام از جوایز مهم فصل جوایز را ببرد. از این جهت بردن «فروشنده» اتفاق کم سابقه ای را در تاریخ اسکار رقم زد.

انوشه انصاری و فیروز نادری از طرف فرهادی برای دریافت جایزه روی صحنه رفتند.

انصاری نامه ای از فرهادی خواند که در آن کارگردان فروشنده دلیل نیامدنش به اسکار را احترام به مردم ایران و شش کشوری دانست که توسط قانون جدید نمی توانند به آمریکا سفر کنند.

فرهادی در نامه اش نوشته تقسیم دنیا به ما و دیگران باعث ایجاد ترس می شود.

پس از تشویق «فروشنده»، استینگ روی سن رفت و قطعه ای را اجرا کرد.

بهترین بازیگر نقش اول مرد

اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد توسط آلیسیا ویکندر، بازیگر برنده اسکار نقش مکمل سال گذشته به ماهرشالا علی برای فیلم «مهتاب» اهدا شد.

بعد از سه سال یک سیاه پوست توانست جایزه بازیگری اسکار را به خودش اختصاص دهد. چیزی که به نظر تحت تاثیر اعتراضات دو سال اخیر آنها اهدا شده است.

جایزه بهترین چهره پردازی به فیلم به فیلم «جوخه انتحار» اهدا شد.

بدون شک هیچ کس فکرش را نمی کرد فیلمی که توسط منتقدان جزو بدترین فیلم های سال شده بود و نامزد تمشک طلایی هم شده بتواند در پایان سال اسکار ببرد.

چهره پرداز ایتالیایی این فیلم با اشاره به این که خودش یک مهاجر است، جایزه اش را به مهاجران اهدا کرد که به تشویق شدید حضار همراه شد.

جایزه بهترین طراحی لباس هم به فیلم «جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنان» رسید. او قبلا به خاطر «شیکاگو»، «خاطرات یک گیشا» و «آلیس در سرزمین عجایب» جایزه اسکار را برده بود.

او که بر خلاف پیش بینی ها به این جایزه رسیده، صریحا گفت که آمادگیش را نداشته و چیزی برای سخنرانی آماده نکرده است.

سه بازیگر اصلی فیلم «چهره های پنهان» برای اهدای اسکار بهترین مستند روی صحنه رفتند.

آنها با دعوت از کاترین جانسون واقعی، اولین فیزیک دان سیاه پوست و زن ناسا که «چهره های پنهان» از روی زندگی او ساخته شده بود بزرگداشتی برای او برگزار کردند.

در نهایت جایزه بهترین مستند سال به «او. جی، ساخت آمریکا» اهدا شد.

زندگی ا.جی. سیمپسون بازیکن سیاه پوست و سرشناس فوتبال آمریکایی که به اتهام قتل نامزدش راهی دادگاه شد، یکی از جذاب ترین موضوعات سال صنعت سرگرمی آمریکا بود.

پیش از این در مراسم «امی» هم سریال «داستان جنایی آمریکایی: مردم در برابر ا.جی. سیمپسون» مورد تحسین قرار گرفته بود.

در این بخش ترانه نامزد اسکار انیمیشن «موآنا» دیزنی توسط لین مانوئل میراندا روی صحنه اجرا شد.

میراندا ترانه سرا و موزیسین این ترانه اگر بتواند به اسکار برسد، جوان ترین شخصی خواهد بود که موفق به تکمیل جوایز EGOT می شود. او پیش از این موفق به بردن دیگر جوایز مهم صنعت سرگرمی آمریکا، تونی، امی و گرمی شده و فقط یک اسکار کم دارد تا نام خودش را در کنار چهره هایی مثل آدری هپبورن به ثبت برساند.

جایزه بهترین صداگذاری و تدوین صدا به ترتیب به فیلم های «تپه هکسا» و «ورورد» اهدا شد.

دلجویی آکادمی از سیاه پوستان تمامی ندارد

مارک رایلنس، که سال گذشته به خاطر فیلم «پل جاسوس ها»ی استیون اسپیلبرگ برنده اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شده بود، جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن امسال را به وایولا دیویس به خاطر فیلم «نرده ها» اهدا کرد.

فعلا هر دو جایزه بازیگری که اهدا شده به سیاه پوستان رسیده است.

شارلیز ترون و شرلی مک لین برای اهدای جایزه بهترین فیلم خارجی زبان روی صحنه رفتند.

هیلی استاینفیلد و گایل گارسیا برنال برای اهدای جایزه اسکار بهترین انیمیشن های سال روی صحنه رفتند.

جایزه بهترین انیمیشن کوتاه به «پایپر» رسید. در بخش بهترین انیمیشن بلند هم مطابق همه پیش بینی ها بهترین انیمیشن، اسکار را  «زوتوپیا» به شایستگی دریافت کرد.

جایزه بهترین طراحی صحنه به «لا لا لند» رسید.

فلیسیتی جونز و ریز احمد، بازیگران فیلم «روگ وان: داستانی از جنگ ستارگان» جایزه بهترین جلوه های ویژه را به «کتاب جنگل» اهدا کردند.

اسکار بهترین تدوین به فیلم «تپه هکسا» رسید. نکته جالب اینجاست که تا قبل از سال پیش، در چند دوره اخیر، هر فیلمی جایزه بهترین تدوین را برده بود جایزه بهترین فیلم را هم به خودش اختصاص داده بود. آیا شگفتی رخ می دهد؟!

جایزه بهترین مستند کوتاه هم به «کلاه سفید ها» رسید.

جالب این که کارگردان این فیلم مستند وقتی روی سن آمد در بخشی از سخنرانیش گفت می خواهم آیه ای از قرآن را بخوانم که در آن آمده اگر فردی یک نفر را بکشد انگار همه بشریت را کشته است.

شب بزرگ «لالا لند» آغاز شد؟!

بعد از پخش تصاویری از مریل استریپ در بزرگداشت او، وی همراه با خاویر باردم برای اهدای جایزه بهترین فیلمبرداری روی صحنه آمد. جایزه ای که به «لا لا لند» رسید.

ترانه «شهر ستاره ها» از فیلم «لا لا لند» توسط جان لجند اجرا شد.

ساموئل ال جکسون برای اهدای جایزه بهترین موسیقی روی صحنه رفت. قابل حدس ترین جایزه : «لا لا لند» سومین جایزه را در این بخش دریافت کرد.

اسکارلت جوهانسون هم جایزه بهترین ترانه سال را به «شهر ستاره ها» از فیلم «لا لا لند» اهدا کرد.
با این حساب فیلم جدید دیمین شزل، ٤ اسکاره شد و لین مانوئل میراندا هم نتوانست جوان ترین شخصی شود که به EGOT دست پیدا می کند.

جنیفر آنیستون بخش یادواره را اعلام کرد که در آن کلیپی از همه کسانی که امسال از سینما درگذشته اند در سالن پخش شد. چهره هایی چون جنی کلی، کری فیشر و مادرش دبی رینولدز.

جالب آن که عباس کیارستمی هم بین آنها قرار داشت.

بن افلک و مت دیمون برای اهدای جایزه بهترین فیلمنامه ارجینال روی صحنه آمدند. آنها این جایزه را به کنت لونرگان، نویسنده و کارگردان فیلم «منچستر بای د سی» دادند.

اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی هم به فیلم همجنس بازانه «مهتاب» رسید.

جایزه بهترین کارگردانی هم به دیمین شزل برای فیلم «لالا لند» رسید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید