• ارسال کننده: زهرا صانعی
  • تاریخ انتشار: 2017 / 08 / 05

Syntax در PHP 5

مقاله قبلی: عملگرهای زبان php

در تعریف سینتکس می توان گفت Php syntax، مجموعه قواعدی هستند که مشخص میکند برنامه باید چگونه نوشته شود یا قوانینی که باید رعایت شود تا کد ما ساختار درستی داشته باشد و بدرستی اجرا شود.

کد PHP روی سرور اجرا می شود و نتیجه به صورت اچ تی ام ال ساده به مرورگر برمی گردد.

با کلیک روی عکس ها می توانید آن ها را در سایز بزرگتر مشاهده کنید.

اصول پایه PHP

اسکریپت PHP می تواند در هرجایی از سند قرار داده شود.

اسکریپت PHP با تگ php?> شروع می شود و با تگ <? پایان می یابد.

شروه و پایان اسکریپت در پی اچ پی

پسوند قراردادی برای فایل های PHP فرمت “php.” است.

یک فایل معمولی در پی اچ پی می تواند شامل متن، تگ های اچ تی ام ال، سی اس اس، جاوا اسکریپت و کد پی اچ پی باشد.

در مثال زیر یکی از ساده ترین صفحاتی که شامل کدهای PHP، همراه با تابع توکار “echo” استفاده شده است تا متن “!Hello World” را روی صفحه خروجی وب تولید کند.

دستور echo برای چاپ یک متن استفاده می‌شود.

مثال

نکته: عبارات PHP با نقطه‌ و ويرگول‌ بدين‌ شكل‌ (;) با پایان می رسند.

کامنت ها در PHP

کامنت‌‌ها در PHP، یک خط کد PHP هستند که در برنامه نه خوانده می شود و نه اجرا می شود و تنها اطلاعاتی را برای نویسنده برنامه همراه دارد.

کامنت می تواند برای موارد زیر به کار برده شود:

به دیگران بفهمانید چه کاری انجام داده اید.

به خودتان یادآوری کنید چه کاری انجام داده اید. اکثر برنامه نویسان باتجربه بعد از یک یا دو سال به کارشان مراجعت می کنند و مجبور می شوند کاری را دوباره انجام دهند. کامنت ها می توانند یادآوری کنند زمانی که این کدها را می نوشتید به چه چیزی فکر می کردید و اطلاعاتی را برای نویسنده برنامه یادآوری می کند.

نوشتن کامنت‌ها در PHP به چند صورت امکان پذیر است:

  1. قبل از شروع کامنت از علامت // استفاده کرده و در ادامه، دیدگاه خود را بیان کنید. این دیدگاه‌ها می‌تواند تاریخ، اطلاعاتی درباره‌ی متنی که در ادامه می‌خواهد چاپ شود و … باشد.
  2. قبل از نوشتن کامنت از علامت # استفاده کرده و در ادامه، دیدگاه خود را بیان کنید.
  3. کامنت خود را بین دو علامت */ و/* بیان کنید و تفاوت آن با دو مورد بالا این است که می‌تواند بیش از یک خط دیدگاه را در خود جای بدهد.

مثال

کامنت در پی اچ پی

حساسیت به حروف بزرگ و کوچک در PHP یا Case Sensitivity

در پی اچ پی همه لغات کلیدی (برای مثال: if, else, while, echo)، کلاس ها، توابع و توابع تعريف‌ شده‌ توسط كاربر به حروف بزرگ و کوچک حساس نیستند.

در مثال زیر سه جمله چاپ شده درست هستند (و برابر)

کامنت ها در پی اچ پی

نکته: نام متغیرها به حروف بزرگ و کوچک حساس هستند.

در مثال زیر، فقط اولین جمله با مقدار متغیر color$ نمایش داده خواهد شد. (به این دلیل که در خطی که “color = “red$ نوشته شده است متغیر color$ به این شکل تعریف شده بنابراین  color$، $COLOR و coLOR$ به عنوان سه متغیر متفاوت شناخته می شود)

حساسیت به حروف بزرگ و کوچک در متغیرها

نکته: نام متغیرها در پی اچ پی، حساس به حروف بزرگ و کوچک است (Case Sensitivity)، یعنی x$ و X$ دو متغیر متفاوت هستند. پس هنگام تعریف نام متغیرها دقت کنید. برای آشنایی با قوانین نامگذاری متغیرها در PHP می توانید به مقاله نحوه تعریف متغیرها و ثابت ها در پی اچ پی PHP وبسایت یاد بگیر دات کام مراجعه نمایید.

مقاله بعدی: دستور echo و print در PHP

ترجمه: زهرا صانعی

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید