• ارسال کننده: زهرا صانعی
  • تاریخ انتشار: 2017 / 09 / 27

دستور echo و print در PHP

مقاله قبلی: Syntax در PHP 5

در PHP دو روش اساسی برای به دست آوردن خروجی یا همان چاپ وجود دارد: echo و print

در این آموزش از echoprint) تقریبا در همه مثال ها استفاده شده است. بنابراین این بخش حاوی اطلاعات بیشتری درباره این دو دستور است.

دستور echo و print در PHP

دستور echo و print در PHP

echo و print کمابیش مشابه هم هستند. هر دو برای نمایش یا چاپ داده‌ هاي‌ خروجي روی صفحه نمایش استفاده می شوند. ولی این دو، تفاوت کوچکی با هم دارند:

echo مقداری را برنمی گرداند درحالیکه دستور print دارای مقدار برگشتی 1 است، بنابراین می توان از آن در دستورات استفاده کرد.

 echo می تواند یک یا بیشتر از یک آرگومان را بگیرد (گرچه بندرت از این حالت استفاده می شود)، ولی print تنها یک آرگومان را می گیرد، همچنین echo سرعت بیشتری نسبت به print دارد.

 در دستور echo برای اتصال دو رشته هم می توان از “.” و هم از “,” استفاده کرد. در دستور print برای اتصال دو رشته فقط می توان از “.” استفاده کرد.

 دستور echo در PHP

برای چاپ یک متن از دستور echo استفاده می‌شود. البته این نکته مهم را به یاد داشته باشید که تمام دستورات PHP باید بین <?php?> قرار بگیرد یعنی php با ? > شروع و با <? به پایان می‌رسد. همچنین برای پایان جمله ای که میخواهیم به چاپ برسانیم از ( ; ) استفاده می‌کنیم.

دستور echo میتواند با یا بدون پرانتز استفاده شود. به صورت  echo یا ()echo

در PHP نوع و بزرگ و یا کوچک بودن فونت echo تاثیری در متن چاپی ما نخواهد داشت.

نمایش متن

مثال زیر نحوه نمایش متن خروجی با استفاده از دستور echo را نمایش می دهد. (توجه داشته باشید متن می تواند حاوی تگ های HTML باشد)

حوه نمایش متن خروجی با استفاده از دستور echo

نمایش متغیر

مثال زیر نحوه چاپ خروجی متن و متغیرها با استفاده از دستور echo نمایش داده شده است.

 نحوه چاپ خروجی متن و متغیرها با استفاده از دستور echo

دستور  print در پی اچ پی

دستور Print  مانند دستور Echo  وظیفه چاپ کدهای رشته‌ای را دارد و به همین دلیل کدها  بین دو علامت ” ” قرار می‌گیرند و در انتها دستور به علامت ; به پایان می‌رسد.

دستور print می تواند با یا بدون پرانتز استفاده شود: به صورت print یا ()print

نمایش متن

مثال زیر نحوه نمایش متن با استفاده از دستور print را نمایش می دهد. (توجه داشته باشید متن می تواند حاوی تگ های HTML باشد)

نحوه نمایش متن با استفاده از دستور print

نمایش متغیر

مثال زیر نحوه چاپ خروجی متن و متغیرها با استفاده از دستور echo را نمایش می دهد.

نحوه چاپ خروجی متن و متغیرها با استفاده از دستور echo

مقاله بعدی: معرفی انواع داده ها در PHP

ترجمه و تنظیم: زهرا صـانعی

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید