• ارسال کننده: زهرا صانعی
  • تاریخ انتشار: 2017 / 12 / 16

راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف پلاستیک

مصرف پلاستیک در زندگی روزمره یکی از مشکلات پیش رو محیط زیست است؛ به ویژه آنکه بسیاری از زباله ‌های پلاستیکی در دریا تخلیه می‌شود. به گفته سازمان صلح سبز هر یک دقیقه یک کامیون پراز زباله در دریا ریخته می‌شود.

راهکارهایی ساده برای کاهش مصرف پلاستیک

انگرید کالدورونی یکی از افرادی است که دو سال پیش تصمیم گرفت دیگر از پلاستیک استفاده نکند. او می‌گوید: “بهترین توصیه این است که آماده باشید. در ابتدا برای خرید هفتگی بسیار سخت بود که از کیسه پلاستیکی خرید حذر کنم.”

انگرید در حال حاضر مغازه ‌ای دارد که مشتریان ظروف خود را برای پر کردن محصولاتی مانند شامپو، ماکارونی یا برگ چای به آن می برند، محصولات این مغازه در شیشه ذخیره می شود.

فروشگاه

او می‌گوید از زمانی که مغازه را راه ‌اندازی کرده متوجه شده که مردم چندان به بسته ‌بندی اهمیت نمی‌دهند و خود محصول را می‌خواهند و به همین منظور حاضرند حتی مسیر طولانی ‌تری را طی کنند تا ظرفهایشان را در مغازه او مجدد پر کنند.

انگرید همچنین شش راه برای کاهش استفاده از پلاستیک در زندگی روزمره را دنبال می‌کند:

از خرید آب در بطری پرهیز کنید

تنها در بریتانیا سالانه بیش از 35 میلیون بطری پلاستیک آبی استفاده می‌شود. به راحتی می توان بطری های قابل استفاده مجدد را جایگزین کرد و با این کار می توان پس ‌انداز هم کرد. این امکان وجود دارد که با استفاده از یک اپ (app) در بریتانیا می توانید محلی را که بطری خود را مجانی از آب پر کنید هم پیدا کنید.

از خرید آب در بطری پرهیز کنید

از نی پلاستیکی کمتر استفاده کنید

نی ‌های پلاستیکی یکی از 10 موردی هستند که در سواحل پیدا می شوند. به نی های پلاستیکی نه بگویید مگر آنکه نی‌ ها کاغذی باشند. سازمان صلح سبز پیشنهاد می‌کند که اگر واقعا می‌خواهید این رویه را تغییر دهید، از مدیر رستوران محل بخواهید که نی های کاغذی را جایگزین کند.

از نی پلاستیکی کمتر استفاده کنید

قاشق و چنگالهای قابل استفاده مجدد

اگر این امکان وجود داشته باشد که شما قاشق و چنگال غیر پلاستیکی را در خارج از خانه به همراه داشته باشید، به این معنا است که دیگر موقع صرف ناهار در محل کار یا فضای باز نیازی به استفاده از قاشق و چنگال پلاستیکی نیست.

قاشق و چنگالهای قابل استفاده مجدد

از اکلیل و زرق و برقهای پلاستیکی تزیین صورت پرهیز کنید

وقتی از اکلیل و زرق و برقهای پلاستیکی ریز روی صورت استفاده می‌کنید، زمانی که صورت خود را می شورید، اینها در داخل لوله ها و رفته از اقیانوسها سر در می‌آورند، جاییکه به آن تعلق ندارند. پس استفاده از این وسایل را متوقف کنید و به دنبال جایگزین های دوستدار محیط زیست باشید.

از اکلیل و زرق و برقهای پلاستیکی تزیین صورت پرهیز کنید

کیسه خرید دوستدار محیط زیست همراه داشته باشید

از زمانیکه در انگلستان برای هر پلاستیک 5 پنس هزینه تعیین شد. مصرف پلاستیک بیش از 85 درصد کاهش یافت. اگر شما در حال حاضر کیسه دوستدار محیط زیست به همراه ندارید، از قافله عقب هستید.

کیسه خرید دوستدار محیط زیست همراه داشته باشید

محصولات بدون بسته بندی بخرید

اگر می‌خواهید میوه، سبزی، حبوبات خام خریداری کنید. از محصولات بدون بسته بندی استفاده کنید. محصولات در بسته بندی های پلاستیکی را نخرید تا کمتر پلاستیک تولید و به زباله تبدیل شود.

محصولات بدون بسته بندی بخرید

با استفاده از راهکارهای ساده ارائه شده در این مقاله گام بزرگی در جهت کاهش مصرف پلاستیک و کمک به حفظ محیط زیست بردارید.

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید