• ارسال کننده: میترا نامجو
  • تاریخ انتشار: 2018 / 01 / 04

منابع شکلات جهان تا 40 سال آینده به پایان می‌رسد

در صورت تداوم گرمایش جهانی 2 درجه‌ای، متخصصان پیش‌بینی کرده‌اند که شکلات دنیا تا 40 سال آینده به اتمام خواهد رسید زیرا درختان کاکائو در چالش زنده ماندن در هوای گرم هستند.

شکلات سازی

 درختان فقط می‌توانند در فاصله حدود 20 درجه شمالی و جنوبی خط استوا و در شرایط خاص مانند رطوبت بالا و باران فراوان رشد کنند.

اما بنا به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا، افزایش 2.1 درجه سانتی‌گرادی دمای هوا طی 30 سال آینده که ناشی از گرمایش جهانی است، تهدیدی برای نابودی گیاهان و صنعت جهانی شکلات‌سازی به شمار می‌آید.

دانشمندان معتقدند با افزایش جیوه که موجب گرفتن آب بیشتری از خاک و گیاهان می‌شود، بعید است که میزان بارش‌ها به اندازه کافی و برای جبران رطوبت افزایش یابند.

این به این معنا است که برای محفوظ ماندن مناطق تولید کاکائو تا سال 2050، این مناطق باید هزاران کیلومتر به مناطق کوهستانی نزدیک شوند.

منابع شکلات سازی دنیا

مقامات کشورهایی مانند ساحل عاج و غنا که تولید کننده بیش از نیمی از شکلات جهان هستند، با چالش های دشواری هم چون حفظ عرضه جهانی شکلات و یا حفظ اکوسیستم های در حال مرگ مواجه خواهند بود.

داگ هاوکینز از شرکت تحقیقاتی “هاردمن اگری بیزینس”(Hardman Agribusiness) گفت: به علت عدم تغییر روش‌های کشاورزی طی صدها سال گذشته، تولید کاکائو تحت فشار است.

وی افزود: برخلاف محصولات درختان دیگر که از توسعه روش‌های مدرن، گونه‌های با بازده بالا و تکنیک‌های مدیریت محصول برای تحقق پتانسیل ژنتیکی خود بهره‌مند شده‌اند، بیش از 90 درصد از محصول کاکائو جهان با استفاده از کشاورزی کوچک و در مزارع توسعه نیافته و با مواد کاشتی بهبود نیافته، تولید می‌شوند.

کاکائو

وی ادامه داد: تمامی شاخص‌ها حاکی از آن است که در چند سال آینده سالیانه با کمبود صدهزار تنی کاکائو مواجه خواهیم بود.

این در حالی است که پیشتر گزارش‌هایی وجود داشت مبنی بر اینکه منابع شکلات جهان تا سال 2020 با کاهش مواجه خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید