• ارسال کننده: سمیه مظفری
 • تاریخ انتشار: 2015 / 11 / 14

داروی نورتریپتیلین چیست؟

نورتریپتیلین به انگلیسی:

Nortriptyline

نورتریپتیلین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای است. این دارو مواد شیمیایی را در مغز تحت تاثیر قرار می دهد که ممکن است از حالت تعادل خارج شده باشند. نورتریپتیلین برای درمان نشانه ها و علائم افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این دارو ممکن است برای درمان بیماری هایی که در لیست راهنما وجود ندارد نیز استفاده شود.

 daroonour2

اطلاعات مهم

اگر اخیرا حمله قلبی داشته اید و یا اینکه در حال درمان با تزریق متیلن بلو هستید نباید این دارو را مصرف کنید. اگر در 14 روز گذشته از یک بازدارنده ی MAO استفاده کرده اید، نباید نورتریپتیلین مصرف کنید. ممکن است یک تداخل دارویی خطرناک رخ دهد. بازدارنده ی MAO شامل ایزوکاربوکسازید، لینزولید، فنلزین، رازاگیلین، سلگیلین و ترانیل سیپرومین است.

افراد جوان هنگام مصرف داروهای ضد افسردگی ممکن است افکار خودکشی داشته باشند. باید پزشک شما به صورت مرتب فرآیند طول درمان را بررسی کند. خانواده و اطرافیان شما نیز باید در مورد تغییرات خلقی حاصل از این دارو نیز باید هشیار باشند.

هر گونه نشانه جدید و علامت بدتر شدن را به پزشک معالج خود خبر دهید. این موارد شامل تغییرات خلقی و یا رفتاری، اضطراب، حملات درد آور، مشکل در خواب، احساس تحریک پذیری، عصبانیت، خشونت، نا آرامی افکار خودکشی، بیش فعالی (ذهنی یا فیزیکی)، افسردگی بیشتر می باشد.

این دارو را بدون تجویز پزشک به کودکان ندهید. نورتریپتیلین برای مصرف کودکان تایید نشده است.

قبل از مصرف این دارو به موارد زیر توجه کنید:

همان طور که قبلا نیز گفتیم اگر اخیرا حمله قلبی داشته اید و یا در حال مصرف متیلن بلو هستید نباید از این دارو استفاده کنید. اگر  به نورتریپتیلین و یا سایر داروهای افسردگی (همچون آمی تریپتیلین، آموکساپین، کلومیپرامین، دزیپرامین، دوکسپین، ایمی پرامین، تریمیپرامین) حساسیت دارید نباید این دارو را مصرف کنید.

برای اینکه مطمئن شوید نورتریپتیلی برای شما امن و بی خطر است اگر موارد زیر را دارید حتما به پزشک معالج خود خبر دهید:

 • بیماری های قلبی، و یا سابقه ی حملات قلبی، سکته و تشنج
 • سابقه ی فامیلی در مورد مرگ ناگهانی حاصل از اختلالات ضربان قلب
 • اختلال دو قطبی
 • اسکیزوفرنی و یا سایر بیماری های روانی
 • بیماری کبدی
 • اختلال تیروئیدی
 • دیابت (نورتیلیپتین ممکن است سطح قند خون را کاهش و یا افزایش دهد)
 • مشکلات ادرار

برخی از افراد جوان، هنگام مصرف داروهای ضد افسردگی ممکن است افکار خودکشی داشته باشند. باید پزشک شما را مداوم بررسی نماید. هنوز اثرات این دارو در مورد جنین کشف نشده است. اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، به پزشک اطلاع دهید. هنوز در مورد اینکه آیا این دارو می تواند از شیر مادر عبور کرده و به کودک برسد، اطلاعاتی وجود ندارد. اگر کودک شیر خوار دارید حتما موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

چگونه باید نورتریپتیلین را مصرف کنید؟

این دارو را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید. تمامی دستور العمل های موجود بر روی دارو را دنبال کنید. پزشک ممکن است در طول فرآیند درمان دوز دارو را تغییر دهد. این دارو را بیشتر و یا کمتر از طول دوره ی درمان مصرف نکنید.

اگر به جراحی نیاز دارید مصرف این دارو را به جراح خود اطلاع دهید. ممکن است به مدت کوتاه مصرف این دارو را متوقف کنید. مصرف نورتریپتیلین را به صورت ناگهانی قطع نکنید. در مورد قطع مصرف حتما با پزشک معالج خود صحبت کنید. ممکن است چند هفته طول بکشد تا نشانه های شما بهتر شود. این دارو را طبق تجویز پزشک و در زمان های گفته شده مصرف کنید. نورتریپتیلین را در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما نگه دارید.


اگر مصرف این دارو را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

به محض یادآوری داروی از دست رفته را مصرف کنید. اگر نزدیک مصرف دوز بعدی هستید، دوز قبلی را که فراموش کرده اید مصرف نکنید.

اگر نورتریپتیلین بیش از حد مصرف شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در این گونه موارد باید با اورژانس تماس گرفته و یا سریعا به پزشک مراجعه شود.

مصرف بیش از حد این دارو می تواند کشنده باشد.

هنگام مصرف این دارو باید از چه چیزهایی خودداری کنید؟

الکل مصرف نکنید:

نورتریپتیلین می تواند اثرات الکل را افزایش دهد این موضوع می تواند خطرناک باشد. گریپ فوروت و آب آن ممکن است با نورتریپتیلین تداخل داشته باشد و باعث ایجاد عوارض ناخواسته گردد. قبل از مصرف این میوه، با پزشک معالج خود صحبت کنید. این دارو ممکن است افکار و واکنش های شما را تغییر دهد.

اگر رانندگی می کنید و یا کارهایی انجام می دهید که نیاز به هوشیاری دارد، حتما مراقب باشید. از قرار گرفتن در معرض خورشید و یا برنزه کردن در زیر نور خورشید اجتناب کنید. نورتریپتیلین می تواند به آسانی باعث آفتاب سوختگی شما شود. در بیرون از منزل، لباس های محافظتی بپوشید و از کرم های ضد آفتاب (SPF  =30 و یا بالاتر) استفاده کنید.

عوارض جانبی نورتریپتیلین

اگر نشانه های آلرژیکی همچون کهیر، اشکال در تنفس، تورم صورت، لب ها، زبان و گلو را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر موارد زیر را داشتید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • تاری دید، درد در چشم و یا تورم، دیدن هاله در اطراف چراغ
 • حرکات بی قرار در چشم، فک، گردن و زبان
 • احساس سبکی سر
 • تشنج
 • درد های جدید و یا بدتر شده در قفسه سینه
 • کرختی و بی حسی ناگهانی، مشکل در دید، صحبت و یا حفظ تعادل
 • تب، گلو درد، کبودی آسان، خونریزی غیر معمول (بینی، دهان، واژن و مقعد)، نقطه های قرمز و بنفش مشخص در زیر پوست
 • دردهای بالای شکمی، از دست دادن اشتها، یرقان (زردی پوست و چشم)
 • ادرار دردناک و یا سخت
 • افزایش سطح سروتونین در بدن (بی قراری، توهم، تب، ضربان قلب تند، رفلاکس های بسیار فعال، حالت تهوع و استفراغ، اسهال، غش

افراد مسن ممکن است عوارض جانبی بیشتری داشته باشند. عوارض جانبی معمول نورتریپتیلین شامل موارد زیر است:

 • حالت تهوع، استفراغ و از دست دادن اشتها
 • اضطراب، مشکلات خواب (بی خوابی)
 • خشکی دهان، طعم غیر عادی
 • ادرار کم
 • یبوست
 • تغییرات بینایی
 • تورم پستان (مرد یا زن)
 • کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی و مشکل در ارگاسم

این لیست از عوارض جانبی کامل نیست و ممکن است عوارض دیگری نیز وجود داشته باشد. در صورت برزو هرگونه مشکل با پزشک معالج خود مشورت کنید.

daroonour

مقدار دوز مصرفی برای بزرگسالان

25 تا 150 گرم در روز.

چه داروهایی ممکن است بر روی این دارو اثر داشته باشد؟

مصرف این دارو با داروهای خواب آور، ممکن است اثرات آن را بدتر کند. قبل از مصرف نورتیلپتیلین با سایر داروهای خوب آور، داروهای ضد درد، داروهای اضطراب، افسردگی و یا تشنج حتما با پزشک مشورت کنید.

قبل از مصرف نورتریپتیلین اگر 5 هفته ی قبل از SSRI استفاده کرده اید حتما به پزشک اطلاع دهید.

این داروها شامل سیتالوپرام، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، یا سرترالین است. بیشتر داروها می تواند با نورتریپتیلین تداخل داشته باشد. بهتر است قبل از مصرف این دارو تمامی موارد را در نظر داشته باشید.

ترجمه: زهرا کامران ور

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: - - 1. سلام ببخشید من دختر خواهرم 10سالشه توی خواب بدنش تکون میخوره آیا داروی وینلاکسین که بداش تجویز شده نسبت به سنش براش مناسبه

 2. با سلام
  از این پس سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ انجام دهید
  پاسخ سوال خود را در صفحه زیر ببینید
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=510&qa_1=%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D9%88%D9%86%D9%84%D8%A7%D9%81%D8%A7%DA%A9%D8%B3%DB%8C%D9%86

 3. سلام من از وقتی که نورتریپین مصرف میکنم , خوابیدنی هر دو ساعت احساس پر بودن مثانه میکنم ولی ادرارم بسختی خارج میشه به نظر تون مصرف دارو رو ادامه بدم یا نه?

 4. سلام ببخشید من شوهرم قبلا خانمی رو خیلی دوست داشته ولی قسمت نبوده باهاش ازدواج کنه وهنوز هم بعضی وقتها با تلفن با او ارتباط داره و4 سال میشه دکتر قرص نور تریپتیلین25 تجویز کرده الان خودش میره از داوخانه میگیره ولی فقط شبها یه قرص مصرف میکنه خواستم بدونم ضرر داره یانه ،ممنونم

 5. سلام ببخشید من شبی 1 عدد نورتریپیتیلین 25 مصرف میکنم دیگه به دکتر مراجعه نکردم خودم از داروخانه میگیرم مصرف میکنم میخوام ببینم عوارض ندارد .
  چطور مصرف این را کم کنم و بعد قطع کنم .متشکرم راهنمایی بفرمایید .

 6. این دارو جواب ازمایش عدم اعتیادرا مثبت نمی کند ؟

 7. سلام من حالم خيلي بد بود ٣ تا قرص لورتريپتلين باهم خوردم الان چكار كنم عوارض هم داره

 8. با سلام
  همان طور که در متن آمده است: اگر نورتریپتیلین بیش از حد مصرف شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در این گونه موارد باید با اورژانس تماس گرفته و یا سریعا به پزشک مراجعه شود. مصرف بیش از حد این دارو می تواند کشنده باشد.

 9. سلام دکتر جان
  قرص نورتریپتیلین 25
  عصریک عدد3یا2ساعت قبل ازخواب میل شود
  ولی من متوجه نشدم ازت خواهش میکنم برام خوب توصیح بده

 10. سلام ببخشی مادرم افسردگی داره قبلا قرص امی تریپتیلین مصرف میکرد ولی دوماهه دکتر عوض کرده و نوتریپتلین مصرف میکنه و افسردگیش شدیدترشده و. حتی گاهی هذیان میگه و دچار وسواس هم شده.علتش چیه

 11. سلام ببخشیدیکی ازبستگان اوضاع چندان خوبی نداره ودائماقرص نوتریپتیلین ۱۰مصرف میکنه خواستم ببینم خطری داره!؟
  ممکنه باچه تعدادازاین قرص هاجونشوازدست بده؟؟

 12. سلام من جزوانجمن ان ای هستم و11سال پاکی دارم توزمان اعتیادم هم وابستگی یابهتربگم اعتیادبه قرص هم داشتم درحال حاضربخاطروضعیت کاروزندگیم شبهاتاساعت 2خواب ندارم ومدام ازاین دنده به هون دنده میشم تابلاخره خوابم ببره وازاونجایکه ترس بخاطربرگشت به وابستگی رادارم بااینکه دکتربارها برام قرص نورتریپتیلن راتجویزکرده ولی مصرف نکردم وبیشتربرااین بیخوابیها وشایدافسردگی که تومکان کاریم پیداکروم قرص ولبان یک دوره وگاباپنین مصرف کردم والان هم نمیدونم این قرص رامصرف کنم یانه هرچندچندنفرمثل من تو وضعیت کاری مشابه مباورت به مصرف این دارو رانمودهندوشایدمشابه این داروها را حالابعضی موقعها بخودم میگم این قرص التن برادجنبه داروی داره ومصرف هست نه سوء مصرف وازطرفی میگم اینها افکارخرابه ویوخت دوباره برگشت میکنی

 13. سلام دکترجان من کمردرد شدید عصبی گرفتم دکتراین قرص رازه من تجویزکردن آیادرسته بخورم تاچه موقع البته ؟؟

 14. ایا این دارو خواب اورم هست؟ و خوردن ۳-۴تا ازین قرص کشنده است واقعا؟ یکی از بستگانمون چندتا لورازپام باهم خورده بود چیزیشم نشد فقط خواب الود بود همش و گیج.نورتریپتیلین چی؟

 15. دوستم امروز چندتا ازین قرص و خورده اگه خطرناکه بگین بهم زودتر

 16. سلام شبی چهارتا نوتریپتیلین10 میخورم اما فک میکنم هیچ تاثیری روم نداره

 17. سلام من امروز انگشت كوچكه ي پام گز گز ميكنه از قرص نور تريپتيلن دكتر براي كمرم دردم داده ميتونم استفاده كنم

 18. سلام
  مادر ۵۰ ساله من حدود یک هفته هست که از قرص نورتریپتیلین ۱۰ شب ها قبل از خواب استفاده میکنه و الان دو روزه که بعضی وقت ها احساس گز گز در بازو و دست راستش داره میخواستم ببینم ربطی به این دارو میتونه داشته باشه و ایا خطرناک هست؟
  ممنونم اگر سریعتر پاسخ بدین

 19. سلام خدمت دوستان ..
  من 1 سال بود بی خوابی و تنگ نفس و ترس. و حراس داشتم فقط ورزش میکردم و انواع قرص های خواب اور. مثل الپروزلام و کلوناز مصرف میکردم … خوب نشدم …..الان نورتریپتیلین و پرانول و کلوناز مصرف میکنم ….حالم داره خوب میشه …..گزگز دست و پا و قند خون بالا اولش داره

 20. سلام
  یکی از اقوام ما بدون تجویز دکتر داروی nortriptyline رو مصرف میکنه در صورتی که قبلا افسردگی هم نداشته میخواستم ببینم این دارو براش مشکل ساز نخواهد شد ممنون میشم اگه جوابم رو بدین.

 21. با سلام
  پرسش و پاسخ شما در آدرس زیر منتقل شده است:
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=2245&qa_1=%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%BE%D8%AA%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%86

  لطفا پرسش های خود را در بخش پرسش پاسخ وب سایت یاد بگیر دات کام در آدرس زیر بپرسید:
  http://www.yadbegir.com/porsesh/index.php?qa=ask&cat=4

 22. من حدود 2 ماهی هست سر درد شدید دارم و رفتم متخصص داخلی مغز و اعصاب منو معالجه کنه برام از این قرص نورتریپلیتین نوشته ولی من نمیدونستم این قرص برای افسردگی هستش من فک میکردم مربوط به سردرد هست الان نگرانم که به این قرص اعتیاد پیدا کنم تا کی میتونم بخورم چون تغییری تو سر درد من ایجان نمیکنه فقط مقداری خوبم میکنه همین

 23. باسلام من دوساله قرص نوروترپرپترین۱۰وقرص سرترالین۵۰ مصرف میکنم ،میخوام قطع مصرف بکنم بایدازچه دوزی شروع کنم ممنون

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید