• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ / ۱۲ / ۰۵

پشت زمینه بی نقص در عکاسی پرتره یا چهره

پشت زمینه همیشه باید به گونه ای باشد که توجه و تمرکز بر سوژه باشد حتی اگر در استودیو نیستید، نور و پشت زمینه مناسب در اختیار ندارید. با رعایت برخی فوت و فن های عکاسی و به کمک پرتو دهی بیشتر می توانید عکس های پرتره زیباتری بگیرید.

در این مقاله یک کوله از تجربه ها، تکنیک ها و ایده هایی را که عکاسان در هر سطحی می توانند استفاده کنند در اختیارتان قرار می دهم. مقاله ای را که می بینید با این تفکر نوشتم که با آموختن آنها توشه ای ارزشمند برای عکاسی داشته باشید و با ترکیب آنها با یکدیگر بتوانید عکس های پرتره زیباتری بگیرید. بیشتر این فنون برای یک یا دو سوژه جلوه بهتری دارند. این ها حاصل زندگی یک عکاس پرتره است!

مرحله اول: منحرف کننده ها را حذف کنید

آیا پیش آمده است که به محل قرار گرفتن سوژه خود نگه کنید و تاسف بخورید؟ یک خانه شلوغ و درهم برهم یا حیاط خلوت به هم ریخته باشد و این همه چیزهای اضافی در تصویر خودنمایی کند، اما با فکر کردن به این که دوربین شما چه می بینید می توانید اوضاع را بهتر کنید. از چشمی دوربین خود نگاه کنید و حواستان به آنچه که در پشت زمینه دیده می شود باشد. عقب و جلو بروید و زاویه دید را بالا و پایین بیاورید زوم کنید و حرکت کنید و به تاثیر آن توجه داشته باشید و ببینید در چشمی دوربین خود چه می بینید.

یکی از مهمترین کارهایی که در عکاسی پرتره باید انجام دهید این است که هر چیزی که در پشت زمینه سوژه شما قرار دارد و بیننده را از سوژه منحرف می کند حذف کنید و برای این منظور باید تا جاییکه ممکن است به سوژه خود نزدیک شوید.

به دو عکس زیر توجه کنید وقتی که به سوژه نزدیک تر شده ام و مادر بچه در تصویر حذف شده است نتیجه به مراتب بهتر شده است. و همه عکس بچه ای خردسال است بدون اینکه چیز دیگری توجه بیننده را به خود جلب کند. و یک اتفاق خوب دیگر این بود که لباس بنفش و ساده مادر یک پشت زمینه  واقعی به نظر می رسید.

 poshtzamine1

هر چند موضوع بحث ما نیست اما برای نورپردازی از نور طبیعی که از پنجره می تابید به صورت غیر مستقیم (پس از عبور از پرده) استفاده کردم و البته نور خورشید مستقیماً به سوژه نمی تابید.

از لنز 85 میلیمتر استفاده کردم با عدد F برابر 1.8 و سرعت شاتر خیلی اهمیت نداشت و فقط باید به اندازه کافی سریع می بود تا از تار شدن تصویر بر اثر تکان خوردن های بچه یا لرزش دوربین در دستانم جلوگیری می کرد.

مرحله دوم: نگاه به پایین یا به بالا

تقریبا همیشه اگر بالای سوژه قرار بگیرید و از بالا به پایین به سوژه نگاه کنید پشت زمینه خوبی خواهید داشت. به این روش در خیابان حداقل کاری که می کنید از قرار گرفتن خطوط برق، تابلو های راهنما و هر چیز مزاحم دیگری در پشت زمینه که منحرف کننده باشد خلاص خواهید شد. من خیلی قد بلند نیستم و این بدان معناست که گاه مجبور می شود روی چیزی مانند نیمکت، دیوار یا حتی درخت بایستم یا از سوژه خودم می خواهم زانو بزند، بنشیند یا هر کار دیگری که این اختلاف ارتفاع بوجود آید و بتوانم با دوربین از بالا به پایین عکس بگیرم و پشت زمینه خوبی داشته باشم. شاید به همین دلیل است که به عکاسی معروف شده ام که از هر چیزی بالا می رود. توجه داشته باشید که در این حالت اگر فاصله کمی با سوژه دارید و می خواهید شخص در عکس تصویر زیبایی داشته باشد نباید از لنز واید استفاده کنید. و برای عکاسی از کودکان با این روش می توانید عکس های زیبایی بگیرید با قرار دادن آنها بر روی برگ ها یا می توانید روی زمین دراز بکشید و وقتی که آنها سرپا ایستاده اند از آنها با پشت زمینه آسمان، ابرها یا شاخ و برگ درختان عکس بگیرید.

این فقط یک ترفند برای ایجاد پشت زمینه ای خوب نیست. گاه پیش می آید که می خواهید سوژه شما در عکس بهتر به نظر برسد با زاویه رو به پایین دوربین در حالیکه سوژه کمی به بالا نگاه می کند می توانید عکس خوبی بگیرید.

 poshtzamine2

مرحله سوم: مات کردن

این مرحله کمی بحرانی است، اما گزینه های شما به لنزی که در اختیار دارید بستگی دارد و به دو طریق می توانید از لنز خود استفاده کنید: فاصله کانونی و کنترل پرتودهی یا APERTURE. ماتی پشت زمینه با افزایش طول و اندازه لنز بیشتر می شود. گذشته از اینکه چه لنزی انتخاب می کنید قرار دادن سوژه در نزدیکی دوربین و دور کردن پشت زمینه از سوژه می توانید اثر ماتی را بیشتر کنید. اگر فقط یک سوژه دارید می توانید از f1.8 یا f2 استفاده کنید تا پشت زمینه را تا آخرین حد ممکن مات کنید و عکس پرتره زیبایی داشته باشید.

 poshtzamine3

به این مطلب رای دهید

صفحه بعد >> 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها: ،
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
دستگاه جوجه کشی ارزان
المنت صنعتیصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید