• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
  • تاریخ انتشار: 2015 / 02 / 24

پشت زمينه بي نقص در عكاسي پرتره یا چهره

پشت زمينه هميشه بايد به گونه اي باشد كه توجه و تمركز بر سوژه باشد حتي اگر در استوديو نيستيد، نور و پشت زمينه مناسب در اختيار نداريد. با رعايت برخي فوت و فن هاي عكاسي و به كمك پرتو دهي بيشتر مي توانيد عكس هاي پرتره زيباتري بگيريد.

در اين مقاله يك كوله از تجربه ها، تكنيك ها و ايده هايي را كه عكاسان در هر سطحي مي توانند استفاده كنند در اختيارتان قرار مي دهم. مقاله اي را كه مي بينيد با اين تفكر نوشتم كه با آموختن آنها توشه اي ارزشمند براي عكاسي داشته باشيد و با تركيب آنها با يكديگر بتوانيد عكس هاي پرتره زيباتري بگيريد. بيشتر اين فنون براي يك يا دو سوژه جلوه بهتري دارند. اين ها حاصل زندگي يك عكاس پرتره است!

مرحله اول: منحرف كننده ها را حذف كنيد

آيا پيش آمده است كه به محل قرار گرفتن سوژه خود نگه كنيد و تاسف بخوريد؟ يك خانه شلوغ و درهم برهم يا حياط خلوت به هم ريخته باشد و اين همه چیزهای اضافی در تصویر خودنمایی کند، اما با فكر كردن به اين كه دوربين شما چه مي بينيد مي توانيد اوضاع را بهتر كنيد. از چشمي دوربين خود نگاه كنيد و حواستان به آنچه كه در پشت زمينه ديده مي شود باشد. عقب و جلو برويد و زاويه ديد را بالا و پايين بياوريد زوم كنيد و حركت كنيد و به تاثير آن توجه داشته باشيد و ببينيد در چشمي دوربين خود چه مي بينيد.

يكي از مهمترين كارهايي كه در عكاسي پرتره بايد انجام دهيد اين است كه هر چيزي كه در پشت زمينه سوژه شما قرار دارد و بيننده را از سوژه منحرف مي كند حذف كنيد و براي اين منظور بايد تا جاييكه ممكن است به سوژه خود نزديك شويد.

به دو عكس زير توجه كنيد وقتي كه به سوژه نزديك تر شده ام و مادر بچه در تصوير حذف شده است نتيجه به مراتب بهتر شده است. و همه عكس بچه اي خردسال است بدون اينكه چيز ديگري توجه بيننده را به خود جلب كند. و يك اتفاق خوب ديگر اين بود كه لباس بنفش و ساده مادر يك پشت زمينه  واقعي به نظر مي رسيد.

 poshtzamine1

هر چند موضوع بحث ما نيست اما براي نورپردازي از نور طبيعي كه از پنجره مي تابيد به صورت غير مستقيم (پس از عبور از پرده) استفاده كردم و البته نور خورشيد مستقيماً به سوژه نمي تابيد.

از لنز 85 ميليمتر استفاده كردم با عدد F برابر 1.8 و سرعت شاتر خيلي اهميت نداشت و فقط بايد به اندازه كافي سريع مي بود تا از تار شدن تصوير بر اثر تكان خوردن هاي بچه يا لرزش دوربين در دستانم جلوگيري مي كرد.

مرحله دوم: نگاه به پايين يا به بالا

تقريبا هميشه اگر بالاي سوژه قرار بگيريد و از بالا به پايين به سوژه نگاه كنيد پشت زمينه خوبي خواهيد داشت. به اين روش در خيابان حداقل كاري كه مي كنيد از قرار گرفتن خطوط برق، تابلو هاي راهنما و هر چيز مزاحم ديگري در پشت زمينه كه منحرف كننده باشد خلاص خواهيد شد. من خيلي قد بلند نيستم و اين بدان معناست كه گاه مجبور مي شود روي چيزي مانند نيمكت، ديوار يا حتي درخت بايستم يا از سوژه خودم مي خواهم زانو بزند، بنشيند يا هر كار ديگري كه اين اختلاف ارتفاع بوجود آيد و بتوانم با دوربين از بالا به پايين عكس بگيرم و پشت زمينه خوبي داشته باشم. شايد به همين دليل است كه به عكاسي معروف شده ام كه از هر چيزي بالا مي رود. توجه داشته باشيد كه در اين حالت اگر فاصله كمي با سوژه داريد و مي خواهيد شخص در عكس تصوير زيبايي داشته باشد نبايد از لنز وايد استفاده كنيد. و براي عكاسي از كودكان با اين روش مي توانيد عكس هاي زيبايي بگيريد با قرار دادن آنها بر روي برگ ها يا مي توانيد روي زمين دراز بكشيد و وقتي كه آنها سرپا ايستاده اند از آنها با پشت زمينه آسمان، ابرها يا شاخ و برگ درختان عكس بگيريد.

اين فقط يك ترفند برای ايجاد پشت زمينه ای خوب نيست. گاه پيش مي آيد كه مي خواهيد سوژه شما در عكس بهتر به نظر برسد با زاويه رو به پايين دوربين در حاليكه سوژه كمي به بالا نگاه مي كند مي توانيد عكس خوبي بگيريد.

 poshtzamine2

مرحله سوم: مات كردن

اين مرحله كمي بحراني است، اما گزينه هاي شما به لنزي كه در اختيار داريد بستگي دارد و به دو طريق مي توانيد از لنز خود استفاده كنيد: فاصله كانوني و کنترل پرتودهي يا APERTURE. ماتي پشت زمینه با افزايش طول و اندازه لنز بيشتر مي شود. گذشته از اينكه چه لنزي انتخاب مي كنيد قرار دادن سوژه در نزديكي دوربين و دور كردن پشت زمينه از سوژه مي توانيد اثر ماتي را بيشتر كنيد. اگر فقط يك سوژه داريد مي توانيد از f1.8 يا f2 استفاده كنيد تا پشت زمينه را تا آخرين حد ممكن مات كنيد و عكس پرتره زيبايي داشته باشيد.

 poshtzamine3

 

مرحله چهارم: حقه پرتوگيري

به خاطر دارم كه وقتي براي اولين بار شنيدم كه به كمك پرتوگيري يا تنظيم exposure مي توانم پشت زمينه را سفيد يا سياه كنم شگفت زده شدم. عجب حقه اي! با استفاده از آسمان روشن يا يا سايه هاي تاريك، مي توانيد هر جايي پيدا كنيد عكس هايي خواهيد گرفت كه هيچ كس حتي فكرش را نمي كند از پرده هاي پشت زمينه حرفه اي استفاده نكرده ايد. اين تكنيك خود مي تواند يك مقاله يا حتي يك كتاب باشد، اما سعي مي كنم آنرا به ساده ترين شكل ممكن براي شما بيان كنم: دوربين شما فقط مي تواند بازه محدودي از نور ها را ضبط كند. بنابراين با محدوده نوري كه از سوژه مي تابد شروع مي كنيم. اگر تفاوت زيادي در نوري كه از سمت پشت زمينه مي آيد و نوري كه از جانب سوژه به دوربين مي تابد باشد مي توانيد انچه كه دوربين شما ثبت خواهد كرد سفيد يا سياه مات است.

اگر پشت زمينه در سايه باشد و نور كافي به آن نتابد تا در عكس چيز زيادي از آن در سنسور ها ثبت شود پشت زمینه ای یکنواخت و تیره خواهید داشت. یا اگر پشت زمينه شما نوراني باشد، حتي آسمان آبي خود به تنهايي بسيار نوراني تر از سوژه شماست. بنابراين وقتی که دوربین را برای سوژه تنظیم می کنید پشت زمینه نور  زيادي به سمت سنسور هاي دوربين شما روانه مي شود و در عكس شما پشت زمينه سفيد ديده مي شود. البته بايد متذكر شوم كه اين كار با عكاسي با پشت زمينه سفيد متفاوت است و اين در حقيقت يكي از محدودويت هاي دوربين هاي عكاسي است كه ما از آن به عنوان حقه اي براي ايجاد يك پشت زومينه يكنواخت و روشن استفاده مي كنيم.

فقط به خاطر داشته باشيد كه پرتودهي مناسب را براي سوژه اندازه گيري و تنظیم كنيد نه براي پشت زمينه در اين صورت كار تمام است و مي توانيد پرتره اي با پشت زمينه يكنواخت و فوق العاده داشته باشيد. اگر  تنظيم پرتودهي يا exposure را براي سوژه انجام ندهيد و مثلاً دوربين را در حالت اتومات قرار دهيد و اگر نور زيادي از پشت سوژه بتابد احتمالا فردي كه قرار است از او عكس بگيريد تيره و تار به نظر خواهد رسيد.

 poshtzamine4

مرحله پنجم: از پشت زمينه اي كه در اختيار داريد بهترين استفاده را ببريد.

ممكن است هنگامي كه از سوژه خود عكس مي گيريد در شرايطي قرار گيريد كه اختلاف زيادي در ميزان نور تابيده شده از سوژه و پشت زمينه وجود نداشته باشد تا مانند مرحله قبل به كمك پرتودهي پشت زمينه را از مركز توجه خارج كنيد و پرتره زيبايي داشته باشيد. در اين گونه مواقع به كمك چيز هايي كه تيره يا روشن هستند مي توانيد پشت زمينه اي ايجاد كنيد كه مي خواهيد. رنگ هاي تيره نور را جذب مي كنند و نور كمتري به سمت سنسور هاي دوربين بازتابش مي كنند و پشت زمينه هايي كه رنگ روشني دارند بيشتر نور را بازتابش مي كنند و به اين ترتيب نور بيشتري به سمت سنسور هاي دوربين روانه مي كنند و شما مي توانيد به آساني همان شرايط مرحله قبل را شبيه سازي كنيد و با استفاده از محدوديت هاي دوربين پشت زمينه را از محدوده بينايي سنسور هاي آن خارج نماييد.

مي توانيد از ديوارهايي با رنگ هاي يكنواخت يا تك رنگ تيره يا روشن استفاده كنيد. اگر كمكي داريد از آنها مي توانيد براي نگه داشتن پارچه هاي روشن يا تيره كمك بگيريد. اگر مشتري شما عكس پرتره اي با پشت زمينه تيره مي خواهد مي توانيد از پارچه مخمل تيره رنگ استفاده كنيد. پارچه مخمل چون جذب نور بالايي دارد براي پشت زمينه تيره ايده آل است. حتي گاهي به كمك يك پيراهن روشن يا تيره مي توانيد اين وضعيت را ايجاد كنيد.

 poshtzamine5

مرحله ششم: اختلاف فاصله بين سوژه و پشت زمينه

فاصله انداختن بين سوژه و پشت زمينه معمولاً يكي از بهترين كار هايي است كه مي توانيد انجام دهيد. كه از مزاياي آن مي توان به تار شدن پشت زمينه اشاره كرد كه در مرحله سوم به آن اشاره شد. و همچنين به اين ترتيب پشت زمينه شما به سمت روشن شدن يا تيره شدن پيش خواهد رفت. چون موقعيت پشت زمينه و سوژه متفاوت است ميزان نوري كه به سنسور هاي دوربين بازتابش مي كنند هم متفاوت خواهد بود و احتمالاً به كمك پرتو دهي متفاوت سوژه و پشت زمينه كه در مراحل چهارم و پنجم به آنها اشاره شد مي توانيد باز هم عكس پرتره بهتري بگيريد كه مركز توجه آن سوژه شما باشد. همچنين به اين ترتيب عمق بيشتري به عكس خود مي دهيد كه معمولاً نتيجه خوبي خواهد داشت.

 poshtzamine6

مرحله هفتم: سايه روشن

استفاده از درخشندگي ها و سايه روشن هايي كه از نور آفتاب و در اثر تابش آنها از ميان مانعي ايجاد مي شود گاه پشت زمينه هايي رويايي ايجاد مي كند. البته اگر اين نور بر سوژه شما بتابد ممكن كار عكاس خراب شود مگر اينكه دانسته و براي ايجاد جلوه اي خواص از آن استفاده كنيد. اگر دقت بالايي در عكاسي داريد و در يك روز آفتابي بيرون هستيد مي توانيد از درخشش آفتابي كه از ميان شاخ و برگ درختان عبور مي كند استفاده كنيد و پشت زمينه رويايي خود را بسازيد.

 poshtzamine7

 

مرحله هشتم: درخشش لنز

وقتي كه در مدرسه عكاسي بودم، فكر مي كردم كه درخشش لنز نتيجه استفاده اشتباه از دوربين و ضعف فني عكاس است، و هنوز هم بسياري از عكاسان اين گونه فكر مي كنند. اگر چه در عكس هاي عروسي و جشن هاي نامزدي درخشش لنز مي تواند پشت زمينه اي كسل كننده را به آنچه كه مي خواهيد تبديل كند و همچنين وقتي كه چيزي در پشت زمينه منحرف كننده است استفاده از اين حقه مي تواند پشت زمينه بهتري بسازد.

نكته ها:

  • خورشيد را در موقعيتي از عكس خود جاي دهيد كه داخل قاب تصوير باشد. ( و البته مي دانيد كه نبايد به خورشيد مستقيماً نگاه كنيد.)
  • يك لنز ارزان قيمت استفاده كنيد.
  • ديافراگم كوچکتري انتخاب نماييد تا اثر درخشش لنز يا آن حالت ستاره اي شكل نور بيشتر شود.

 poshtzamine8

مرحله نهم: رنگ چشم سوژه خود را در نظر داشته باشيد

و بالاخره رنگي انتخاب نماييد که سوژه شما را بهتر نمايش دهد، معمولاً اين كار به كمك جلوه دادن به چشم ها انجام مي شود. وقتي كه از پشت زمينه اي مانند پوست درختان يا شن و ماسه استفاده مي كنيد و سوژه شما چشمان قهوه اي دارد تصوير خيره كننده اي خواهيد داشت در انتخاب پشت زمينه توجه داشته باشيد به خصوص وقتي كه با افرادي با چشم رنگي مواجه هستيد توجه كنيد تا پرتره زيبايي از خود به يادگار بگذاريد.

poshtzamine9

نوشته: والري رابينسون

ترجمه: علي يزدي مقدم

مطالب مرتبط:

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

لطفا جای خالی را پر کنیدصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید